Κατώτερος των περιστάσεων!

Παρουσιάζοντας, στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, κακή εικόνα ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο παρουσιάζοντας σοβαρά προβλήματα τόσο στα ριμπάουντ (όπως γίνεται στα περισσότερα παιχνίδια φέτος), παίζοντας κακή περιφερειακή άμυνα και έχοντας κακές επιλογές στην επίθεση δεν απέφυγε την ήττα από τους πρωταθλητές Ισπανίας με το σκορ να γράφει 75-87.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού ήταν εξαιρετικό! Οι «πράσινοι» είχαν ρυθμό στην επίθεση και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα πήραν στα μέσα της πρώτης περιόδου διάφορα πέντε πόντων (16-11). Μπροστάρης, στο ξεκίνημα των πρωταθλητών, ο Τζίμερ Φριντέτ με 8 πόντους (2/3 τριπ, 2/2 βολές). Στη συνέχεια, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με «βομβαρδισμό» από τα 6,75 πήραν προβάδισμα δύο πόντων (18-20). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη «βασίλισσα» στο +4 (18-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά όπως και στο πρώτο. Βρίσκοντας σκορ από τους Τζόνσον, Καλάθη και Φριντέτ κατάφερε να «ξεκολλήσει» επιθετικά (30-33). Ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει περισσότερο λόγω των εύστοχων τριπόντων της Ρεάλ. Στη συνέχεια τα λάθη του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την κακή άμυνα του στην περιφέρεια και τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έφεραν την ισπανική ομάδα στο +10 (34-44) με το οποίο οι δύο ομάδες αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια. Ενδεικτικό της μετριότατης εικόνας των «πρασίνων» είναι τα 3/8 σουτ του Νικ Καλάθη.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τραγικό για τους πρωταθλητές. Τα λάθη συνεχίστηκαν όπως και η αστοχία σε συνδυασμό με την κακή περιφερειακή άμυνα. Όλα αυτά έφεραν την Ισπανική ομάδα στο +18 (39-57). Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο με αντεπίθεση διαρκείας έκανε μεγάλο comeback και βρέθηκε στο -8 στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-66).

Στη τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει το μεγάλο comeback! Παρόλη την προσπάθεια των παικτών η Ρεάλ πάντοτε έβρισκε απαντήσεις. Είτε με καλάθια μετά από επιθετικά ριμπάουντ είτε μετά από αμαρκάριστα σουτ τριών πόντων. Ενδεικτικό είναι ότι οι «μερένχες» διατηρούσαν διάφορα της τάξης των 13 πόντων (63-76). Το παιχνίδι ουσιαστικά είχε πάρει το δρόμο του και η κόρνα της λήξης βρήκε τους Μαδριλένους να επικρατούν με 75-87 στο Κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.