«Κάζο» στην Πάτρα για τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε, κατά πολύ, κατώτερος των περιστάσεων και έμεινε εκτός Κυπέλλου μπάσκετ καθώς γνώρισε την ήττα από τον Προμηθέα στη Πάτρα.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη, παρά την τρομερή της προσπάθεια στο δεύτερο μέρος, ηττήθηκε με 81-79 από τους Πατρινούς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Πρώτο ημίχρονο

Ο Πεδουλάκης ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φριντέτ, Τόμας, Μπέντιλ και Ουάιλι. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά στον αμυντικό τομέα και σε συνδιασμό με κάποιους πόντους που βρήκε στην ρακέτα του Προμηθέα απέκτησε γρήγορα ένα καλό προβάδισμα. Παρόλα αυτά η ομάδα του Γιατρά έριξε την διαφορά στο σουτ και την κράτησε σε τέτοια επίπεδα για αρκετά λεπτά και ισοφάρισε 3 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι «πράσινοι» επιθετικά κόλλησαν κυρίως χάρη στην αστοχία του Καλάθη έξω από τα 6.75 με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ισοφαρίσουν εκ νέου και να αναγκάσουν τον Πεδουλάκη να πάρει το πρώτο του τάιμ άουτ. Δεν άλλαξαν πολλά μετά από αυτό και μετά τα πρώτα 10′ ο Προμηθέας ήταν μπροστά στο σκορ με 20-19.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μην δείχνει βελτίωση και τον Προμηθέα για πρώτη φορά να παίρνει διαφορά μεγαλύτερη τους ενός πόντου (27-21) κάτι που ανάγκασε τον Πεδουλάκη να καλέσει νέο τάιμ άουτ. Οι Πατρινοί συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και έφτασαν ακόμα και στο +10 σχεδόν 6 λεπτά πριν το ημίχρονο. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι εκτός τόπου και χρόνου με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τους 15 πόντους λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος και έβαλε κάποια καλάθια στην επίθεση αλλά η άμυνά του τον πρόδωσε με αποτέλεσμα η διαφορά να μείνει σε ψηλά επίπεδα με το σκορ στο 47-35.

Δεύτερο ημίχρονο

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε το σκηνικό! Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη εξακολουθούσε να έχει πρόβλημα στο περιφερειακό σουτ, ενώ στην άμυνα ουκ ολίγες φορές αντιμετώπισε πρόβλημα τόσο μέσα στη ρακέτα, όσο και από την περίμετρο. Στη συνέχεια με ένα μίνι κρεσέντο του Νικ Καλάθη, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 50-41 περίπου 6′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν στην επίθεση και με κύριο εκφραστή τον Οκτάβιους Έλις προηγήθηκαν εκ νέου με διψήφια διαφορά (55-43). Στη συνέχεια οι νταμπλούχοι πλησίασαν και ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο όντας στο -8 (64-56).

Στη τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και κατάφερε σχετικά γρήγορα να πλησιάσει στο τρίποντο (68-65) με ωραίες ατομικές ενέργειες τον Τόμας, Τζόνσον και Καλάθη! Μάλιστα, λίγο αργότερα, οι «πράσινοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με τρίποντο του Ντεσόν Τόμας, ενώ λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά με 1/2 βολές του Τζόνσον (68-69). Στο τελευταίο κομμάτι το ματς έγινε πραγματικό ντέρμπι πηγαίνοντας πόντο-πόντο! Το φινάλε «έσπασε» καρδιές. Χολ και Φίλερ έδειξαν να καθαρίζουν το ματς, ωστόσο ο Καλάθης με δύο πολύ μεγάλα τρίποντα έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία. Το καλάθι του Χολ 16,6″ πριν το φινάλε έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα της Πάτρας, ενώ ο Γούεσλι Τζόνσον αστόχησε σε σουτ τριών πόντων στο φινάλε.