Κακόγουστη πλάκα η ζοφερή πραγματικότητα;

Ο Απόστολος Μιχαηλίδης σχολιάζει το εκ νέου εκτός έδρας αρνητικό αποτέλεσμα του Παναθηναϊκού στη Super League. Αυτή τη φορά έμεινε στο 1-1 με την ομάδα της Κέρκυρας απογοητεύοντας ξανά και δείχνοντας πως στα εκτός έδρας παιχνίδια έχει τεράστιο και δισεπίλυτο πρόβλημα. Αυτό οι υπεύθυνοι ας το κοιτάξουνε με περισσή προσοχή πράττοντας τα δέοντα, διότι με την υπάρχουσα κατάσταση το τριφύλλι έχοντας τόσες απώλειες βαθμών, ενδέχεται να κινδυνέψει ακόμα και για τα πλέι οφ.

Οι Φαίακες υποδέχτηκαν το τριφύλλι στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής και παρόλο που ο αγωνιστικός δεν ήταν και σε εξαιρετική κατάσταση, ο Παναθηναϊκός στο 22ο λεπτό ευτύχησε να προηγηθεί έπειτα από πάσα του Βιγιαφάνες που τράβηξε όλη την άμυνα πάνω του και την κατάλληλη στιγμή μεταβίβασε την μπάλα στο Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος με ένα σκάψιμο της μπάλας βγαλμένο από Ευρωπαϊκά σπουδαία πρωταθλήματα ξεγέλασε τον Κουτζαβασίλη, ο οποίος έπεσε κάτω και ανήμπορος το μόνο που μπορούσε να κάνει ο γκολκίπερ της Κέρκυρας είναι το να παρακολουθήσει την μπάλα να καταλήγει στην εστία του.

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη όμως, εφόσον κατάφερε και πήρε το προβάδισμα σε αυτό το βαρύ αγωνιστικό χώρο δεν φρόντισε σε καμία των περιπτώσεων να κρατήσει τα κεκτημένα στο σκορ με αποτέλεσμα στο 29ο λεπτό ο Επστάιν να δεχτεί τη μπάλα και με μία πολύ όμορφη ενέργεια να σαστίσει την άμυνα του Παναθηναϊκού και τον Βλαχοδήμο, ο οποίος ενώ έκανε κίνησε για να εξέλθει απ’ την εστία του βλέποντας ότι δεν προλαβαίνει τη μπάλα “κόλλησε” με αποτέλεσμα να κάνει την δουλειά πιο εύκολο για τον Γερμανό παίκτη της Κέρκυρας, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του γκολ απέναντι στον Παναθηναϊκό σε 13 παιχνίδια εναντίον του και έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν υπήρχε και κάτι ιδιαίτερα αξιόλογο πέραν μιας μεγάλης φάσης του Παναθηναϊκού στο 69ο λεπτό της συνάντησης με το Μπεργκ έπειτα από ωραίο κοντρόλ που έκανε να περνάει τη μπάλα πάνω απ’ το σώμα του τερματοφύλακα της Κέρκυρας, αλλά ο Βενέτης κυριολεκτικά ως φύλακας άγγελος της εστίας των γηπεδούχων πρόλαβε και παραχώρησε κόρνερ γλιτώνοντας την ομάδα του από να δεχτεί ένα δεύτερο γκολ. Τελευταία καλή φάση της αναμέτρησης ήταν ένα σουτ του Επστάιν στο 81ο λεπτό που όμως καθότι αδύναμο δεν δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον νεαρό γκολκίπερ του Παναθηναϊκού, Οδυσσέα Βλαχοδήμο προκειμένου να μπλοκάρει σταθερά.

Ο Παναθηναϊκός πρέπει σίγουρα να δει τι μέλλει γενέσθαι με αυτή την κατάσταση, διότι είναι άλλο να έχεις απώλειες βαθμών σε εκτός έδρας αναμέτρηση με μία ομάδα παραδοσιακά δυνατή, άλλο να φέρεις μία ισοπαλία η και να χάσεις ακόμα από μία ομάδα χαμηλού βελινεκούς μία η δύο φορές, αλλά είναι κάτι τελείως διαφορετικό να μην μπορείς να “σταυρώσεις” εκτός έδρας νίκη ούτε κατόπιν παραγγελίας. Οι αγώνες δεν παίζονται μόνο στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας, συνεπώς ο Μαρίνος Ουζουνίδης πρέπει να το δώσει αυτό πλήρως στους παίκτες να το αντιληφθούνε, ενώ ταυτόχρονα οφείλει να προβεί σε αλλαγές που θα επαναφέρουν στις νίκες τους πράσινους.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων στο χθεσινό αγώνα:

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου):Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς (88’ Γεωργίου), Σπίνουλας, Γκόμες, Ανδρεόπουλος (75’ Νίκιτς), Σιόντης, Ιωάννου, Επστάιν (81’ Κόντος), Ντιόγκο, Ντουαλά

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Χουλτ (33’ Χουχούμης), Μαρινάκης, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Ζέκα, Λουντ, Κουρμπέλης, Βιγιαφάνιες, Π. Βλαχοδήμος (46’ Λέτο, 61’ Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos