Ξύπνησε… και καθάρισε στο τέλος

Ένας ανέτοιμος Παναθηναϊκός, δίχως να πείσει, κατάφερε να νικήσει δύσκολα την ΑΕΚ (73-79) και να κατακτήσει την τρίτη θέση του πρώτου ελληνικού Super Cup.

Η αναμέτρηση:

Πολύ άστοχες και οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου με το σκορ να παραμένει χαμηλά με τον Παναθηναϊκό να έχει ένα μικρό προβάδισμα 4 πόντων (10-14). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γιώργου Βόβορα να βρίσκονται πίσω στο σκορ με την μικρότερη δυνατή διαφορά (21-20).

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου. Με διαδοχικούς ποντίους ο Νέντοβιτς έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στο «τριφύλλι» (38-43) λάλα η ΑΕΚ απάντησε με τον Λάνγκφορντ περνώντας μπροστά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να έχει πρόβλημα στην άμυνα και να είναι αρκετά άστοχος από την γραμμή των τριών πόντων. Τελικά το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον «δικέφαλο» να βρίσκεται στο +1 (44-43).

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να ξεφύγουν με επτά πόντους (54-47). Οι «πράσινοι» απάντησαν με ένα σερί οκτώ πόντων και πήραν το προβάδισμα. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ισόπαλες (59-59) στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «πράσινοι» μπήκαν συγκεντρωμένοι στην τελευταίο περίοδο παίρνοντας κεφάλι στην αναμέτρηση (61-71) και ελέγχοντας την εξέλιξη της αναμέτρησης. Τελικά ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε την νίκη με 73-79 και κατέκτησε την τρίτη θέση του Super Cup.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 44-43, 59-59, 73-79