Ξεκούραστα και εντυπωσιακά πέρασε στα ημιτελικά

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με σχετική άνεση στα ημιτελικά του Κυπέλλου, επικρατώντας του Λαυρίου με 93-69. Το «τριφύλλι» πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και με «όπλο» του την ευστοχία από τα 6,75 μ. και την άμυνα διατήρησε τη διαφορά που είχε πάρει στο πρώτο μέρος, ενώ έκανε συντήρηση δυνάμεων στο δεύτερο.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Ντάριλ Μέικον με γκολ-φάουλ έβαλε τους «πράσινους» μπροστά για έξι πόντους (15-9). Το Λαύριο απάντησε με δύο σερί δίποντα, όμως ο Παπαγιάννης έκοψε αυτό το μίνι σερί με το αγαπημένο του σουτάκι από τα 6 μέτρα (17-13). Το τέμπο στη συνέχεια της πρώτης περιόδου έπεσε, με τον Νεμάνια Νέντοβιτς να «ξεκολλάει» το σκορ με εύστοχο τρίποντο από τη γωνία (20-15). Το δεκάλεπτο έληξε 24-19 με buzzer beater του Κασελάκη.

O Πέρι άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου με ένα εντυπωσιακό «coast to coast» (26-19). Η ηρεμία του «τριφυλλιού» και τα λάθη των Λαυριωτών έφεραν τη διαφορά στους 11 (33-22), 6:30 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Γερομιχαλός με τρίποντο από τη γωνία μείωσε τη διαφορά στους έξι για το Λαύριο (33-27). Ο πολύ καλός Καββαδάς και τα τρίποντα του Νέντοβιτς έφεραν τη διαφορά και πάλι στους 10 (41-31) για τον Παναθηναϊκό.

Περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, η καλή εικόνα των «πράσινων» σε άμυνα και επίθεση σε συνδυασμό με το γεγονός ότι το Λαύριο έμοιαζε να τα… χάνει, η διαφορά εκτοξεύθηκε μέχρι και το +19 (53-34). Το ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 53-38 και να μπαίνει στα αποδυτήρια με ισχυρό προβάδισμα.

Η τρίτη περίοδος άρχισε όπως τελείωσε η δεύτερη, με τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει κι άλλο τη διαφορά (61-40). Το Λαύριο με «όπλο» το τρίποντο έκανε ένα σερί 13-2 και κατέβασε τη διαφορά στους 10 (63-53). Ο Πέρι με step-back τρίποντο έκανε το 71-56, σκορ που ήταν και το τελικό για την τρίτη περίοδο.

Ο Μποχωρίδης με το τρίτο του τρίποντο σήμερα «έγραψε» το 74-56 στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ο Πέρι με τρίποντο από τη γωνία ανέβασε και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 (80-59). Το παιχνίδι από εκεί και έπειτα έμοιαζε διαδικαστικού χαρακτήρα, με αρκετά φάουλ και άναρχες επιθέσεις. Ο Αβδάλας σκόραρε με λέι απ από την baseline (85-63) και έτσι όλοι όσοι αγωνίστηκαν από μεριάς Παναθηναϊκού στο αποψινό ματς, είχαν τουλάχιστον 1 πόντο. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 93-69.