«Καθάρισαν» Μαρκόπουλο και 3αδα τα «φίνα κορίτσια»!

Πραγματοποιώντας, μετά το πρώτο σετ, εξαιρετική εμφάνιση η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 3-1 του Μαρκόπουλου εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με αυτό το τρίποντο, οι «πράσινες» πέτυχαν τη 13η νίκη τους, σε 18 παιχνίδια, και τη 2η συνεχόμενη μετά την ήττα από τη Θήρα στη Σαντορίνη (3-2) πριν από λίγες εβδομάδες, ενώ σταθεροποιήθηκαν στη 3η θέση της κατάταξης με 40 βαθμούς.

Το παιχνίδι στα δύο πρώτα σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι! Οι δύο ομάδες παίζοντας εξαιρετικό βόλει πάλεψαν «στήθος με στήθος» και πήραν από ένα σετ η καθεμία. Το πρώτο σετ κατέκτησε η ομάδα του Μαρκόπουλου (25-23) πραγματοποιώντας, μάλιστα, μικρή ανατροπή στο φινάλε. Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» ήταν πιο ψύχραιμες στις λεπτομέρειες και ένα μικρό «ξέσπασμα» στο τέλος ήταν αρκετό για να φέρει τις ομάδες στο 1-1 (22-25).

Το τρίτο σετ εξελίχθηκε σε… «πράσινο» περίπατο. Οι παίκτριες του κ.Καμπερίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο τάραφλεξ και «καθάρισαν» με συνοπτικές διαδικασίες την ομάδα του Μαρκόπουλου. Μάλιστα σε κάποια σημεία το «τριφύλλι» προηγήθηκε ακόμα και με διψήφια (!) διαφορά (8-18). Τελικά το σετ ολοκληρώθηκε με τα «φίνα κορίτσια» να επικρατούν με 13-25 κάνοντας, παράλληλα, το 1-2.

Το τέταρτο σετ, όπως αναμενόταν, ήταν παράσταση για έναν ρόλο. Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις γηπεδούχες. Έτσι η ομάδα του κ.Καμπερίδη πήρε «επιβλητικά» το σετ επικρατώντας με 16-25, ενώ παράλληλα έκανε και το 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 25-23, 22-25, 13-25