«Καθάρισε» Παναιτωλικό και… «βλέπει» εξάδα!

Πραγματοποιώντας, στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, πάρα πολύ καλή εμφάνιση ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-1 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής του Ελληνικού πρωταθλήματος.

Έτσι η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά τις ήττες από Ατρόμητο (0-1) και Ολυμπιακό (1-0) αντίστοιχα. Μάλιστα, μετά από το σημερινό τρίποντο, το «τριφύλλι» έφτασε τους 12 βαθμούς και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Πλέον, άπαντες στο «πράσινο» στρατόπεδο, στρέφουν τη προσοχή τους στην αναμέτρηση της ερχόμενης αγωνιστικής με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, όπου οι «πράσινοι» θα αγωνιστούν ως, τυπικά, φιλοξενούμενοι.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ήταν, επί της ουσίας, αναγνωριστικό χωρίς κάποια καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού (9′) ανήκει στην ομάδα του Αγρινίου. Ο Ντίας έκανε τη σέντρα από τη δεξιά πλευρά ο Αζάντι έπιασε, ανενόχλητος, κεφαλιά μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Διούδη. Ένα λεπτό αργότερα (10′) το «τριφύλλι» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Βιγιαφάνες βρήκε τον Αϊτόρ, ο Ισπανός «τσίμπησε» ωραία τη μπάλα, την πέρασε πάνω από τον Κνετ, την έστειλε στα δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς, μετά και τη χρήση του VAR, βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου στην αναμέτρηση (19′) η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση! Ο Βιγιαφάνιες έδωσε δεξιά στον Σάντσες αυτός με την μία έκανε παράλληλη σέντρα, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και ο Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι «νίκησε» τον Κνετ για το 1-0.

Η αναμέτρηση μετά το 1-0 του Μακέντα δεν μας προσέφερε απολύτως… τίποτα. Οι «πράσινοι» είχαν ναι μεν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο δεν κατάφεραν να γίνουν ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Κνετ. Οι Αγρινιώτες, από τη πλευρά τους, έψαχναν την αντεπίθεση όποτε τους δινόταν η ευκαιρία χωρίς, πάραυτα, να καταφέρουν κάτι το αξιόλογο.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43′) το «τριφύλλι» διπλασίασε τα τέρματα του! Ο Βιγιαφάνιες έδωσε στον Καρλίτος αυτός περίμενε την κίνηση του Ζαγαρίτη του πέρασε τη μπάλα, ο νεαρός μπακ γύρισε παράλληλα μέσα στην περιοχή και ο Λιάβας στην προσπάθεια του να διώξει πριν η μπάλα φτάσει στον Μακέντα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κνετ για το 2-0. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους που βρήκε το «τριφύλλι» να προηγείται με 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βρήκε την ομάδα του Δέλλα να προσπαθεί να δημιουργήσει τη πρώτη της καλή ευκαιρία μετά από πάρα πολύ ώρα, αλλά αυτό δεν ολοκληρώθηκε καθώς ο Γιάκολις υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Τρία λεπτά αργότερα (49′) οι γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη ένα γκολ. Σε τρομερή φάση διαρκείας που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ και γύρισμα του Βιγιαφάνιες, ο Καρλίτος τρεις φορές επιχείρησε να νικήσει τον Κνετ, απέτυχε, όμως έκανε τακουνιά – ασίστ για τον Αϊτόρ που σκόραρε με δυνατό σουτ! Το γκολ, παρόλα αυτά, ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR καθώς ο Βιγιαφάνιες στο ξεκίνημα της φάσης έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του.

Περίπου 25′ πριν από το τέλος (65′) ο Παναθηναϊκός έστειλε ακόμα μία φορά τη μπάλα στα δίχτυα. Ωραία αλλαγή της μπάλας ανάμεσα σε Μακέντα – Αϊτόρ με τελικό αποδέκτη τον Μαουρίσιο που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά αυτό το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του Ισπανού στην πρώτη πάσα του Μακέντα.

Επόμενη καλή φάση στην αναμέτρηση καταγράφηκε στο 77′. Ο Αγιούμπ έδωσε ωραία στον Ζαγαρίτη που βγήκε σε τετ α τετ από τα αριστερά, επιχείρησε το σουτ αλλά ο Κνετ έδιωξε με πολύ ωραία επέμβαση. Αυτή ήταν, επί της ουσίας, και η τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης.

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν με πέναλτι του Μεντόσα στο 90+4′ μετά από χέρι του Φακούντο Σάντσες μέσα στη «πράσινη» περιοχή.

Στο λεπτό που ακολούθησε το «τριφύλλι» κράτησε αυτό το 2-1 χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα και το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Μπόλονι να πετυχαίνει τη τρίτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Παναθηναϊκός: Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας,Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Μαρουσίο, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Μακέντα, Καρλίτος.

Παναιτωλικός: Κνετ, Τζανακάκης, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Ντάλσιο, Τσιγγάρας, Ντίας, Μάζουρεκ, Αριγίμπι, Ρέζα, Ντάλσιο, Γιάκολις.