Και τώρα… «τρέχει»

Πραγματοποιώντας την χειρότερη εμφάνιση της φετινής σεζόν ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο εμφανίστηκε κατά πολύ κατώτερη των προσδοκιών και δεν απέφυγε την ήττα. Πλέον οι πράσινοι χρειάζονται πάση θυσία νίκες στα εναπομείναντα ματς για να περάσουν στα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν φρενήρης. Οι δύο ομάδες έχοντας επιθετικό οίστρο φτάσανε στους 17 πόντους έκαστος στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Στη συνέχεια η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού και με ένα μίνι σερί 2-9 πήρε απόσταση εφτά πόντων (19-26). Η κατάσταση δεν άλλαξε στο υπόλοιπο δεκάλεπτο το οποίο ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 10 πόντους (22-32).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση πλησίασε στους 6 (26-32). Παρόλα αυτά σωρεία λάθος επιθέσεων και διαιτητικών αποφάσεων έδωσαν τη δυνατότητα στους Ρώσους να ξεφύγουν με 11 (26-37). Οι «πράσινοι» με ένα μίνι 5-0 έριξαν τη διαφορά υπέρ μονοψήφια τιμή (31-40) ωστόσο ένα νέο σερί των πρωταθλητών Ευρώπης έστειλε ξανά τη διαφορά στους 15 (31-46). Στη συνέχεια η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έδειξε ψήγματα ζωής και πήγε στα αποδυτήρια όντας πίσω με 10 πόντους (36-46).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ποτέ. Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισαν τις κακές επιλογές και στις δύο πλευρές του παρκέ και η διαφορά έφτασε στο -16 (39-55) περίπου 6′ πριν ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός έδειξε σφυγμό, έσφιξε τα λουριά στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 9-4 πλησίασε στους 11 πόντους (48-59). Στη συνέχεια δύο σερί τρίποντα των Ρώσων έφεραν την αναμέτρηση ξανά στο -17 (48-65) 1:30 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με τους πρωταθλητές στο -14 (51-65).

Η κατάσταση στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε. Ένα μίνι σερί 6-0 έφερε την ΤΣΣΚΑ στο +20 (51-71). Κάπου εκεί το παιχνίδι, ουσιαστικά, τελείωσε. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν τυπική διαδικασία. Οι πράσινοι είχαν ρίξει λευκή πετσέτα. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με 66-97.