Και χ-άρη του έκαναν…

Τα «φίνα κορίτσια» επικράτησαν του Άρη στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 3-1 σετ (25-19, 25-22, 18-25, 25-23), πήραν το αίμα τους πίσω για την ήττα του πρώτου γύρου και πέτυχαν έτσι τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους μέσα σε τέσσερις μέρες.

Τα κορίτσια του Αποστόλη Οικονόμου έπαιξαν πολύ ωραίο και ολοκληρωτικό βόλεϊ μέχρι και τα μισά περίπου του δεύτερου σετ. Στη συνέχεια επαναπαύτηκαν εξαιτίας της διαφοράς που είχαν «χτίσει», δίχως όμως αυτό να τους στοιχίσει και να τους αποτρέψει, από το να πανηγυρίσουν ένα ακόμη τρίποντο.

Οι «πράσινες» ήταν αυτές που πήραν την πρώτη ευρεία διαφορά με double score στον αγώνα (10-5). Η Χουντέκοβα έδωσε τον πρώτο πόντο, ενώ οι Χαντάβα, Κωσταντέλλου και Τσιτσιγιάννη στο μπλοκ, βοήθησαν για να χτιστεί αυτή η διαφορά στο πρώτο σετ.

Με την Χαντάβα να συνεχίζει το… one woman show και τη Σάντσεζ από τον πάγκο να προσφέρει πολύτιμες βοήθειες κοντά στο φιλέ, ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε ακόμα περισσότερο τη διαφορά του σε 21-14. Η Πίτα για τον Άρη πέρασε στο παιχνίδι και με το σέρβις της δυσκόλεψε τη «πράσινη» υποδοχή, μαζεύοντας κάπως τη διαφορά, όμως οι Χαντάβα και Κωσταντέλλου «καθάρισαν» το πρώτο σετ, το οποίο έληξε με το σκορ στο 25-19.

Με φόρα από το πρώτο σετ μπήκαν στο δεύτερο οι «πράσινες» και σε συνδυασμό με τα αβίαστα λάθη των Θεσσαλονικιών, δημιούργησαν μια σπουδαία διαφορά οκτώ πόντων στα πρώτα λεπτά του σετ (10-2). Σάντσεζ και Χουντέκοβα φρόντισαν να διατηρηθεί αυτή η διαφορά μέχρι και τα μισά του σετ (15-8), όμως οι «πράσινες» επαναπαύτηκαν πάνω σε αυτήν και επέτρεψαν στις «κιτρινόμαυρες» να «τρέξουν» ένα σερί 6-0 και να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του σετ.

Η Χαντάβα ήταν αυτή που ξεκόλλησε επιθετικά τον Παναθηναϊκό, ενώ ένας πόντος ακόμη από την Κωσταντέλλου και τρεις λάθη από υπερβάσεις του Άρη, έδωσαν νέο «μαξιλαράκι» ασφαλείας πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό, το οποίο και διατήρησαν με… νύχια και με δόντια μέχρι το τέλος του σετ (25-22).

Στο τρίτο σετ ο Άρης ήταν αυτός που πήρε την πρώτη διαφορά άνω των δύο πόντων (6-9). Τσιτσιγιάννη και Κωσταντέλλου έφεραν το ματς στα ίσα στους δώδεκα πόντους, οι «κιτρινόμαυρες» όμως ήταν κυρίαρχες στις μονομαχίες στο φιλέ και ανεβάζοντας την απόδοση τους σε κομβικά σημεία όπως είναι το μπλοκ και η υποδοχή, επανάκτησαν και μεγάλωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (14-19).

Οι «πράσινες» αδυνατούσαν να διαπεράσουν το μπλοκ του Άρη και έτσι η ομάδα της συμπρωτεύουσας, ήταν αυτή που έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ με 25-18.

Οι «κιτρινόμαυρες» είχαν πάρει τον αέρα του Παναθηναϊκού, ο οποίος δεν μπορούσε να ακολουθήσει το τέμπο και την ταχύτητα του Άρη και ήταν αυτός που πήρε ξανά την πρώτη διαφορά στο τέταρτο σετ με double score μάλιστα (10-5).

Η συνεργασία των Νείκοβα – Τσιτσιγιάννη έδωσε τέσσερις πόντους στο «τριφύλλι» και το κράτησε στην διεκδίκηση του σετ, ενώ η Σάντσεζ ήταν αυτή που στη συνέχεια, πήρε την «σκυτάλη» στο σκοράρισμα μαζί με την Χουντέκοβα, φέρνοντας το ματς στα ίσα στους 22 πόντους.

Η Χαντάβα με σπουδαίο καρφί στη διαγώνιο και η Νείκοβα με εξαιρετικό μπλοκ, ήταν αυτές που έδωσαν τους κρίσιμους και τελευταίους πόντους στον Παναθηναϊκό για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο τέταρτο σετ και να πανηγυρίσει την νίκη στον Άγιο Θωμά με 3-1 σετ.

Πλέον, περιμένει να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση του Μαρκοπούλου με τον Ηλυσιακό, τον οποίο αντιμετωπίζει εκτός έδρας την επόμενη αγωνιστική (24/02, 18:00), για να δει αν μπήκε στην τριάδα που οδηγεί στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος.