Κ-19: Μεγάλη νίκη επί της Γιουνάιτεντ και πρόκριση στους «4» του ICGT!

Η Κ-19 του Παναθηναϊκού προκρίθηκε στους «4» του τουρνουά ICGT μετά από μεγάλη νίκη-ανατροπή επί της Γιουνάιτεντ.

Σπουδαίες εμφανίσεις από την Κ-19 του Παναθηναϊκού στο τουρνουά  ICGT, όπου συμμετέχουν οι Νέοι μεγάλων ομάδων.

Οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν την Δευτέρα την Άλκμααρ που κατέκτησε φέτος το Youth League.

Αναλυτικά το δελτίο Τύπου της ΠΑΕ Παναθηναϊκός:

«Εντυπωσιακή είναι η παρουσία της Κ19 του Παναθηναϊκού στο φημισμένο τουρνουά ICGT που διεξάγεται στο Ούτχεστ της Ολλανδίας για 36η σεζόν. Οι Πράσινοι του Βαγγέλη Σάμιου και του Ανδρέα Ντρένοβα πραγματοποίησαν εξαιρετικές εμφανίσεις και στα τρία παιχνίδια της φάσης των ομίλων και με απολογισμό δύο νίκες και μια ισοπαλία, τερμάτισαν πρώτοι και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά, όπου τη Δευτέρα (29/5) θα αναμετρηθούν με την ολλανδική Άλκμααρ, κάτοχο του εφετινου UEFA Youth League.

Το Τριφύλλι ξεδίπλωσε το πλούσιο ταλέντο του στο γήπεδο, πήρε ισοπαλία (0-0) με τη Φίτεσε όντας ανώτερο, κυριάρχησε με 3-0 της Ούτχεστ και σε ματς-τελικό απέναντι στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη (2-1) κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στο β’ ημίχρονο αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Για ακόμα μια φορά οι Ακαδημίες του Παναθηναϊκού επιβεβαιώνουν την εξαιρετική δουλειά που γίνεται στα τμήματα υποδομής του συλλόγου…

Παναθηναϊκός – Φίτεσε 0-0

Στο εναρκτήριο ματς του Παναθηναϊκού στο τουρνουά οι Πράσινοι μολονότι έμειναν στο 0-0, ήταν ανώτεροι από τη Φίτεσε και θα μπορούσαν να έχουν πανηγυρίσει τη νίκη. Μάλιστα είχαν ορισμένες κλασικές ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μπιλάλ, τον Νταμπίζα και τον Βολάκη.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς, Παυλάκης (Τσιάβος), Φικάι, Προδρομίτης, Λιατίφης (Βαγιαννίδης), Συμεωνίδης, Κυριόπουλος (Καλός), Βολάκης, Νταμπίζας (Λάζαρης), Μπιλάλ.

Παναθηναϊκός – Ούτχεστ 3-0

Στο δεύτερο παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο τουρνουά, οι Πράσινοι ήταν κυριαρχικοί και επικράτησαν άνετα της οικοδέσποινας Ούτχεστ με 3-0. Τα γκολ του Τριφυλλιού πέτυχαν ο Μπιλάλ και ο Καλός στο α’ ημίχρονο και ο Λάζαρης στο δεύτερο 45λεπτο.

Παναθηναϊκός: Παναγάκος, Τσεβάς (Νότας), Παυλάκης (Διαμαντής), Φικάι, Κάτρης, Συμεωνίδης (Βαγιαννίδης), Νικολετόπουλος, Κυριόπουλος (Βολάκης), Καλός, Νταμπίζας (Τσιάβος), Μπιλάλ (Λάζαρης).

Παναθηναϊκός – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1

Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου, όπου κρινόταν η πρόκριση, οι Πράσινοι αντιμετώπισαν τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία νίκησαν 2-1 με ανατροπή. Οι Κόκκινοι Διάβολοι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα στο σκορ με γκολ του Ματέο Σάις αλλά οι Πράσινοι έκαναν την ολική ανατροπή στο β’ ημίχρονο πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη που τους χάρισε την πρόκριση στην τελική φάση αλλά και την πρωτιά στον όμιλο. Ο Νταμπίζας με θαυμάσια εκτέλεση φάουλ και ο Μπιλάλ με ιδανικό τελείωμα πέτυχαν τα δύο γκολ της ανατροπής που χάρισαν στο Τριφύλλι μια σπουδαία πρόκριση.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Παυλάκης, Τσεβάς, Κάτρης, Προδρομίτης, Λιατίφης, Νικολετόπουλος, Συμεωνίδης, Κυριόπουλος, Βολάκης, Νταμπίζας.