«Καθάρισε» πρωτιά και… διαιτητές με λυτρωτή Σλούκα!

Σε ένα ματς που τα είχε… όλα ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 77-71 για την τρίτη αγωνιστική του γ’γύρου της Basket League «κλειδώνοντας», ουσιαστικά, την πρωτιά και το πλήρες πλεονέκτημα έδρας στα playoffs.

Αυτή η νίκη έστειλε τους Πράσινους στο 23-1 ενώ «κράτησε» τους Πειραιώτες στο 22-3. Το μόνο που χρειάζεται η ομάδα του Εργκίν Αταμάν είναι μία νίκη στα επόμενα τρία παιχνίδια για να «κλειδώσει» οριστικά την πρώτη θέση. Το επόμενο παιχνίδι είναι την Παρασκευή με το Περιστέρι ξανά στο ΟΑΚΑ. Παράλληλα το «βλέμμα» είναι στραμμένο στο Μακάμπι – Μπασκόνια από το οποίο θα προκύψει ο αντίπαλος στα playoffs της EuroLeague.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες είχαν γρήγορο ρυθμό στην επίθεση με το προβάδισμα να εναλλάσσεται μέχρι περίπου τα 100” πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 15-16 από λέι-απ του Παπανικολάου ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 8-0 και πήγε στους πάγκους με διαφορά επτά πόντων (23-16). Το Τριφύλλι βρήκε δύο περιφερειακά σουτ από Σλούκα και Γκριγκόνις ενώ είχε σκοράρει από κοντά ο Ντίνος Μήτογλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» μπήκαν με το πόδι στο… γκάζι. Ένα επιμέρους 8-1 έφερε την διαφορά στο +17 μετά από δίποντο του Κέντρικ Ναν στα 06:08 πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι Πειραιώτες κέρδισαν… σερί βολές καταφέρνοντας να ροκανίσουν σε σημαντικό βαθμό την διαφορά. Στη συνέχεια αξιοποίησαν και τα λάθη στα οποία υπέπεσε ο Παναθηναϊκός και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με διαφορά πέντε πόντων (38-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η «μάχη» στο ΟΑΚΑ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν ουσιαστικά πόντο-πόντο. Το +8 (47-39) του Τριφυλλιού δεν είχε διάρκεια καθώς οι Πειραιώτες με «δράστες» Πίτερς και Κάνααν επέστρεψαν στο παιχνίδι (47-46) ενώ λίγο αργότερα ο Φαλ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για πρώτη φορά μετά από αρκετή ώρα (47-48). Ο Παναθηναϊκός έτρεξε άλλη μία φορά ένα μικρό σερί και έτσι η περίοδος τελείωσε με τους πράσινους στο +4 (59-55).

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ! Οι διαιτητές συνέχισαν… απτόητοι το ρεσιτάλ τους, κράτησαν τους Πειραιώτες στο κόλπο παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός είχε πάντοτε τις απαντήσεις. Στο τελευταίο δίλεπτο «έσπασαν» καρδιές στο ΟΑΚΑ. Οι «πράσινοι» είχαν βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα μέχρι το μεγάλο τρίποντο του Κώστα Σλούκα στο τελευταίο λεπτό του ντέρμπι. Στη συνέχεια ο Έλληνας γκαρντ «κλείδωσε» το παιχνίδι με 2/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 38-33, 59-55, 77-71