Πέρασε «αέρας» από το Ζηρίνειο!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε εύκολα από το «Ζηρίνειο» επικρατώντας με 0-3 σετ της Κηφισιάς στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague. Παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας οι «πράσινοι»!

Οι «πράσινοι» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 3-6 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βαν Ντε Ντρις. Το μπλοκ του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου διαμόρφωσε το 4-11, με την διαφορά να ανεβαίνει στους επτά. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (8-16) του πρώτου σετ (10-22), το οποίο και εν τέλει το κατέκτησαν με 12-25.

Το «τριφύλλι» είχε τον πρώτο λόγο και στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-10). Οι «πράσινοι» διατήρησαν την διαφορά ενώ το μπλοκ του Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 10-15. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου συνέχισαν να ελέγχουν το σετ και τελικά το κατέκτησαν με 20-25, φτάνοντας στο 0-2.

Το τρίτο σετ δεν ήταν τόσο εύκολο για τους «πράσινους» όπως τα προηγούμενα. Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα (5-6) ενώ με επίθεση του Ανδρεόπουλου πήραν προβάδισμα τριών πόντων (6-9). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και ισοφάρισαν σε 16-16 ενώ ο Πρωτοψάλτης έδωσε νέο προβάδισμα στο «τριφύλλι» (16-17). ΟΙ «πράσινοι» έφτασαν σε σετ μπολ (21-24) με τρεις ευκαιρίες και τελικά κατέκτησαν το σετ με 22-25 και μαζί πήρανε μία σημαντική νίκη.

Τα σετ: 12-25, 21-25, 22-25