Ήττα στις λεπτομέρειες

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 72-69 από τον Ολυμπιακό Πειραιώς στα πλαίσια του πρώτου τελικού της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Η αναμέτρηση:

Με καλάθι της Αλέιν, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 0-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι «ερυθρόλευκες» έμειναν για πέντε λεπτά χωρίς πόντο, με το σκορ του παιχνιδιού να μένει αρκετά χαμηλά. Το τρίποντο της Παυλοπούλου έφερε το «τριφύλλι» στο +4 (4-8) ενώ το σουτ τριών πόντων της Τσβίτκοβιτς διαμόρφωσε το 8-13. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +2 (13-15).

Το μπάσιμο της Καρακασίδου στον αιφνιδιασμό έφερε το «τριφύλλι» στο +3 (16-19), ενώ οι «πράσινες» έφτασαν την διαφορά μέχρι τους οκτώ πόντους (16-24). Από κει και έπειτα, οι Πειραιώτισσες πλησίασαν στο σκορ και ξαναμπήκαν στο ματς (30-30). Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 31-34.

Ένα γρήγορο 5-0 (36-34) ανάγκασε την Ελένη Καπογιάννη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχες πήραν τα ηνία του ματς και βρέθηκαν καθ΄όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου μπροστά στο σκορ. Το καλάθι της Τόμπι διαμόρφωσε το 41-36, η Τσβίτκοβιτς απάντησε μ’ ένα μεγάλο τρίποντο (46-43), όμως ακολούθησε ένα σερί έξι πόντων από τον Ολυμπιακό (52-43). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την διαφορά στο +8 (54-46).

Το καλάθι της Τζόουνς έριξε την διαφορά στους πέντε (54-49), με τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 31-34, 54-46,