«Καθάρισε» τον Ολυμπιακό με επιβλητική εμφάνιση!

Παίζοντας πάρα πολύ ωραίο βόλεϊ ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Ολυμπιακού στον «Άγιο Θωμά» με 3-0 σετ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague Γυναικών

Μία εβδομάδα μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα με 3-1, οι πρωταθλήτριες Ελλάδος πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και έχοντας σε τρομερή ημέρα τις Ανθούλη και Ρόγκα πανηγύρισαν μία πολύ σπουδαία νίκη επί του «αιώνιου» αντίπαλου τους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν εξαιρετικό για τις πρωταθλήτριες Ελλάδος. Οι παίκτριες του Γκάιτς πήραν από πάρα πολύ νωρίς «κεφάλι» και προηγήθηκαν με 9-3. Οι Πειραιώτισσες προσπαθούσαν ανά διαστήματα να αντιδράσουν αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Η διαφορά μειωνόταν μέχρι τους 4 πόντους. Μετά τους 15 πόντους το «τριφύλλι» ανέβασε κι άλλο την απόδοση του και η διαφορά πήγε ως τους 8 (19-11). Από εκεί και πέρα οι «πράσινες» έκαναν μία υποτυπώδης συντήρηση και έφτασαν στο 1-0 παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι «πράσινες» μπήκαν όπως και στο πρώτο. Πήραν από νωρίς τον έλεγχο, «έχτισαν» διαφορά πέντε πόντων (8-3), ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν. Ένα επιμέρους σκορ 2-8 τους έδωσε «κεφάλι» στο σετ αναγκάζοντας τον Γκάιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Αυτό ήταν αρκετό ώστε να επανέλθουν στην απόδοση που πρέπει οι «πράσινες». Έτσι ο έλεγχος του σετ ανακτήθηκε άμεσα με τη διαφορά να φτάνει στους 4 (17-13) και τους 5 (20-15) πόντους αντίστοιχα. Το «γκάζι» των παικτριών του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και έτσι το σετ ολοκληρώθηκε με 25-18. Έτσι το 2-0 ήταν γεγονός.

Το ξεκίνημα του τρίτου σετ βρήκε τις «πράσινες» λίγο μουδιασμένες. Ο Ολυμπιακός πήρε «αέρα» δύο πόντων για πρώτη φορά απόψε προηγούμενος με 2-4 και 3-5 αντίστοιχα. Οι Πειραιώτισσες εμφανίστηκαν βελτιωμένες στο γήπεδο και διατεθειμένες να δυσκολέψουν τις νταμπλούχες Ελλάδος. Οι παίκτριες του Γκάιτς ανέκαμψαν και με ένα επιμέρους σκορ 5-1 έκανε το 8-6 ενώ η Ανθούλη ανέβασε τη διαφορά στους 3 πόντους (9-6). Αυτό το μοτίβο διατηρήθηκε με το «τριφύλλι» να φτάνει έως το +4 (15-11), ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» με ένα μίνι σερί επέστρεψαν στους 2 πόντους (16-14). Μετά το τάιμ άουτ του Γκάιτς ένα σερί 5-0 έφερε τη διαφορά στους 7 πόντους (21-14) και τις «πράσινες» ένα βήμα πιο κοντά στον θρίαμβο. Τα όσα ακολούθησαν είχαν τυπικό χαρακτήρα. Το τρίτο σετ ολοκληρώθηκε με 25-15 και έτσι το «τριφύλλι» έφτασε με χαρακτηριστική άνεση στη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-15