«Καθάρισε» Βόλο και «φουλάρει» για πλέι-οφ!

Πραγματοποιώντας, στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, πολύ καλή εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Βόλου, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής διάρκειας της Σούπερ Λίγκ.

Οι «πράσινοι» μετά τη νίκη με 3-1 επί του Βόλου παρέμειναν στην 4η θέση της βαθμολογίας συγκεντρώνοντας 44 βαθμούς σε 26 αναμετρήσεις.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον καλύτερο οιωνό για τους «πράσινους». Στο 3ο, μόλις, λεπτό ο Μπουζούκης έδωσε στον Νάγκι, ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα του και σε κενή εστία «έγραψε» το 1-0. Αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου κομματιού της αναμέτρησης. Οι «πράσινοι» πίεζαν σε όλο το γήπεδο ψάχνοντας κι άλλα τέρματα. Στο 15′ οι «πράσινοι» έβγαλαν ωραία αντεπίθεση με τον Μακέντα να δίνει στον Νάγκι, αυτός επιχείρησε να δώσει πάλι στον Ιταλό αλλά η μπαλιά ήταν αρκετά προωθημένη και ο Ιταλός δεν πρόλαβε.

Τρία λεπτά αργότερα (18′) το «τριφύλλι» είχε νέα ευκαιρία για γκολ. Νέα κάθετη στον Νάγκι που βγήκε τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, επιχείρησε το πλασέ, με τον γκολκίπερ του Βόλου να διώχνει σωτήρια τη μπάλα και εν συνεχεία η μπαλιά του Ούγγρου δεν είχε αποδέκτη κάποιον παίκτη του Παναθηναϊκού.

Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήρθε το δεύτερο γκολ για το «τριφύλλι»! Ο Μπουζούκης εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά με τον Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι να παίρνει την κεφαλιά και να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 2-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο! Ο Μακέντα έβαλε στην πλάτη του τον Δημόπουλο, πήρε τη μπάλα από το αράουτ, γύρισε σαν μπασκετμπολίστας μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σύριζα έξω. Τέσσερα λεπτά αργότερα (53′) ο Βόλος πέτυχε γκολ! Ο Γιόχανσον έχασε τη μπάλα από τον Ζοάο, αυτός έδωσε με τη μια στον Γέντρισεκ που έπιασε ένα απίστευτο σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Ξενόπουλου που δεν μπορούσε να αντιδράσει. Ένα λεπτό αργότερα (54′) ο Παναθηναϊκός έφυγε στην αντεπίθεση με τον Μακέντα να βγαίνει τετ α τετ με τον Γκαραβέλη, ο Ιταλός δεν πλάσαρε αλλά επιχείρησε να δώσει πάσα στον Γιόχανσον και ο Ντεντάκης έκοψε σωτήρια τη μπάλα.

Περίπου είκοσι λεπτά πριν από το τέλος (68′) η ομάδα του Γιώργου Δώνη βρήκε και τρίτο γκολ! Ο Σένκεφελντ βγήκε και έκλεψε τη μπάλα, προσπάθησε να δώσει στον Χατζηγιοβάνη, κόπηκε και σε δεύτερο χρόνο έδωσε στον Μακέντα που σούταρε από τα αριστερά για να γράψει το 3-1. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα (77′) το «τριφύλλι» έδωσε διαστάσεις στην επικράτηση του. Ωραία αντεπίθεση των πράσινων με τον Μακέντα να περνάει εξαιρετική κάθετη μπαλιά στον Χατζηγιοβάνη που πέρασε τον Γκαραβέλη και πλάσαρε σε κενή εστία για το 4-1.