Μάγκας Παναθηναϊκός άλωσε την Μόσχα!

Ένα τεράστιο διπλό στην Μόσχα για την πρώτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί της Χίμκι με 76-78.

Η Χίμκι παρατάχθηκε χωρίς τους Σβεντ, Γιόβιτς, ΜακΚόλουμ και Μονρό. Ταυτόχρονα για τον Παναθηναϊκό δεν ακολούθησαν την αποστολή στην Ρωσία οι Τζάκσον, Σαντ-Ρος και Ουάιτ.

Οι πεντάδες:

Για την Χίμκι ξεκίνησαν Μπέρτανς, Τίμα, Καράσεφ, Γερέμπκο και Μπούκερ. Για τον Παναθηναϊκό ο Γιώργος Βόβορας έκανε την έκπληξη με τον Λευτέρη Μποχωρίδη στον άσο. Φόστερ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Όγκουστ οι υπόλοιποι τέσσερις.

Το ματς:

Πρώτο ημίχρονο:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με πολύ διάθεση για άμυνα και τρέξιμο στο ανοιχτό γήπεδο. Χαρακτηριστικό είναι ότι στα πρώτα τέσσερα λεπτά είχε δεχτεί μόλις 5 πόντους (5-8). Παρά τις απουσίες οι παίκτες του Βόβορα ήταν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα, να παλέψουν για κάθε κατοχή και αυτό φαινόταν εξαρχής. Μετά από πέντε λεπτά αγώνα το «τριφύλλι» ήταν μπροστά στο σκορ με 7-15. Ο ρυθμός παρέμεινε στα ίδια επίπεδα, δηλαδή στου Παναθηναϊκού. Με την άμυνα να είναι το κλειδί ο Παναθηναϊκός πήγε στον πάγκο με το σκορ στο 17-24.

Ένα σερί 9-0 της Χίμκι έφτασε την διαφορά στην αρχή της δεύτερης περιόδου στους τέσσερις πόντους. Η παρουσία του Μπεν Μπέντιλ έδωσε νέα ώθηση και ενώ ο Μποχωρίδης ξεχώριζε οι Πρωταθλητές βρίσκονταν και πάλι στο +9 (20-29). Για πάνω από τέσσερα λεπτά κυριάρχησαν οι καλές άμυνες, τα άστοχα τρίποντα με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει σταθερό. Ένα νέο σερί της Χίμκι σε συνδυασμό με την καθίζηση των «πράσινων» οδήγησαν στο 36-35 υπέρ των γηπεδούχων. Το ματς έγινε πλέον πολύ κλειστό με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν το προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό, εν τέλει, να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-41 υπέρ του.

Δεύτερο ημίχρονο:

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού ο Παναθηναϊκός έβγαλε νεύρο. Κάπως έτσι κατάφερε να κρατηθεί μπροστά στο σκορ με τον Ντίνο Μήτογλου να ξεχωρίζει. Μετά από περίπου πέντε λεπτά όμως οι Ρώσοι «πήραν κεφάλι». Τα τρεξίματα και ο δυναμισμός του πρώτου δεκαλέπτου αποτελούσαν μακρινό παρελθόν για τους Πρωταθλητές. Τρία λεπτά πριν την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η Χίμκι είχε φτάσει για πρώτη φορά στο +5 (57-52). Πάνω που οι γηπεδούχοι πήγαν και στο +6 ο Μποχωρίδης με ένα buzzer-beater τρίποντο μετέτρεψε το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου σε 62-59.

Ο Παναθηναϊκός ναι μεν ήταν πίσω στο σκορ αλλά ήταν κοντά. Και αυτό έκανε τους παίκτες του Βόβορα να μπουν αποφασισμένοι για να πάρουν τη νίκη. Μεγάλα σουτ, καλές άμυνες και σωστές επιλογές έφεραν το ματς στα ίσα (67-67). με έξι λεπτά στο ρολόι. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ομάδες αντάλλαζαν καλάθια. Με φόλοου δίποντο του Παπαγιάννη ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε εκ νέου σε 73-73 με τρία λεπτά στο ρολόι.

Ακόμα ένα φόλοου, αυτήν την φορά από τον Παπαπέτρου, έφερε το «τριφύλλι» στο +2 (73-75) ένα λεπτό και σαράντα επτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Δύο τεράστιες άμυνες, μια εκ των οποίων του Φόστερ πάνω στον Μίκι (!), κράτησαν τους Ρώσους στους 73 πόντους. Με τριάντα έξι δευτερόλεπτα να απομένουν ο Φόστερ ήταν στην γραμμή με τον Παναθηναϊκό στο +3. 2/2 και +5. Λίγο μετά όμως ο Μπέρτανς έβαλε ένα ακραίο τρίποντο από την γωνία για το 76-78. Στην κατοχή του Παναθηναϊκού οι Ρώσοι δεν έκαναν φάουλ, έβγαλαν την άμυνα, επιτέθηκαν, αστόχησαν και το ματς βάφτηκε πράσινο με 76-78.