«Καθάρισε» ο Καρλίτος και… επιτέλους νίκη!

Έχοντας τον Καρλίτος σε τρομερή κατάσταση ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague 1.

Με αυτή τη νίκη το «τριφύλλι» πέτυχε τη πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα, ενώ ήταν και η πρώτη με το Λάζλο Μπόλονι στον πάγκο. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Καρλίτος. Ο Ισπανός στράικερ «άνοιξε» το σκορ πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο (7′) ενώ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (60′).

Πλέον οι «πράσινοι» στρέφουν τη προσοχή τους στην εντός έδρας, εξ’αναβολής, αναμέτρηση της Τρίτης με τον Απόλλων Σμύρνης στο Ο.Α.Κ.Α ενώ ακολουθεί και το, επίσης εντός έδρας, παιχνίδι με τον Ατρόμητο το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Πρώτο ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για το «τριφύλλι» καθώς στη πρώτη του τελική προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας! Ο Τάσος Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε, από αριστερά, το κόρνερ ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έκανε το 0-1. Αυτό ήταν το 3ο συνεχόμενο παιχνίδι που σκόραρε ο Ισπανός στο φετινό πρωτάθλημα φτάνοντας τα ισάριθμα γκολ.

Η επόμενη αξιοσημείωτη στιγμή της αναμέτρησης ήρθε στο 20′. Ο Μπεχαράνο έκανε το φάουλ, ο Κουρμπέλης προσπάθησε να διώξει, έστειλε τη μπάλα κόρνερ διώχνοντας με το χέρι. Ο διαιτητής αφού πήγε και είδε ο ίδιος το VAR έδωσε το πέναλτι και κίτρινη στον αρχηγό του «τριφυλλιού». Ο Ρόμανιτς εκτέλεσε το πέναλτι στην αριστερή γωνία αλλά ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε. Τέσσερα λεπτά αργότερα (24′) η Λαμία είχε ακόμα μία καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Καραμάνος δέχθηκε τη μπάλα από τα δεξιά, προσπάθησε να κάνει προβολή μέσα από τη περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα (32′) οι «πράσινοι» προσπάθησαν να γίνουν απειλητικοί για πρώτη φορά μετά το γκολ. . Καρλίτος και Ζαγαρίτης έκαναν σουτ μέσα στην περιοχή τα οποία κόντραραν στους αμυντικούς της Λαμίας. Στο 38′ η ομάδα του Μπόλονι «άγγιξε» το 0-2. Ο Μακέντα κατέβασε τη μπάλα, μετά από κόρνερ του Ξαβιέ, έδωσε πάσα στον Πούγγουρα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ με τον Σκόνδρα να διώχνει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Με τη συμπλήρωση των 40′ ο Παναθηναϊκός απείλησε ακόμη μία φορά σε διάστημα λίγων λεπτών. Ο Σαβιέρ έκανε τη σέντρα από τα αριστερά ο Μαουρίσιο έπιασε την κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς προβλήματα. Ένα λεπτό αργότερα ο Ξαβιέ επιχείρησε να απειλήσει την εστία της Λαμίας αλλά το σουτ του έφυγε ψηλά άουτ. Ένα λεπτό πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο (44′) οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν στην περιοχή. Ο Σένκεφελντ έπεσε, αλλά την τελευταία στιγμή ο Χατζηγιοβάνης με τάκλιν απομάκρυνε τη μπάλα. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους άνηκε στο Παναθηναϊκό (45+2′). Ο Χατζηγιοβάννης «άνοιξε» στον Καρλίτος , ο Ισπανός έκανε τη παράλληλη σέντρα αλλά ο Μακέντα για εκατοστά δε βρήκε τη μπάλα ώστε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Στη συνέχεια της φάσης ο Σαβιέρ γύρισε στον Χατζηγιοβάννη, εκείνος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στα σώματα ποδοσφαιριστών της Λαμίας.

Δεύτερο ημίχρονο

Τα πρώτα δέκα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δεν είχαν κάτι να επιδείξουν καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν απείλησε την εστία της άλλης. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (60′) ο Παναθηναϊκός βρήκε για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα δίχτυα! Οι Σαβιέρ-Μακέντα άλλαξαν τη μπάλα, εν συνεχεία αυτή έφτασε στον Χατζηγιοβάνη, εκείνος έκανε το πλασέ ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε προς τα αριστερά αλλά ο Καρλίτος πλάσαρε και έστειλε πρώτα τη μπάλα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 0-2.

Περίπου είκοσι λεπτά πριν από το τέλος (71′) ο Καρλίτος έφτασε πάρα πολύ κοντά στο χατ-τρικ. Ο Μακέντα έκανε κεφαλιά πάσα προς τον Καρλίτος ο οποίος έκανε το γυριστό αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε χωρίς προβλήματα. Τέσσερα λεπτά αργότερα (75′) ο Ισπανός έγινε για μία ακόμη φορά απειλητικός. Σέντρα από τα αριστερά του Ζαγαρίτη, ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Τα λεπτά που ακολούθησαν θα μπορούσε κανείς να πει ότι ήταν τυπικής διαδικασίας. Η επόμενη καλή στιγμή της αναμέτρησης καταγράφηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση ενενήντα λεπτών (89′). Οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» άλλαξαν πολύ ωραία τη μπάλα αλλά το σουτ του Μαουρίσιο από απόσταση δεν απείλησε ιδιαίτερα τον Θεοδωρόπουλο. Στις καθυστερήσεις, μάλιστα, ο Βιγιαφάνες λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ (90+3′). Ο Μολό έκανε ωραία ενέργεια γύρισε παράλληλα ο Καμπετζής έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Αντέτζο, έφτασε στον Βιγιαφάνες ο οποίος πλάσαρε με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει σε κόρνερ. Λίγες στιγμές αργότερα ήταν η σειρά του Μαουρίσιο να γίνει απειλητικός. Ο Βιγιαφάνιες έκανε την εκτέλεση κόρνερ ο Βραζιλιάνος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Θεοδωρόπουλος με το πόδι έδιωξε σε κόρνερ. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Βιγιαφάνιες δοκίμασε από μακριά το πόδι του αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία των γηπεδούχων. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση της αναμέτρησης με το «τριφύλλι» να παίρνει μία πολύ σπουδαία νίκη τόσο στο βαθμολογικό όσο και στο ψυχολογικό κομμάτι.