«Καθάρισε» στο φινάλε και τώρα… Ζαλγκίρις!

Πραγματοποιώντας μυαλωμένη εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο επικράτησε των πρωταθλητών Γερμανίας, με 98-83, αποτέλεσμα που την διατήρησε στην 6η θέση ενώ παράλληλα άνοιξε κι άλλο την απόσταση από την 9η θέση εκμεταλλευτομενος τις ήττες του Ερυθρού Αστέρα και της Μπασκόνια.

Πρώτη περίοδος

Το ξεκίνημα ήταν καταπληκτικό για τον Παναθηναϊκό! Με σπουδαία άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πήρε προβάδισμα δώδεκα πόντων (12-0!) με το «καλησπέρα». Με κύριους εκφραστές τους Καλάθη Παπαγιάννη και Μήτογλου το τριφύλλι βρέθηκε και στο +17 (19-2)! Στη συνέχεια ο Ρικ Πιτίνο έκανε… μίνι ροτέισον, χρησιμοποιώντας το second unit, γεγονός που εν μέρει εκμεταλλεύτηκε η γερμανική ομάδα και πλησίασε στους 10 (28-18) με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Δεύτερη περίοδος

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η εικόνα άλλαξε άρδην. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν τα επιπόλαια λάθη του Παναθηναϊκού και με επιμέρους σκορ 12-20 πλησίασαν στους 2 (40-38) στα μισά του δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» δεν έπαιξαν καλή άμυνα στην περιφέρεια, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Γερμανοί με συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρωθεί με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 53-53.

Στατιστικά πρώτου ημιχρόνου

Παναθηναϊκός: 15/26 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 11/15 βολές, 18 ριμπάουντ (7+11), 14 ασίστ, 5 λάθη, 3 τάπες.
    Μπάγερν Μονάχου: 8/14 δίποντα, 9/18 τρίποντα, 10/11 βολές, 9 ριμπάουντ (5+4), 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.

Τρίτη περίοδος

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τη Μπάγερν Μονάχου να βομβαρδίζει το πράσινο καλάθι με τρίποντα, εκμεταλλευόμενη την ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνα των νταμπλούχων. Αυτό έφερε το σκορ ακόμα και στο -9 (61-70!) για τον Παναθηναϊκό περίπου στα μέσα της τρίτης περιόδου. Στη συνέχεια η ομάδα του Ρικ Πιτίνο αντέδρασε και με συνεχόμενες καλές άμυνες και εξαιρετικές επιλογές στην επίθεση επέστρεψε στην πρωτοπορία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 76-75 μετά από 30′ αγώνα.

Τέταρτη περίοδος

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ξεκίνησε με τις δύο ομάδες «χέρι-χέρι». Οι «πράσινοι» πήγαν σε πιο ορθολογικές επιθέσεις, δεν επέτρεψαν στους Γερμανούς άλλα τρίποντα γεγονός που τους έφερε στο +4 (81-77) 5′ πριν από το τέλος. Κομβικός σε αυτό το σημείο της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης ο οποίος έκανε πολύ καλή δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Από κει και μετά τα πράγματα απλοποιήθηκαν κατά πολύ! Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο βρήκαν τον ρυθμό που έπρεπε και με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Ράις και Παπαγιάννη κυριάρχησε στο παρκέ και επικράτησε της Μπάγερν με 98-83