«Καθάρισε» με πεντάρα την Αγία Παρασκευή!

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση το τμήμα ποδοσφαίρου γυναικών του Παναθηναϊκού Α.Ο επικράτησε της Αγίας Παρασκευής στο Ρουφ με το ευρύ 5-0 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Β’Εθνικής.

Κορυφαίες της αναμέτρησης ήταν οι Δεσπολάρη και Ντζανή. Η νεαρή εξτρέμ «άνοιξε» το σκορ στο 24′ ενώ «μοίρασε» και άλλες δύο ασίστ στα τέρματα του «τριφυλλιού» στο δεύτερο ημίχρονο. Όσον αφορά την Ελληνίδα επιθετικό σκόραρε δύο φορές στο δεύτερο ημίχρονο ενώ «μοίρασε» και μία ασίστ στην Μπριάνα, η οποία πέτυχε το 5-0 στο 89′. Κατά τα λοιπά η Νταρζάνου πέτυχε και εκείνη ένα γκολ (το 4-0) αξιοποιώντας την σέντρα της Δεσπολάρη έπειτα από ωραία κίνηση που έκανε από τη δεξιά πλευρά.

Με αυτόν τον τρόπο οι «πράσινες» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα μετά την ήττα από τον Ατρόμητο με 3-1 στο Περιστέρι την προηγούμενη εβδομάδα. Αυτή ήταν η νίκη για την ομάδα του κόουτς Χαραλαμπίδη. Έτσι το «τριφύλλι» έφτασε τους 6 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές.

Το επόμενο παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό θα πραγματοποιηθεί την ερχόμενη Κυριακή στις 11/12 κόντρα στην Μύκονο εκτός έδρας, για την 4η αγωνιστική. Η σέντρα είναι προγραμματισμένη για τις 15:00 το μεσημέρι.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η πρώτη τελική της αναμέτρησης ήρθε στο 3′ για τον Παναθηναϊκό. Η Ντζάνη έπιασε το σουτ στη κίνηση αλλά χωρίς αντίκρισμα καθώς η Δασκαλοπούλου μπλόκαρε χωρίς δυσκολία τη μπάλα. Στο 7′ το «τριφύλλι» είχε την πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι. Η Λόγου εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά, οι αμυνόμενες της Αγίας Παρασκευής λίγο έλειψε να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους αλλά η Δασκαλοπούλου μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα. Στο 13′ οι «πράσινες» εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία της αντίπαλης άμυνας, η Δεσπολάρη μπήκε από τα δεξιά στη περιοχή αλλά το τελείωμα δεν ήταν αυτό που έπρεπε και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 16′ ξανά η Δεσπολάρη έγινε απειλητική αλλά το τελείωμα της εξτρέμ του «τριφυλλιού» σταμάτησε πάνω στη Δασκαλοπούλου που με μία πολύ καλή επέμβαση στη κλειστή γωνία της κράτησε το 0-0. Στο 21′ ο Παναθηναϊκός είχε άλλη μία καλή στιγμή να σκοράρει αλλά το γύρισμα της Καμαριανού από την αριστερή πλευρά δεν βρήκε συμπαίκτρια της και έτσι η μπάλα έφυγε μακριά από τις παίκτριες της Αγίας Παρασκευής. Στο 24′ η Δεσπολάρη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα! Η Ελληνίδα εξτρέμ έκανε πολύ ωραία κίνηση από τα δεξιά, βγήκε τετ-α-τετ με την Δασκαλοπούλου, ανατράπηκε, ωστόσο το τελείωμα της κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0. Λίγο μετά τη σέντρα (26′) το «τριφύλλι» λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερη φορά αλλά το δεξί σουτ της Σιαφαρίκα από το ύψος της περιοχής πέρασε πάνω από την εστία.

Ο έλεγχος του παιχνιδιού εξακολουθούσε να βρίσκεται σε «πράσινα» πόδια χωρίς ωστόσο οι παίκτριες του κόουτς Χαραλαμπίδη να έχουν δημιουργήσει κάποια άλλη καλή στιγμή για δεύτερο γκολ. Όσον αφορά την Αγία Παρασκευή λίγες ήταν οι φορές που προσπάθησε να γίνει απειλητική στο πρώτο ημίχρονο. Σε μία εξ’αυτών, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στην περιοχή αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού έδιωξε έγκαιρα προτού γίνει πολύ επικίνδυνη η κατάσταση. Έτσι οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 1-0 υπέρ του «τριφυλλιού».

Το δεύτερο ημίχρονο (48′) ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Η Ντζανή βρέθηκε τετ-α-τετ με τη Δασκαλοπούλου μετά από κάθετη πάσα που δέχθηκε και έστειλε τη μπάλα στην δεξιά γωνία της Αγίας Παρασκευής για το 2-0. Αυτό ήταν το 3ο γκολ της «πράσινης» αρχηγού στο φετινό πρωτάθλημα. Στο 54′ το «τριφύλλι» καθάρισε το παιχνίδι. Η Δεσπολάρη έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, απέφυγε την αντίπαλο της, γύρισε τη μπάλα στη περιοχή, η Νταρζάνου ήταν στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή κάνοντας το 3-0.

Στο 67′ η Ντζανή παραλίγο να πετύχει ένα πολύ ωραίο γκολ αλλά η Δασκαλοπούλου με πολύ όμορφη επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Τρία λεπτά αργότερα (70′) η επιθετικός του Παναθηναϊκού έχασε νέα ευκαιρία να σκοράρει όταν την σταμάτησε η Δασκαλοπούλου σε τετ-α-τετ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (74′) ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-0. Η Δεσπολάρη έκανε ακόμη μία επέλαση από τη δεξιά πτέρυγα, έκανε τη σέντρα και η Ντζανή δε δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να πετύχει το δεύτερο προσωπικό της τέρμα. Όσον αφορά την νεαρή εξτρέμ αυτή ήταν η 2η ασίστ της σήμερα.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά, ο κόουτς Χαραλαμπίδης προχώρησε σε αλλαγές προκειμένου να «φρεσκάρει» την ομάδα. Με εξαίρεση ένα σουτ των φιλοξενούμενων στο 87′ δεν υπήρξε κάτι άλλο αξιοσημείωτο εκτός από το πολύ ωραίο γκολ της Μπριάνα στο 89′ μετά από πάσα της Ντζανή που έφυγε στην κόντρα. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του αγώνα. Στα επόμενα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις «πράσινες» νικήτριες με το εμφατικό 5-0.