Με… «κέρασμα» Ιωαννίδη το «σεφτέ» για το 2021!

Τη πρώτη του νίκη για το 2021 πέτυχε ο Παναθηναϊκούς επικρατώντας του Απόλλωνα στη Ριζούπολη, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Superleague.

Πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ο εορτάζοντας Φώτης Ιωαννίδης. Ο νεαρός φορ, στη πρώτη του συμμετοχή ως βασικός με τη φανέλα των «πρασίνων», πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση μετά τη συμπλήρωση 20′ αγώνα.

Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι αφενός, όπως αναφέραμε και παραπάνω, πέτυχε τη πρώτη της νίκη για το νέο έτος αφετέρου μείωσε, προσωρινά, τη διαφορά από την 4η ΑΕΚ στους 2 βαθμούς.

Πλέον η προσοχή στρέφεται στην αναμέτρηση των «πρασίνων» με τη Λάρισα στη Λεωφόρο την Κυριακή το απόγευμα (19:30)

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης θα μπορούσε να πει κανείς ότι είναι ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες, μάλιστα, δεν ήταν ιδιαίτερα απειλητικές η μία προς την άλλη. Αυτό συνέβη για ένα διάστημα, περίπου, 17 λεπτών στην αναμέτρηση. Το «πράσινο» γκολ (παράλληλα και πρώτο για το 2021) ήρθε με τη συμπλήρωση 20′. Ωραίο ένα-δυο του Χατζηγιοβάνη με τον Χουάνκαρ με τον Ισπανό να κάνει την παράλληλη μπαλιά προς τους Μακέντα και Ιωαννίδη ο Βέρχουλστ βγήκε να μπλοκάρει τη μπάλα δεν τα κατάφερε και ο Ιωαννίδης πήρε την κόντρα και άνοιξε το σκορ.

Έξι λεπτά αργότερα (26′) ο Απόλλων Σμύρνης δημιούργησε, επί της ουσίας, τη πρώτη του καλή στιγμή στην αναμέτρηση. Ο Τσιλούλης έγινε αποδέκτης της μπάλας πήρε την κεφαλιά από τον Ζαγαρίτη, έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης μπλόκαρε. Δύο λεπτά αργότερα (28′) «πάγωσε» το αίμα όλων στο «Γεώργιος Καμάρας». Ο Διούδης βγήκε να διώξει προ του Ιωαννίδη αλλά τον βρήκε με δύναμη και τον έριξε στο έδαφος. Η σύγκρουση και των δύο ήταν αρκετά σφοδρή, ο Διούδης μάτωσε και οι δυο παίκτες έμειναν για λίγα λεπτά πεσμένοι στο έδαφος. Στον Νίκο Ιωαννίδη μπήκε κολάρο ενώ ο Διούδης παρά το γεγονός ότι δεν φαινόταν αρχικά σε καλή κατάσταση, συνέχισε κανονικά το παιχνίδι. Για την ιστορία στη συγκεκριμένη φάση, αρχικά, καταλογίστηκε πέναλτι αλλά στη συνέχεια μετά τη χρήση του VAR καταλογίστηκε φάουλ στον Ιωαννίδη, ο οποίος έκανε κοντρόλ με το χέρι.

Δύο λεπτά πριν από το ημίχρονο (43′) η «Ελαφρά Ταξιαρχία» απείλησε εκ νέου. Ο Φερνάντεθ μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης έδιωξε με ωραία επέμβαση σε κόρνερ. Αυτή ήταν ουσιαστικά και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Το παιχνίδι θα μπορούσε να πει κανείς ότι ήταν σχετικά ισορροπημένο, ωστόσο οι «πράσινοι» πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ του, εορτάζοντα, Φώτη Ιωαννίδη με τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου της αναμέτρησης.

Δεύτερο ημίχρονο

Η πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους ανήκει στον Απόλλων Σμύρνης (48′). Ο Τσιλούλης πήγε να μπει στην περιοχή και συγκρούστηκε με τον Ζαγαρίτη και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα ενώ περιμένει και το VAR. Μετά τη χρήση του VAR ο Κουτσιαύτης υπέδειξε φάουλ έξω από την περιοχή, ωστόσο υπέδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ζαγαρίτη αφήνοντας το «τριφύλλι» με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στη συνέχεια δεν υπήρξε κάποια σπουδαία ευκαιρία στην αναμέτρηση. Η κατοχή της μπάλας ήταν, ουσιαστικά, μοιρασμένη παρόλα αυτά καμία από τις δύο ομάδες δε μπόρεσε να δημιουργήσει δύσκολη κατάσταση για την εστία της άλλης. Η επόμενη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού καταγράφηκε περίπου είκοσι λεπτά πριν από το τέλος (72′). Πανέμορφη ενέργεια του Ιωαννίδη, ωραία ντρίμπλα, σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Βέρχουλστ έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (74′) ο Απόλλωνας «απάντησε» στην ευκαιρία του «τριφυλλιού». Ο Μουνιέ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Διούδης με πολύ ωραία επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (78′) ο Μπεντινέλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Διούδη αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από τη χρήση του VAR κι αυτό διότι ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα ήταν εκτεθειμένος για λίγα εκατοστά.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (90+4′) ο Απόλλωνας λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Σλίβκα πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, στο κέντρο της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο έξω, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι γηπεδούχοι απείλησαν και με τον Ντάουντα αλλά ο Διούδης απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 90+5′ το «τριφύλλι» έφτασε πολύ κοντά στο 0-2. Αντεπίθεση με Αϊτόρ, ο Χουάνκαρ βγήκε από αριστερά από δύσκολη γωνία προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, η μπάλα πέρασε, ωστόσο, παράλληλα έξω από την εστία. Η τελευταία φάση της αναμέτρησης άνηκε στην ομάδα της Ριζούπολης. Ο Ντάουντα πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφτασε στα χέρια του Διούδη χωρίς προβλήματα. Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να επικρατούν με 0-1 του Απόλλωνα και να επιστρέφουν στα νικηφόρα αποτελέσματα.