Κουρασμένος και… επιβαρυμένος, δεν κατάφερε να επικρατήσει

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 1-3 σετ (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) και είδε τις ελπίδες του για back-to-back πρωτάθλημα να «εξατμίζονται», αφού πλέον πρέπει να καλύψει διαφορά δώδεκα πόντων, μέσα σε έξι αγωνιστικές.

Οι «πράσινοι» έπαιζαν το τρίτο τους παιχνίδι μέσα σε έξι μέρες χάρη στο… φοβερό set-up της Λίγκας, έχοντας κάνει έξι προπονήσεις μέσα σε ένα μήνα (για τον Ολυμπιακό ήταν το πρώτο παιχνίδι μετά από δέκα ημέρες) και δεν κατάφεραν να νικήσουν την δική τους κούραση, πέρα από τους «Ερυθρόλευκους».

1o σετ:

Τρία κερδισμένα block-out από τους Ράπτη, Ανδρεόπουλο και Τσάτσιτς, μαζί με το μονό μπλοκ του Ρανγκέλ, έδωσαν το πρώτο προβάδισμα δύο πόντων στον Παναθηναϊκό (6-4). Ο Βραζιλιάνος, ξανά με τον Ανδρεόπουλο και τους δύο άσσους από Γιάκομπσεν και Τσάτσιτς, έφεραν μάλιστα το «τριφύλλι» στο +4, στα μισά περίπου του πρώτου σετ (13-9).

Ο Πανταλέων διεύρυνε τη διαφορά, όμως ο Στιβαχτής σε πρώτο χρόνο και οι Φρομ-Όκολιτς , «ψαλίδισαν» τη διαφορά και ανάγκασαν τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ-άουτ. Εκείνο δεν απέδωσε όσο θα ήθελε, με τους «ερυθρόλευκους» να περνούν μπροστά με 17-18. Οι «πράσινοι» ανέτρεψαν την κατάσταση με δύο λάθος επιθέσεις από τους Φρομ και Μιγιαήλοβιτς και πάλι όμως ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με τους Όκολιτς και Ανδρεάδη (20-22). Ο Πελεκούδας μείωσε σε πρώτο χρόνο, όμως οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα 3-0 σερί και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 21-25.

2o σετ:

Λάθη εκατέρωθεν υπήρξαν στο σέρβις στην αρχή του σετ, με τον Πανταλέων και το τριπλό μπλοκ επάνω στον Φρομ, να δίνουν το πρώτο προβάδισμα στους «πράσινους» (5-3). Φρομ και Μιγιαήλοβιτς έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό και μέχρι τα μισά περίπου του δευτέρου σετ, το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, όμως οι Ράπτης, Τσάτσιτς και Ρανγκέλ, έφεραν το «τριφύλλι» ξανά στο +2 (12-10).

Δύο συνεχόμενα λάθη από τους «ερυθρολεύκους» και ένα κερδισμένο block-out του Τσάτσιτς διατήρησαν τη διαφορά, όμως αργότερα, ο ίδιος όμως και ο Ράπτης, σταματήθηκαν από το μπλοκ του Ολυμπιακού τέσσερις συνεχόμενες φορές, ενώ ακόμη μία επίθεση του Μαυροβούνιου κατέληξε άουτ, δίνοντας την ευκαιρία στους Πειραιώτες να περάσουν μπροστά με τρεις (16-19).

Πελεκούδας και Ανδρεόπουλος ισοφάρισαν, ο πρώτος με τον Τσάτσιτς κράτησαν την ισοπαλία μέχρι και τους 21 πόντους, όμως ο Φρομ και ο Έγκλεσκαλνς με άσσο, έφεραν μία ανάσα τον Ολυμπιακό από την κατάκτηση του δευτέρου σετ (21-24). Παρ’ όλα αυτά, οι «πράσινοι» ανέτρεψαν την κατάσταση με τον Ράπτη, αφού αρχικά με block-out μείωσε, ενώ με δύο σερί άσσους έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (25-24). Και πάλι όμως, ο Φρομ ισοφάρισε, ο Ράπτης αστόχησε σε δική του επίθεση, δίνοντας το προβάδισμα στους αντιπάλους, με τον Έγκλεσκαλνς και τον Ανδρεάδη να τελειώνουν το σετ με 27-29.

3ο σετ:

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, αφού Τσάτσιτς και Πελεκούδας δύο φορές σε πρώτο χρόνο, έδωσαν διαφορά τεσσάρων πόντων στο «τριφύλλι» (6-2). Μάλιστα, ο Ανδρεόπουλος μαζί με τα δύο μπλοκ από τους Γιάκομπσεν και Ρανγκέλ, έφεραν τους «πράσινους» στο +7, στα μισά του τρίτου σετ (13-6). Όμως, ο Ολυμπιακός με τον Μιγιαήλοβιτς αρχικά και ο Όκολιτς με τρεις άσσους από τρεις λάθος υποδοχές των Τσάτσιτς και Ανδρεόπουλο, μείωσε στους τρεις (13-10).

Αργότερα οι δύο τους με άστοχες επιθέσεις χάρισαν ισάριθμους πόντους στον Παναθηναϊκό, με τον Ράπτη να κάνει το 19-15. Δύο ακόμη χαμένα σερβίς από τον Ολυμπιακό και ο Πελεκούδας ξανά σε πρώτο χρόνο, διατήρησαν τη διαφορά, με τον Πατρινό και τον Ανδρεόπουλο, να τελειώνουν το σετ υπέρ του Παναθηναϊκού με 25-23.

4ο σετ:

Για ακόμη ένα σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυναμικά, αφού ο Πελεκούδας σε συνδυασμό με τρία λάθη του Ολυμπιακού, έκανε το 5-3. Με νέα παράβαση και τον Ανδρεόπουλο, οι «πράσινοι» έκανα το 7-5, όμως οι «ερυθρόλευκοι», έχοντας «δέσει» εξαιρετικά στο μπλοκ, «έτρεξαν» ένα σερί 9-0 με τους Ανδρεάδη, Μιγιαήλοβιτς και Έγκλεσκαλνς (7-14).

Ο Ανδρεόπουλος μείωσε, αλλά η κούραση που έβγαινε από τους «πράσινους» γινόταν ολοένα και πιο αισθητή στους αντιπάλους, οι οποίοι το εκμεταλλεύτηκαν και ξέφυγαν μέχρι και με οκτώ (10-18). Ρανγκέλ και Πελεκούδας «μάζεψαν» τη διαφορά, όμως ο Μιγιαήλοβιτς προσπάθησε να την επαναφέρει στους οκτώ, όμως ένα λάθος του Όκολιτς και ο Τσάτσιτς, έκαναν το 16-21. Ένα λάθος σέρβις του Ρανγκέλ και ο Ανδρεάδης έφεραν τον Ολυμπιακό στους 23 πόντους, ο Γιάκομπσεν και ο Πελεκούδας μείωσαν προσωρινά, όμως ο Έγκλεσκαλνς έδωσε τον τελειωτικό πόντο στην αναμέτρηση.

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-23, 19-25