«Ναυάγιο…»

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ξανά την ίδια εικόνα, αυτήν την φορά στην Mytishchi Arena, και παρά το πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έχασε ξανά και βυθίστηκε στον πάτο της βαθμολογίας της Euroleague!

Ο Αργύρης Πεδουλάκης ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Ίαν Βουγιούκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά στον αμυντικό τομέα μιας και δεν δέχτηκε καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά ενώ ταυτόχρονα βρήκε σκορ επιθετικά όμως οι «Ρώσοι» αντέδρασαν και οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ για αρκετή ώρα. Στο δεύτερο μισό της πρώτης περιόδου η Χίμκι πήρε διαφορά με συνεχόμενα σουτ τριών πόντων αλλά ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε κοντά «ταΐζοντας» τον Ίαν Βουγιούκα που έδωσε ανάσες στο επιθετικό κομμάτι. Ο διεθνής σέντερ πήρε κιόλας ανάσες μιας και ο «Άρτζι» έβαλε στο παρκέ τον Τζέικομπ Ουάιλι που άλλαξε τον ρυθμό της ομάδας βγάζοντας άμυνες και κατεβάζοντας ριμπάουντ που έλειπαν στα πρώτα 7 λεπτά ενώ και στην επίθεση πήρε προσπάθειες κυρίως από τον Καλάθη έχοντας 6 πόντους σε 1,5 λεπτό. Το κλείσιμο του δεκαλέπτου ήταν ιδανικό για τους νταμπλούχους μιας και με ένα ακόμα σερί πήγαν στον πάγκο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (25-29)

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Κουρτινάιτις μπήκαν δυνατά και κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά να ισοφαρίσουν το ματς (33-33). Οι δύο ομάδες συνέχισαν μαζί στο σκορ για τα επόμενα λεπτά ενώ κάπου εδώ να αναφέρουμε πως ο Ίαν Βουγιούκας κατάφερε να βγάλει εκτός ματς τον Μπούκερ με 3 φάουλ πριν το ημίχρονο. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει σκορ με προσωπικές ενέργειες του Φριντέτ είτε σκοράροντας είτε δημιουργώντας. Κάπως έτσι οι «πράσινοι» κράτησαν οριακά το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια της δεύτερης περιόδου και με ένα μικρό σερί στο τέλος της πήγαν στα αποδυτήρια στο +5 (50-55)

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χίμκι μπήκε δυνατά και με ένα 10-2 ανάγκασε πολύ γρήγορα τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει στον πάγκο τους παίκτες του. Ο Παναθηναϊκός ξαφνικά θύμισε την ομάδα του πρώτου μισού της περσινής σεζόν στα εκτός έδρας παιχνίδια. Οι «πράσινοι» ξύπνησαν μετά το τάιμ άουτ και με ένα δικό τους σερί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα ισορροπώντας ξανά το παιχνίδι. Κάτι τα καραγκιοζιλίκια του Λαμόνικα, κάτι η εμμονή του Πεδουλάκη με τον Τόμας που δεν βλεπόταν και το ματς ξέφυγε με την Χίμκι στο +7. Λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου ο Ράις βρήκε ένα τρίποντο και οι ομάδες πήγαν στους πάγκους με το σκορ στο 77-73.

Ο Παναθηναϊκός στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν εμφανίστηκε ποτέ. Η Χίμκι έκανε ότι ήθελε και με ένα 10-2 γρήγορα-γρήγορα έστειλε την διαφορά στους 12 και τους παίκτες του Πεδουλάκη στον πάγκο. Στην επιστροφή των δύο ομάδων ο Τζίμερ Φριντέτ εξέθεσε ανεπανόρθωτα τον «Άρτζι» για την μη χρησιμοποίησή του στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου ημιχρόνου κατεβάζοντας την διαφορά από τους 12 στους 5 (87-82). Από εκεί και πέρα τίποτα δεν πήγε καλά με τον Παναθηναϊκό να «αποσυνδέεται» από το παιχνίδι. Η Χίμκι έκανε πάρτι, έβαλε ότι σουτ πήρε και καθάρισε το ματς με χαρακτηριστική άνεση. Τελικό σκορ 103-86.

Η ευστοχία της Χίμκι στα τρίποντα, κάτι που ήταν γνωστό αλλά ο Παναθηναϊκός δεν σκέφτηκε να προσπαθήσει να το αντιμετωπίσει σε συνδυασμό με το κακό κοουτσάρισμα στο 2ο ημίχρονο οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε άλλη μια αυτοκτονία, την τρίτη για φέτος.

ΧΙΜΚΙ: Σβεντ 26 (7/8 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 7 ασίστ), Μπούκερ 13 (3), Τίμα 16 (2/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 λάθη), Καράσεφ 5 (1), Ζάιτσεφ 7 (1 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γερέμπκο 14 (4/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιλ, Έβανς 10 (4/10 δίποντα, 2/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Μπερτάνς 12 (3/5 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Τόμας 10 (0/4 τρίποντα), Ράις 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 9 (1), Βουγιούκας 9, Τζόνσον 8 (1), Φρεντέτ 16 (3/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ασίστ), Καλάθης 10 (3/9 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 1/4 βολές, 11 ασίστ), Γουάιλι 8 (4 κλεψίματα), Μήτογλου 6 (5 ριμπάουντ), Μπεντίλ 2.

ΧΙΜΚΙ: 22/37 δίποντα, 15/29 τρίποντα, 14/15 βολές, 40 ριμπάουντ (28+12), 25 ασίστ, 1 κλέψιμο, 17 λάθη, 6 τάπες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 23/43 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 16/22 βολές, 19 ριμπάουντ (14+5), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 5 λάθη, 1 τάπα.