«Καθάρισε» στο φινάλε με τρομερή Ρίντ!

Με την Τσάστιτυ Ρίντ να πραγματοποιεί, ακόμα μία, εξαιρετική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση της Δάφνης στο «Παύλος Γιαννακόπουλος», επικρατώντας με 79-59 της ομάδας του Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστική της Α1 γυναικών.

Με αυτό το τρόπο οι πρωταθλήτριες Ελλάδος επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα, μετά την ήττα στο Σ.Ε.Φ ενώ αυτή ήταν η δεύτερη σερί νίκη αν υπολογίσει κανείς και το μεσοβδόμαδο 85-73 επί της Χατάι για την αγωνιστική της φάσης των ομίλων του EuroCup Γυναικών.

Κορυφαία για τις «πράσινες», όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ήταν η Ρίντ. Η Αμερικανίδα φόργουορντ/σέντερ πέτυχε 24 πόντους (10/17 σουτ εντός πεδιάς), μάζεψε 7 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 7 ασίστ. Εξαιρετικές, παρόλα αυτά, ήταν και η Σμιθ με την Χολμς. Οι έταιρες Αμερικάνες πέτυχαν από 16 πόντους. Η Σμιθ είχε επιπλέον 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ ενώ η Χολμς «κατέβασε» επίσης 7 ριμπάουντ δίνοντας, παράλληλα, και 8 ασίστ. Μεστή εμφάνιση έκανε και η Λολίτα Λύμουρα με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από τις φιλοξενούμενες κορυφαία ήταν η Γκίβενς με 31 πόντους (11/17 σουτ εντός πεδιάς), ενώ Πάτερσον και Ντάνιελς συνέφεραν τα μέγιστα για την ομάδα τους με 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ενδεικτικό είναι ότι αυτές οι 3 μαζί είχαν 7/11 (!) τρίποντα για την ομάδα της Δάφνης, την ώρα που οι υπόλοιπες συμπαίκτριες τους σούταραν με 0/8.

Τώρα στις τάξεις του «τριφυλλιού» η προσοχή στρέφεται στην αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη στις 29/12, ένα παιχνίδι που θα κρίνει πάρα πολλά όσον αφορά την υπόθεση πρωτιάς στη κανονική περίοδο. Μέχρι όμως εκείνη την αναμέτρηση μεσολαβεί ο προημιτελικός Κυπέλλου κόντρα στις Εσπερίδες Καλλιθέας στις 19/12 εκτός έδρας.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι «πράσινες» μπήκαν «μουδιασμένα» στην αναμέτρηση.. Ο συνδυασμός βιαστικών επιθέσεων και μέτριας άμυνας έφεραν την Δάφνη στο +4 (4-8, 6-10) περίπου στα μισά του πρώτου κομματιού του αγώνα. Στη συνέχεια οι πρωταθλήτριες με ένα σερί 7-0 πέρασαν με 3 πόντους μπροστά (13-10), ωστόσο οι φιλοξενούμενες βρήκαν τις λύσεις και πήραν ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης (13-17) περίπου 100″ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Δύο συνεχόμενες εύστοχες επιθέσεις (μία από την Σμιθ και μία από την Ρίντ), ωστόσο, ήταν αρκετές ώστε να «κλείσει» η πρώτη περίοδος με ισοπαλία ανάμεσα στις δύο ομάδες (17-17).

Δύο εξαιρετικές δημιουργίες της Ρίντ έφεραν το «τριφύλλι» στο +4 (21-17) με το «καλησπέρα» της δεύτερης περιόδου. Η Δάφνη ωστόσο εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των πρωταθλητριών και με πέντε πόντους της Πάτερσον και ένα λέι-απ της Γκίβενς ανέκτησε ξανά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (23-24). Με τις Γκίβενς και Ντάνιελς να είναι σε εξαιρετικό μεσημέρι η ομάδα του Αγίου Δημητρίου έφτασε μέχρι και στο +4 (29-33) περί τα 3′ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Μάλιστα στιγμές αργότερα η διαφορά πήγε και στους 6 (30-36) μετά από εύστοχο περιφερειακό σουτ της Γκίβενς. Ένα σερί 5-0 με τρίποντο της Χατζηνικολάου και με σουτ μέσης απόστασης της Ριντ ήταν αρκετά ώστε να ρίξουν πολύ γρήγορα τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (35-36). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τις φιλοξενούμενες να προηγούνται με ένα πόντο διαφορά (37-38) μετά από περιφερειακό σουτ της Παγώνη και λέι-απ της Σμιθ.

Ένα επιμέρους 6-0 ήταν αρκετό ώστε να πάρει, ξανά, προβάδισμα το «τριφύλλι» 2′ μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (43-38). Η Ρίντ με 5 πόντους (2/2 διπ, 1/1 βολή) οδήγησε εκ του ασφαλούς τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη στο συγκεκριμένο χρονικό σημείο. Στη συνέχεια η «πράσινη» άμυνα «έσφιξε» αναγκάζοντας έτσι τις φιλοξενούμενες να υποπέσουν σε ουκ ολίγα λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να διατηρεί μονοψήφια διαφορά εξαιτίας των πολλών εύστοχων περιφερειακών σουτ της Δάφνης. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τις πρωταθλήτριες να βρίσκονται στο +4 (55-51).

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενες πλησίασαν ακόμη περισσότερο (55-53) με εύστοχο δίποντο της Ντάνιελς. Πέντε πόντοι της Λολίτας Λύμουρα και ένα τρίποντο της Χολμς ήταν αρκετά ώστε να… επαναφέρουν τη τάξη και να δώσουν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (64-53) στις «πράσινες». Η διαφορά έφτασε και στους 15 πόντους (70-55) μετά από εύστοχο τρίποντο της Κωτούλα περίπου 06:00 πριν από το τέλος, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα η διαφορά εκτοξεύτηκε και στους 17 πόντους (72-55). Από εκείνο το σημείο και μετά η αναμέτρηση πήρε το… δρόμο της και η κόρνα της λήξης βρήκε τις «πράσινες» να επικρατούν με 79-59 πετυχαίνοντας την νίκη τους στο πρωτάθλημα σε 6 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-38, 55-51, 79-59