Μόλις πήρε μπρος ο «Νέντο» έκανε περίπατο ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός για ένα ημίχρονο έπαιζε πολύ κακό μπάσκετ, όμως χάρης την κλάση του «Νέντο» και την άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου για 18η αγωνιστική της BasketLeague με 64-88.

Το παιχνίδι:

To παιχνίδι άρχισε με τον Κολοσσό να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων αμέσως μετά το τζάμπολ με τον Μαργαρίτη. Ο Νέντοβιτς με λέι-απ μείωσε σε 3-2 και ο Σαντ Ρος ισοφάρισε με 1/2 βολές. Από εκεί και έπειτα το «Τριφύλλι» έτρεξε ένα σερί 7-0 κάνοντας το 10-3 υπέρ του. Με fadeaway ο Οκάρο έκανε το 14-7.

Ο Κολοσσός έβγαλε αντίδραση στο σερί του Παναθηναϊκού με τον Χατζηδάκη να πετυχαίνει 4 σερί πόντους από ασίστ του Ξανθόπουλου κάνοντας το 13-16, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να πάρει τάιμ-άουτ. Ο Χατζηδάκης των 3.4 πόντων μ.ο έκανε πλάκα στην ρακέτα (10 πόντους) μειώνοντας στον πόντο την διαφορά 17-18, όπου ήταν και το σκορ της 1ης περιόδου.

Με εύστοχο mid-range του Φλόιντ ξεκίνησε ο Κολοσσός Ρόδου με τον Παναθηναϊκό να απαντάει με τρίποντο του Κασελάκη (19-23). Ο Φλόιντ όμως είχε ζεσταθεί ευστοχώντας σε τρίποντο πάνω στον Παπαγιάννη μειώνοντας και πάλι στον πόντο (22-23). Ένα πολύ δύσκολο σουτ του Φλόιντ και ένα καλάθι και φάουλ του Χατζηδάκη έφεραν τον Κολοσσό μπροστά με 27-24.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι τραγικός σε άμυνα και επίθεση με τον Κολοσσό να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει προβάδισμα 8 πόντων (32-24). Το σερί 10-0 του Κολοσσού το διέκοψε ο Νέντοβιτς με 1/2 βολές προτού ο Μέικον ευστοχήσει σε τρίποντο και κάνει το 32-28. Ένα ακόμα τρίποντο του Μέικον έφερε την διαφορά στο -1 με τον Μαργαρίτη να απαντάει με τον ίδιο τρόπο κάνοντας το 35-31. Το κακό μπάσκετ από πλευράς Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με τον Κολοσσό να πηγαίνει στα αποδυτήρια με +7 (40-33).

Δεν άλλαξαν και πολλά με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Παναθηναϊκό να μην παίζει άμυνα και να δέχεται εύκολα καλάθια με την ομάδα της Ρόδου να πηγαίνει την διαφορά στο +8 (46-38). Δυο τρίποντα από τους Μέικον και Οκάρο και ένα όμορφο σόλο του πρώτου μείωσε την διαφορά στο -3 (48-45). Μια ομάδα μόνος ήταν ο Μέικον όπου με δικό του τρίποντο ισοφάρισε σε 48-48.

Με ωραία κίνηση στο Post ο Οκάρο έδωσε μετά από ώρα προβάδισμα στον Παναθηναϊκό κάνοντας το 51-53 πριν ο «Νέντο» φέρει τον Παναθηναϊκό στον +4 με καλάθι στον αιφνιδιασμό (51-55). Από εκεί και έπειτα άρχισε ένα επιθετικό «σόου» από τον Νέντοβιτς που βρήκε το χέρι του και ο Παναθηναϊκός πέρασε, αρχικά, μπροστά με 10 πόντους (51-61) μετά από τρίποντο του Σέρβου. Το καλάθι ήταν πιο μεγάλο τα σουτ έμπαιναν και ο Παναθηναϊκός μπήκε στην 4η περίοδο με +16 (51-67).

Ο Κολοσσός άρχισε να είναι πολύ άστοχος επιθετικά και να έχει αρκετά προβλήματα αμυντικά και με τον «Νέντο» να ηγείται επιθετικά όντως σχεδόν άχαστος το σκορ μοιραία πήγε στο 51-76 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το παιχνίδι από εκείνο το σημείο και έπειτα είχε μορφή διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Δημήτρη Πρίφτη να κάνει και το ανάλογο ροτέισον. Το ματς έληξε με τον Παναθηναϊκό να νικάει με 64-88.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-33, 51-67, 64-88