Ιωνικός – Παναθηναϊκός 53-79: Διατήρησε το αήττητο και «ζεστάθηκε» ενόψει Ζαλγκίρις

O Παναθηναϊκός επικράτησε του Ιωνικού στη Νίκαια με 53-79, κάνοντας το 4Χ4 στο πρωτάθλημα και πλέον στρέφει την προσοχή του στο ματς της Παρασκευής (11/12, 21:00) με την Ζαλγκίρις, για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Νεμάντια Νέντοβιτς (18 πόντους, 4 ασσίστ) και με όλους τους παίκτες του «τριφυλλιού» να σκοράρουν, ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, ιδίως στην άμυνα και έτσι πέρασε νικηφόρα από το κλειστό Γυμναστήριο «Πλάτωνας» έχοντας ένα ήσυχο απόγευμα. «Μελανό» σημείο του ματς για τον «Εξάστερο», η άσχημη πτώση του Όγκαστ, που τον ανάγκασε να αποχωρήσει από τον αγώνα και να οδηγηθεί στα αποδυτήρια.

To ματς:

Ο Παναθηναϊκός ο οποίος ξεκίνησε με τους Μακ, Νέντοβιτς, Κασελάκη, Ουάιτ και Παπαγιάννη, δεν μπήκε «ζεστός» στο παρκέ σε αντίθεση με τον Ιωνικό, με την ομάδα της Νίκαιας να κάνει ένα 7-0 στα πρώτα δυόμιση λεπτά της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τον Γιώργο Βόβορα να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ του αγώνα. Εκείνο απέδωσε και πολύ γρήγορα το «τριφύλλι» προσπέρασε τον Ιωνικό, «τρέχοντας» ένα δικό του 14-0 σερί για τα επόμενα δυόμιση λεπτά, βρίσκοντας σκορ από τους Ουάιτ, Παπαγιάννη και τα δύο τρίποντα (το ένα έμμεσο) του Νέντοβιτς. (7-14).

Για τα εναπομείναντα πέντε λεπτά της πρώτης περιόδου, οι ομάδες πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ. Για τον Παναθηναϊκό σκόραραν ακόμη ο Μήτογλου και Μακ, με το δεύτερο έμμεσο τρίποντο του Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με ένα «putback» του Χούγκαζ. (14-21)

Η δεύτερη πεντάδα του Παναθηναϊκού δεν λειτούργησε σωστά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ο Ιωνικός μείωσε στους δύο, έπειτα από καλάθι και συμπληρωματική βολή του Χόλογουελ. (23-25)

Ο Νέντοβιτς πέρασε ξανά στον αγωνιστικό χώρο για να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό σε σκοράρισμα αρχικά και σε δημιουργία λίγο αργότερα, με τις δύο ασσίστ που μοίρασε στους Καλαϊτζάκη και Όγκαστ και σε συνδυασμό με την καλή άμυνα στη ρακέτα και το δεύτερο τρίποντο του «τριφυλλιού» δια χειρός Μποχωρίδη, οι «πράσινοι» έστειλαν τη διαφορά στο +11 τρία λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. (23-34)

Οι Βουγιούκας και Μπέντιλ έβαλαν και αυτοί τα ονόματα τους στον πίνακα των σκόρερ και ένα δεύτερο προσωπικό τρίποντο του Νέντοβιτς, έστειλε τον Παναθηναϊκό προηγούμενο στην ανάπαυλα με 28-40.

Ο Νεμάνια δεν… ήθελε να αστοχήσει από τα 6.75 ούτε στο δεύτερο ημίχρονο και έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά στους 15 στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. (28-43)

Στη συνέχεια ο Φιτζπάτρικ νίκησε τον Παπαγιάννη κάτω από την ρακέτα και ο Έλληνας ψηλός ανταπέδωσε με εντυπωσιακό alley-oop poster κάρφωμα. Ο Νέντοβιτς μοίρασε ακόμη μία ασσίστ στον Κασελάκη και ο Σμίθ έβαλε πέντε συνεχόμενους πόντους για τον Ιωνικό «ψαλιδίζοντας» την διαφορά στους 12 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. (35-47)

Το «τριφύλλι» έτρεξε ένα ακόμη μικρό σερί 7-0, και ο Κασελάκης στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου σκόραρε για το 41-60.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Μήτογλου με τέσσερις δικούς του πόντους, έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους είκοσι. Ο Ιωνικός απάντησε με ένα 6-0 από τον Φιτζπάτρικ, κάτι που δεν άρεσε στον Γιώργο Βόβορα που κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ, επτά λεπτά πριν το τέλος του ματς.

Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να μεγαλώνει απλώς περισσότερο τη διαφορά του με τους Μήτογλου, Μποχωρίδη, Καλαϊτζάκη και Φόστερ, για να διαμορφωθεί το τελικό 53-79 και τους «πράσινους» να κάνουν την τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Tα δεκάλεπτα: 14-21, 28-40, 41-60, 53-79

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης πατώντας εδώ

Ιωνικός (Αγγέλου): Σμιθ (15 π.), Πριτζέτ, Χάμοντς (5π., 3 ασ.), Χόλογουελ (12 π., 4 ριμπ.), Τουτζιαράκης , Χούγκαζ (10 π., 5 ριμπ.), Φίτζπάτρικ (11 π., 9 ριμπ.), Μουσταφά (0 π., 7 ριμπ.), Πετρόπουλος, Γιώτης, Βλάχος, Χατζηκυριάκος

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μακ (8 π., 4 ασ.), Παπαγιάννης (8 π., 3 ριμπ.), Μποχωρίδης (5 π., 3 ασ., 3 ριμπ.), Όγκαστ (2 π., 3 ριμπ.), Κασελάκης (4 π., 6 ριμπ.), Βουγιούκας (1 π., 2 ριμπ.), Καλαιτζακης (5 π., 4 ριμπ.), Φόστερ (5 π.), Νέντοβιτς (18 π., 4 ασ.), Ουάιτ (4 π., 4 ριμπ.), Μήτογλου (12 π., 5 ριμπ.), Μπέντιλ (6 π., 5 ριμπ.)

Διαιτητές: Πουρσανίδης, Κατραχούρας, Αγραφιώτης