Κι όταν το Κύπελλο σηκώσω…

Το εισιτήριο για το τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, για πρώτη φορά μετά το 2014, εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε της Λαμίας εκτός έδρας στο πλαίσιο του δεύτερου ημιτελικού του θεσμού μετά το 1-0 της Λεωφόρου πριν από ακριβώς μία εβδομάδα.

Με αυτό το τρόπο το «τριφύλλι» θα διεκδικήσει το πρώτο του τρόπαιο μετά από οκτώ ολόκληρα χρόνια, στον τελικό της 21ης Μαίου στο ΟΑΚΑ εκεί όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Ολυμπιακό είτε τον ΠΑΟΚ (0-0 ο πρώτος ημιτελικός στη Τούμπα).

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» οι Φώτης Ιωαννίδης και Σεμπάστιαν Παλάσιος που σκόραραν από ένα γκολ ο καθένας. Πλέον η προσοχή στο στρατόπεδο των «πρασίνων» στρέφεται στο Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Άρη στη Λεωφόρο για την 6η αγωνιστική των play-offs της Superleague.

Η αναμέτρηση:

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το «τριφύλλι» είχε τη κατοχή της μπάλας παγώνοντας το ρυθμό και ελέγχοντας στο μέγιστο βαθμό την κατάσταση. Στο 7′ ήρθε η πρώτη τελική για τους «πράσινους» στο ματς. Ο Παλάσιος έκανε σέντρα σουτ από δεξιά, ο Σαράνοφ έδιωξε τη μπάλα αλλά ο Αϊτόρ δε κατάφερε, υπό τη πίεση του Σιμόν, να νικήσει την άμυνα των γηπεδούχων. Προτού συμπληρωθούν 15′ στην αναμέτρηση η Λαμία προσπάθησε να γίνει επικίνδυνη αλλά το φάουλ που κέρδισε σε καλό σημείο δεν ήταν αρκετό ώστε να ανησυχήσει τον Μπρινιόλι. Ο Ιταλός τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα τη μπάλα. Στο 18′ ο Παναθηναϊκός έχασε τρομερή ευκαιρία για να σκοράρει. Ο Παλάσιος έκανε πολύ ωραία κίνηση, «άδειασε» την άμυνα της Λαμίας αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Σαράνοφ.

Στο 24′ η Λαμία είχε ακόμη ένα φάουλ σε πολύ καλό σημείο αλλά (και αυτό) αποτέλεσε εύκολη λεία για τον Μπρινιόλι που μάζεψε τη μπάλα χωρίς προβλήματα. Η επόμενη τελική προσπάθεια στην αναμέτρηση ήρθε δέκα λεπτά πριν βγει το ημίχρονο (35′). Ο Λούκας δοκίμασε το πόδι του από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά μέτρα έξω από την εστία. Τρία λεπτά πριν βγει το ημίχρονο (42′) ο Παναθηναϊκός βρήκε το γκολ που έψαχνε. Ο Ιωαννίδης έφυγε στη πλάτη της άμυνας της Λαμίας, αξιοποίησε την πάσα του Πέρεθ, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Τζανετόπουλου και με ωραίο δεξί πλασέ «παραβίασε» την εστία των γηπεδούχων. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιοσημείωτη στιγμή του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους «πράσινους» να έχουν το προβάδισμα με 0-1.

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δευτέρου μέρους η Λαμία είχε την ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Ο Σένκεφελντ δεν υπολόγισε καλά τη μπάλα, έκανε λάθος πάσα, ο Μανούσος έκανε το σουτ με το εξωτερικό αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό ώστε να ανησυχήσει η άμυνα του «τριφυλλιού». Στο 48′ ο Πέρεθ «απάντησε» αλλά το σουτ που επιχείρησε από μακριά με το δεξί έφυγε πολλά μέτρα άουτ. Τρία λεπτά αργότερα (51′) η Λαμία επιχείρησε να απειλήσει ξανά από φάουλ αλλά ο Μπρινιόλι δεν είχε την παραμικρή ανησυχία. Πέντε λεπτά αργότερα (56′) η ομάδα του Φέστα έφτασε πολύ κοντά στο 1-1. Ο Κότσιρας έκανε το λάθος, ο Μανούσος πήρε τη μπάλα στη περιοχή αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι ιδιαίτερο καθώς η προσπάθεια του έφυγε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα (58′) ο Παναθηναϊκός πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Αϊτόρ έκλεψε τη μπάλα, ο Βιγιαφάνιες βρήκε τον Παλάσιος και ο Αργεντίνος με δεξί τελείωμα διαμόρφωσε το 0-2 βάζοντας γερές βάσεις για τη πρόκριση στο τελικό. Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (61′) ο Μπανγκουρά σκόραρε για τη Λαμία αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά (και) τη χρήση του V.A.R.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε», η πρόκριση είχε ήδη κριθεί, γεγονός που έδωσε τη δυνατότητα και στο «τριφύλλι» να είναι «χαλαρό» αλλά και στη Λαμία να δημιουργήσει τις στιγμές της έτσι ώστε να πετύχει το πολυπόθητο γκολ της τιμής. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Φθιώτιδας έφτασε πολύ κοντά σε κάτι τέτοιο στο 75′ και το 76′ αλλά οι προσπάθειες των Μπεχαράνο και Μπανγκουρά σταμάτησαν πάνω στη Μπρινιόλι ο οποίος διατήρησε «ανέπαφη» την εστία του