Καλώς τα παιδιά, καλώς τα 3-0!

Ένας παθιασμένος Παναθηναϊκός έκανε σκόνη τον Ολυμπιακό νικώντας τον με 0-3 σετ θέτοντας της βάσης για τον δεύτερο τίτλο μέσα στην χρονιά.

14 χρόνια χωρίς τίτλο είναι πολλά για τον Παναθηναϊκό, όπου πήρε καθαρή νίκη μέσα στο «Μελίνα Μερκούρη» με 0-3 θέτοντας τις βάσεις για επιστρέψει στον θρόνο του.

1ο Σετ

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στο παιχνίδι με αποτέλεσμα για αρκετά λεπτά να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Με όπλο του την υποδοχή του ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει και κεφάλι στο σκορ με 3 πόντους χάρις του μπλοκ του Ρανγκέλ (11-14). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε σε υψηλούς ρυθμούς αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού να καλέσει τάιμ-αουτ μιας και ο Παναθηναϊκός διατηρούσε και ανέβαζε την διαφορά (15-18). Ο Ολυμπιακός αντέδρασε μετά το τάιμ-άουτ μειώνοντας στο πόντο (18-19). Οι «πράσινοι» ήταν ασταμάτητοι κατακτώντας εν τέλει το 1ο σετ του τελικού με 19-25.

2ο Σετ

Με φανερή διάθεση μπήκε ο Παναθηναϊκός να πιέσει στην υποδοχή των «ερυθρόλευκων» με αποτέλεσμα να υποπέσει σε αρκετά λάθη, με σκορ το να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει μια διαφορά 3 πόντων (8-11) αναγκάζοντας τον Μουνιόθ να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και ισοφάρισε (12-12) με άσο του Βουλκίδη. Το τριφύλλι δεν πτοήθηκε και πήρε και πάλι προβάδισμα 3 πόντων (12-15). Οι «ερυθρόλευκοι» με μπροστάρη τον Ασπιότη κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα ενός πόντου 19-18. Οι «πράσινοι» όμως γύρισαν το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει και το δεύτερο σετ (22-25) παίζοντας με τρομερή ψυχή βάζοντας γερά τα θεμέλια για την νίκη.

3ο Σετ

Με πάθος μπήκαν στο τρίτο σετ και οι δύο ομάδες αυτό το μαρτυράει και τα μεγάλα ράλυ με τις δυο ομάδες να ματώνουν για να πάρουν έναν πόντο. Με το τριφύλλι να παίρνει ένα ισχνό προβάδισμα δυο πόντων (7-9) με τον Τσάτσιτς. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ με 3 πόντους (10-13) αλλά με τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να μειώνει στον έναν. Με άσο του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός αύξησε την διαφορά στους 4 πόντους (13-17). Ένας καταπληκτικός Τσάτσιτς δεν άφησε σε ησυχία την άμυνα του Ολυμπιακού κάνοντας το (15-19). Το τριφύλλι δεν γινόταν να χάσει με αποτέλεσμα να πάρει και το τρίτο σετ με σκορ 19-25 κάνοντας το 1-0 στους τελικούς.

Τα σετ: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (19-25, 22-25, 19-25)