Κατσουράνης: «Φαβορί η ΑΕΚ»

Ο Κώστας Κατσουράνης, μιλώντας στην εκπομπή «Betarades», τόνισε πως κατά την προσωπική του άποψη φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι η ΑΕΚ.

Αναλυτικά όσα ανέφερε:

«Παναθηναϊκός και ΑΕΚ είναι σαν να μην έπαιξαν. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε εύκολο έργο ο Παναθηναϊκός. Δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, ήταν αγχωμένος. Ο Βόλος έπαιζε άμυνα, με κοντά τις γραμμές. Η διαφορά ήταν ότι κρατούσε μπάλα περισσότερο και ήταν πιο τολμηρός στην επίθεση, στους χώρους που άφηνε ο ΠΑΟ. Έκανε κάποιες απόπειρες για επιθέσεις, όχι ότι έκανε ευκαιρίες. Αλλά ούτε ο Παναθηναϊκός έκανε κάτι φοβερό στο πρώτο ημίχρονο, μια ευκαιρία κλασική με Μαντσίνι και μια με Ιωαννίδη και Βέρμπιτς από κόρνερ. Δεν κυλούσε το ματς όπως θα ήθελε ο Παναθηναϊκός, δεν του βγήκαν οι αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο. Απλά ξεκίνησε το δεύτερο και βρήκε το γκολ. Ωραία μπαλιά του Κώτσιρα, ωράια ασίστ του Μαντσίνι και ο Ιωαννίδης έβαλε τέλος στο ματς. Μετά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ο Βόλος. Το δυνατό σημείο και του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ είναι η άμυνα. Γι’ αυτό και είναι οι δύο διεκδικητές του Πρωταθλήματος.

Φαινόταν ότι θα ήταν δύσκολο ματς, εάν έφτανε στο 60′ με 0-0 θα ήταν πολύ δύσκολο. Έχει κάνει μεγάλο λάθος η άμυνα του Βόλου στο γκολ. Προσπάθησε και στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός να παίξει ανάμεσα στις γραμμές. Δεν έκανε πολλά σουτ, που θα μπορούσε. Είχε κάποιες στημένες φάσεις, κάποια κόρνερ. Είχε υπεροχή και κέρδισε κόρνερ και στατικές φάσεις. Δεν βρήκε ούτε από εκεί γκολ και φαινόταν έξω από τα νερά του. Στο δεύτερο ημίχρονο με το γκολ απελευθερώθηκε. Βρήκε χώρους, έβαλε κι άλλο γκολ, θα μπορούσε να βάλει και τρίτο.

Το παιχνίδι της Κυριακής είναι αυτό της χρονιάς. Δεν είναι ένας τίτλος, ό,τι και να γίνει. Δεν τελειώνει τίποτα για μένα. Γιατί παίζουν και οι δύο με τον Ολυμπιακό, έχουν ΠΑΟΚ και Άρη. Ήδη για μένα η ΑΕΚ είναι το φαβορί, το λέω εδώ και 4-5 μήνες. Σαν ομάδα η ΑΕΚ είναι καλύτερη κατ’ εμέ. Είναι πιο κοντά στο Πρωτάθλημα αυτή την στιγμή, αλλά ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει τον τίτλο. Θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τους δύο.

Είναι η ομάδα του Παναθηναϊκού που βάζει δύσκολα φέτος στην ΑΕΚ, είναι πολύ καλή ανασταλτικά. Κρατάει την ΑΕΚ στις λιγότερες ευκαιρίες από κάθε άλλο αντίπαλο. Αυτό είναι το καλό για τον Παναθηναϊκό. Ο πρώτος αγώνας δεν μπορεί να μπει στην «ζυγαριά». Τα άλλα 2 παιχνίδια είναι πολύ ισοδύναμα. Τουλάχιστον στο αμυντικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός την ματσάρει την ΑΕΚ, είναι αυτός που δεν την έχει αφήσει ποτέ να πάρει τελείως τον έλεγχο του αγώνα. Αντίστοιχα και η ΑΕΚ του χαλάει το παιχνίδι. Στις λεπτομέρειες σε αυτά τα παιχνίδια φαίνεται ότι η ΑΕΚ είναι λίγο καλύτερη.

Ο Παναθηναϊκός έχει χρόνια να διεκδικήσει το Πρωτάθλημα, δεν το συζητάμε ότι έχει πολύ κόσμο! Είναι κατάλληλα προετοιμασμένος για το ματς της Κυριακής ο ΠΑΟ. Θα δούμε ένα ματς παρόμοιο με τα προηγούμενα, ίσως κάποια ομάδα αποφασίσει να ρισκάρει λίγο περισσότερο. Ίσως αυτή είναι η ΑΕΚ, γιατί στην ισοβαθμία είναι από πάνω ο Παναθηναϊκός. Είναι διαφορετικό ματς, είναι στην Λεωφόρο. Ο Παναθηναϊκός θα είναι λίγο διαφορετικός απ’ ότι ήταν στη Φιλαδέλφεια. Στο επιθετικό κομμάτι θα είναι λίγο καλύτερος, μόνο και μόνο επειδή παίζει στην έδρα του. Και οι δύο ομάδες θα πιέσουν ψηλά, το ματς αυτό θα κριθεί καθαρά στο ποιος θα εκμεταλλευτεί τις στιγμές. Όποιος είναι πιο εύστοχος κι έχει την ουσία θα πάρει το ματς. Δεν χωράει ατομικά λάθη αυτό το ματς. Και οι δύο παίκτες έμπειρους παίκτες για να διαχειριστούν αποτέλεσμα. Θα δούμε ένα ματς που θα γίνει και λίγο ροντέο. Θα έχει νεύρα, πάθος, ένταση. Θα ‘χει και γκολ, 2 πιστεύω.

Και οι δύο ομάδες έχουν προπονητές που μας έχουν δείξει ότι δεν θα «κάτσουν» σε ένα παιχνίδι. Και ο Αλμέιδα και ο Γιοβάνοβιτς μας έχουν δείξει με τις πράξεις τους ότι έχουν πάντα έτοιμη την ομάδα για το επόμενο ματς. Και να πάρει κάποιος τη νίκη, δεν τελειώνει τίποτα. Πολύ σωστά τα όσα είπε στην συνέντευκη Τύπου ο Γιοβάνοβιτς. Στην ουσία λέει ότι έδωσε ταυτότητα στον Παναθηναϊκό και αυτή είναι η αλήθεια. Γι’ αυτό είναι καλός προπονητής, για αυτό λέμε καλά λόγια για αυτόν. Παίζουν όλοι άμυνα, βασικό πράγμα στο ποδόσφαιρο. Έχει δώσει βασικές αρχές, τι ρίσκα θα πάρεις, και διάφορα άλλα τακτικά πράγματα. Βλέπουμε μια ομάδα να έχει ισορροπία, να έχει την καλύτερη άμυνα στην Ελλάδα. Λίγα ματς είναι αυτά που ο αντίπαλος έκανε πολλές φάσεις. Στον Παναθηναϊκός αξίζουν συγχαρητήρια είτε πάρει τον τίτλο, είτε όχι. Και στην ΑΕΚ το ίδιο».