Κερδισμένος απ’ την ήττα του.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο Gomelsky Cup με ήττα στον τελικό από την ΤΣΣΚΑ με 81-80 αφήνοντας όμως τις καλύτερες εντυπώσεις…

Ο Παναθηναϊκός κατέλαβε τη 2η θέση στο τουρνουά της Μόσχας καθώς έχασε στις… λεπτομέρειες με 81-80 από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Οι πράσινοι μπήκαν… φουριόζοι στο παρκέ και με την πολύ καλή τους άμυνα και το “ζεστό” ξεκίνημα του Φελντέιν, πήραν τα ινία από το ξεκίνημα του αγώνα με τον πίνακα του σκορ να γράφει 25-15 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς να βγάζουν ενέργεια στην άμυνα και να διατηρούν τη διαφορά στους 10 πόντους, με τη μεγαλύτερη διαφορά το 24-40 περίπου στα μέσα του δεκαλέπτου. Ένα διάστημα αδράνειας στο τελευταίο τρίλεπτο όμως, επέτρεψε στην ΤΣΣΚΑ να κατεβάσει τη διαφορά με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 37-42 υπέρ του τριφυλλιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “ομάδα του στρατού” πέρασε στην αντεπίθεση αλλά ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και αρκετές λύσεις στην επίθεση, με κύριο εκφραστή τον Ραντούλιτσα, δεν την άφηνε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Ώσπου 2 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου ο Χάινς έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους (54-53), το οποίο και δεν έχασαν μέχρι το τέλος της περιόδου (58-56). Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε…ροντέο. Η ΤΣΣΚΑ με τους Χάινς, Τεόντοσιτς και Ντε Κολό να πρωταγωνιστούν έδιναν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή. Στο πρώτο τρίλεπτο μάλιστα είχαν πάρει και… αέρα 6 πόντων (71-65) με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει (73-73). Ο Κούζμιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα στους πράσινους με τον Ντε Κολό να απαντάει άμεσα με τρίποντη βόμβα (79-78 υπέρ της ΤΣΣΚΑ 2 λεπτά πριν το τέλος). Ο Ραντούλιτσα με 2 βολές έκανε το 79-80 υπέρ των πρασίνων ενώ στην επόμενη φάση ο Καλάθης έστειλε τον Τεόντοσιτς στις βολές για να κάνει το 81-80 για τους Ρώσους στα 14″. Στην τελευταία επίθεση, ο Φελντέιν σε μια προσπάθεια για μπάσιμο δέχτηκε τάπα από τον Χάινς ενώ οι Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν μετά από τα συνεχόμενα ριμπάουντ. Κορυφαίος για τους πράσινους ο Φελντέιν με 17 πόντους, από κοντά οι Καλάθης με 14, Ραντούλιτσα με 12 και Πάβλοβιτς με 10 πόντους αντίστοιχα, εξαιρετικός ο Κούζμιτς με 8 πόντους και 11 ασίστ. Για τους Ρώσους κορυφαίος ήταν ο Τεόντοσιτς, σημειώνοντας double-double (19 πόντους, 11 ασίστ) με τους Ντε Κολό και Χάινς με 14 πόντους έκαστος να τον ακολουθούν.

Αν πρέπει να κρατήσει κάτι από αυτό το 2ήμερο ο Παναθηναϊκός εν όψει Ολυμπιακού είναι η πολύ καλή του άμυνα, ο έλεγχος των ριμπάουντ (κυρίως με την ΤΣΣΚΑ που ο Παναθηναϊκός ήταν καταλυτικός με 41 έναντι 25 των Ρώσων), η ενέργεια και ο πλουραλισμός στο σκοράρισμα. Είναι αρχή ακόμα και είναι λογικό να υπάρχουν κενά διαστήματα λόγω έλλειψης ρυθμού. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι χτίζεται κάτι πολύ καλό, πολύ μεγάλο στον Παναθηναϊκό και μπορεί να βλέπει πολύ ψηλά φέτος. Και το κυριότερο, ΘΑ ΕΊΝΑΙ ΈΤΟΙΜΟΣ ΌΤΑΝ ΠΡΈΠΕΙ.