Κατώτερος των περιστάσεων και… 1-1!

Παρουσιάζοντας εμφάνιση πολύ κατώτερη των περιστάσεων ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε, μετά από παράταση, με 94-89 από το Λαύριο στο πλαίσιο του 2ου τελικού της Stoiximan.gr Basketleague!

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του κ.Σερέλη έφερε τη σειρά στο 1-1 με τον τρίτο τελικό να είναι προγραμματισμένο για τη Δευτέρα το βράδυ στις 20:00 στο Κλειστό του ΟΑΚΑ.

Το Λαύριο μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι. Έχοντας πολύ μεγάλη ευστοχία στα τρίποντα και παίζοντας εξαιρετική άμυνα πήρε διαφορά διψήφιας (!) τιμής (16-5) με τη συμπλήρωση περίπου 03:30 λεπτών αγώνα. Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε, στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, το χειρότερο του πρόσωπο στα φετινά πλέι-οφ. Η ομάδα του Κάτας εκτός από την ανισορροπία που είχε στην άμυνα, δε μπορούσε να βρει τις απαραίτητες λύσεις επιθετικά. Έτσι η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται στο +10 (28-18).

Οι «πράσινοι» εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στη δεύτερη περίοδο και με πρώτο βιολί τον Ντίνο Μήτογλου έριξαν τη διαφορά στους 5 πόντους (30-25) μετά από 3 λεπτά παιχνιδιού. Ο Έλληνας φόργουορντ είχε 8 ριμπάουντ (4-4), 2 κλεψίματα και 7 πόντους. Στη συνέχεια η ομάδα του Κάτας πήρε, μάλιστα, και το πρώτο προβάδισμα της στην αναμέτρηση μετά από τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τι Τζέι Μπρέι (30-31). Οι γηπεδούχοι βρήκαν, όμως, κι άλλο σκορ από το τρίποντο και μάλιστα έφτασαν ακόμα και στο +4 (39-35) περίπου 100″ πριν από το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, το Λαύριο προηγήθηκε με +1 (41-40) και το «τριφύλλι» έμεινε ζωντανό κατά κύριο λόγο από τον Μπρέι (11 πόντοι, 3/5 τρίποντα) και από τον Μήτογλου ο οποίος «καθάρισε» αρκετές φάσεις στον αέρα. Από την άλλη πλευρά εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο έκανε ο Βασίλης Μουράτος με 11 πόντους ενώ θετικότατοι ήταν οι Κάρτερ, Ντέιβις και Γερομιχαλός που είχαν από 9 πόντους έκαστος.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό. Οι παίκτες του Κάτας «έσφιξαν», περισσότερο από το πρώτο ημίχρονο, την άμυνα τους και σε συνδυασμό με τα σουτ του Μπρέι και μερικούς εύκολους πόντους που βρήκαν στον αιφνιδιασμό έφεραν τη διαφορά στο +5 (43-48) στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου. Σε αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε και η υπόλοιπη περίοδος με τη διαφορά, μάλιστα, να πηγαίνει και σε διψήφιο επίπεδο για πρώτη φορά στη σημερινή αναμέτρηση (51-61 01:30 πριν από το τέλος). Η τρίτη περίοδος «έκλεισε» με τους «πράσινους» στο +7 (56-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι έγινε (ξανά) ντέρμπι. Το Λαύριο έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 15-7 (από όταν βρέθηκε στο -10) και έφερε τη διαφορά στο δίποντο (66-68) περίπου 07:00 πριν από το τέλος. Μάλιστα λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Γερομιχαλός με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο έφερε την ομάδα του κ.Σερέλη στο +1 (69-68). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παπαπέτρου με δύο πολύ μεγάλο σουτ έφερε ξανά στο προβάδισμα τους «πράσινους» (69-72) προτού απαντήσει με περιφερειακό σουτ ο Ντιαλό (72-72). Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστικό. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συνεχώς στο σκορ και ο Μάριο Χεζόνια με 4 σερί πόντους έφερε τους «πράσινους» από το -3 (78-75) στο +1 (78-79) ενώ με δύο εύστοχες βολές έστειλε τη διαφορά στο +3 (78-81). Ο Κάρτερ με τρίποντο στα 8,5″ έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (81-81). Ο Χεζόνια αστόχησε στο τελευταίο σουτ της κανονικής διάρκειας και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε πεντάλεπτη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε. Οι δύο ομάδες εξακολούθησαν να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς. Ένα μεγάλο τρίποντο του Μουράτου και ένα λέι απ του Κόζι έφεραν το Λαύριο στο +4 (91-87) περίπου 01:30 λεπτό πριν από το τέλος. Ο Ντιαλό έκανε 0/2 βολές πάραυτα κέρδισε το επιθετικό ριμπάουντ και με 1/2 βολές αργότερα έστειλε τη διαφορά στο +5 (92-87). Ο Μπρέι με λέι απ «απάντησε» και έριξε τη διαφορά στους 3 πόντους (92-89). Ο Γερομιχαλός έδειξε Ολύμπια ψυχραιμία από τη γραμμή τον βολών και έκανε το 94-89 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.