• Saturday, May 25, 2019

Κανένα λάθος δεν συγχωρείται

Ο Παναθηναϊκός έχασε για δεύτερη φορά (πιο δύσκολα αυτή τη φορά βέβαια) από τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι με 69-67 και ο Ρωμανός Βαρδαξής αναλύει το τρίτο δεκάλεπτο που έγιναν όλα λάθος, την “αυτοκτονία” που μπορεί να κοστίσει το μέλλον του τριφυλλιού και την σιγουριά ότι δύσκολα θα ξανασυμβεί.

Το σίγουρο είναι ότι δεν ήταν εύκολη αποστολή, ούτε είναι απογοητευτική η ήττα αυτή καθ αυτή. Το απογοητευτικό γεγονός εδώ είναι ότι ο Παναθηναϊκός είχε το μαχαίρι στο λαιμό των Σέρβων και κατάφερε να κόψει τον δικό του. Ευκαιρίες σαν αυτή για μια νίκη που μόνο η Φενέρ κατάφερε να πάρει στην δυσκολότερη ίσως έδρα στην Ευρώπη δύσκολα θα ξαναβρεθεί. Κι όμως την πέταξε στα σκουπίδια.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη, κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και παρά την αστοχία του πίσω από τα 6,75 (μόλις 12,5% με 1/11 σουτ στο ημίχρονο) και τους Σέρβους να επιβιώνουν με… βολές (18/24 έναντι 4/5 στο ημίχρονο) μπήκε στα αποδυτήρια ΜΌΛΙΣ με 3 πόντους. και εκεί που είχε πετύχει 28 πόντους σε ένα ημίχρονο, ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε 25 στο τρίτο δεκάλεπτο αφού ο Παναθηναϊκός… δεν μπήκε στο παρκέ και με τον αόρατο Κούζμιτς, τον πολύ κακό δημιουργικά και εκτελεστικά Καλάθη, τον επίσης κακό Διαμαντίδη ενώ λίγο πολύ δεν υπήρχε κανένας που να κάνει τη διαφορά εκτός του Γκιστ.

Ξεκινώντας το τελευταίο δεκάλεπτο και τη διαφορά στους 11 (και λίγο αργότερα στους 13), ο Παναθηναϊκός έκανε ένα 2-15 με τον Ουίλιαμς να φτάνει από τους 5 στους… 17 κάνοντας ΤΑ ΠΑΝΤΑ και γυρίζοντας μόνος του το παιχνίδι το έφερε στην ισοπαλία λίγο πριν τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου. Φυσικά στην άμυνα έκανε φοβερή δουλειά τόσο ο Καλάθης με τον Γκιστ όσο και ο… νεοφερμένος Χάντερ που έκανε πολύ θετικό ντεμπούτο και έδωσε τεράστια ενέργεια. Τα λάθη και η αστοχία όμως έκαναν το 55-55, 64-57 για τους Σέρβους. Ένα γκολ-φάουλ του Ραντούλιτσα και ένα μεγάλο τρίποντο του Ουίλιαμς έκαναν το 64-63 στα 40″. Ξανά όμως η αστοχία και τα λάθη του έκαναν τη ζωή δύσκολη. Ο Καλάθης κερδίζει ένα ζευγάρι βολών στα 11″ και ενώ το σκορ είναι στο 66-63. Με 1/2 βολές οι Σέρβοι είχαν την επαναφορά της μπάλας από τη βασική τους γραμμή. Και το αιώνιο ερώτημα των προπονητών… Φάουλ ή άμυνα;

Με τη διαφορά στο -2 στα 11″ η λογική λέει φάουλ. Και έγινε φάουλ… Καλάθι και φάουλ από τον Μίλλερ, σε μια αχρείαστη προσπάθεια για κλέψιμο που τελείωσε με τον χειρότερο τρόπο και τον Παναθηναϊκό να πέφτει στον λάκκο που είχε σκάψει 10 λεπτά νωρίτερα και να βάζει την ταφόπλακα. Άρα μιλάμε για πολλαπλή αυτοκτονία. Μία αυτοκτονία που δύσκολα θα ξανασυμβεί. Γιατί δύσκολα θα ξαναείναι τόσο κακός ο Καλάθης και ο Διαμαντίδης. Δύσκολα θα ξανασουτάρει τόσο άσχημα ο Παναθηναϊκός. Δύσκολα θα ξανασουτάρει ο αντίπαλος… τριπλάσιες βολές. Άρα δύσκολα θα ξαναθολώσει έτσι το μυαλό του σε μια τόσο δυνατή έδρα.

Χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία για το πλεονέκτημα αλλά υπάρχει ακόμα η πιθανότητα. Όλα είναι στο χέρι του Παναθηναϊκού. Αλλά η μεγαλύτερη ευκαιρία για το πλεονέκτημα έδρας που θα έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να βρεθεί στο Βερολίνο χάθηκε. Το πάθημα πρέπει να γίνει μάθημα γιατί… όπως στρώσεις θα κοιμηθείς.