«Κατάπιε» τον ΠΑΟΚ με απίθανο Μπέικον

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ ΜΕ 87-63 στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basketleague.

Έτσι οι «πράσινοι» πέτυχαν την 5η συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα φτάνοντας στο 5-1 παράλληλα. Πλέον σειρά έχουν τα παιχνίδια με Ζαλγκίρις και Ολυμπιακό για 11η αγωνιστική Ευρωλίγκα και 8η αγωνιστική πρωταθλήματος αντίστοιχα.,

Κορυφαίος ήταν ο Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός σημείωσε 21 πόντους με 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα. Πολύ καλό παιχνίδι έκανε και ο Πάρις Λι με 14 πόντους , 2 ασίστ και 4 κλεψίματα. Παπαγιάννης και Γκουντάιτις πραγματοποίησαν μεστές εμφανίσεις με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν μεγάλος. Οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ στο επιθετικό τους κομμάτι αλλά ο Φράνκε αποτέλεσε μόνιμη «πληγή» στην άμυνα με 11 πόντους, 3/4 τρίποντα και 1/1 δίποντο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να είναι στον πόντο (12-11) περίπου 04:00 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Καλαιτζάκης έδωσε σημαντική «ανάσα» με τρίποντο από τη γωνία για το 15-11. Ο Σαλούστρος με τρίποντο μείωσε στον πόντο (15-14) με τον Πονίτκα να κάνει το 16-14 με 1/2 βολές. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» και τον «δικέφαλο» να είναι ισόπαλοι (16-16) μετά το lay-up του Χάντς στην εκπνοή.

Η δεύτερη περίοδος βρήκε την ομάδα του Ράντονιτς να «τρέχει» σερί 5-0 με συνεχόμενους πόντους του Γκουντάιτις. Η διαφορά πήγε και στο +7 (23-16) μετά από σουτ του Νέιτ Γουόλτερς υπό πίεση από απόσταση περίπου 6 μέτρων. Με εξαίρεση 1/2 βολές του Χαντς (23-17) το «τριφύλλι» συμπεριφέρθηκε πολύ καλά στα μετόπισθεν γεγονός που αποτυπώθηκε και στην επίθεση. Ένα επιμέρους 8-0 με δίποντο του Μαντζούκα και 2/2 τρίποντα του Μπέικον έφερε τη διαφορά στο +!4 (31-17) 05:42 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μετά το τάιμ άουτ του Λυκογιάννη ο ΠΑΟΚ «ροκάνισε» τη διαφορά και με τρίποντο του Φράνκε και 2/2 βολές του Χαντς μείωσε σε 31-22. Οι προαναφερθέντες συνεργάστηκαν άψογα στην επόμενη επίθεση και έτσι οι Θεσσαλονικείς έκαναν το 31-24 03:46 πριν το τέλος. Μετά το τάιμ άουτ του Ντέγιαν Ράντονιτς οι «πράσινοι» με Μπέικον και Μαντζούκα έφτασαν στο +11 (35-24). Ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα καλό σημείο και με καλάθι του Παπαγιάννη και τρίποντο του Παναγιώτη Καλαιτζάκη από τη γωνία πήγε στο +16 (40-24) περίπου 02:00 πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά στην αναμέτρηση και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +16 (44-28).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ-φάουλ του Γκουντάιτις (47-28) με τη διαφορά να πάει πάνω από 20 μετά από 2/2 βολές του Λι μετά από αντιαθλητικό που κέρδισε από τον Τσιακνά (49-28). Σαλούστρος και Λι βρήκαν από ένα τρίποντο ο καθένας για το 52-31. Η ενέργεια του Πάρις Λι κι ένα τρομερό κάρφωμα του Γουίλιαμς έφερε το 58-32. Μάλιστα ο Αμερικανοκαμερουνέζος με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στο +29 (61-32). Όλα αυτά 05:48 πριν το τέλος της περιόδου. Μετά το τάιμ άουτ των φιλοξενούμενων η διαφορά πήγε στους 32 πόντους (64-32) με καλάθι και φάουλ του Πονίτκα. Ο Ρένφρο πέτυχε το πρώτο «ασπρόμαυρο» καλάθι για το 64-34. Δεν άλλαξε το σκηνικό στα επόμενα λεπτά και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε βρίσκοντας τους «πράσινους» στο +33 (74-41) με τους Μαντζούκα και Μποχωρίδη να παίρνουν λεπτά συμμετοχής.

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά τυπικό χαρακτήρα. Οι «πράσινοι» κατέβασαν ταχύτητα λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών σε Ελλάδα και Ευρώπη κάτι που φάνηκε και στη διαφορά καθώς μειώθηκε στους 30 (80-50) μετά από περίπου 5′ αγώνα. Η κόρνα της λήξης βρήκε το «τριφύλλι» να επικρατεί με 24 πόντους (87-63) και τις δύο ομάδες να τελειώνουν το παιχνίδι με 5 Έλληνες η καθεμία.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 44-28, 74-41, 87-63