Κύπελλο Ελλάδας: Το σκορ πρόκρισης που χρειάζεται ο Παναθηναϊκός και τι ισχύει με τα εκτός έδρας γκολ

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» με στόχο την πρόκριση για τη συνέχεια στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) στη Λεωφόρο με τον Ολυμπιακό για τον πρώτο αγώνα των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας και αύριο (17/1) αντιμετωπίζει εκ νέου τους Πειραιώτες για τον επαναληπτικό αγώνα.

Θυμίζουμε πως τα εκτός έδρας γκολ έχουν καταργηθεί, καθώς πολλοί τα έχουν συνδέσει με το παλιό… μοντέλο, μέσω του οποίου έπαιζαν ρόλο για την πρόκριση. Ουσιαστικά, ο επαναληπτικός αγώνα ξεκινά με… 0-0, με το «τριφύλλι» να καλείται να πάρει τη νίκη, είτε στην κανονική διάρκεια, είτε στον έξτρα χρόνο της παράτασης εφόσον οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν το 90λεπτο ισόπαλες. Από κει και πέρα, ακολουθεί η διαδικασία των πέναλτι, εφόσον δεν έχει αναδειχθεί νικητής στις προηγούμενες δύο διαδικασίες.

Παναθηναϊκός: «Να παραιτηθεί ο Φρόιντφελντ, είναι ανίκανος να φέρει ικανούς διαιτητές»

Ο Παναθηναϊκός είναι με ανεβασμένη ψυχολογία, αλλά και με αίσθημα αδικίας μετά την κάκιστη διαιτησία στο αθηναϊκό ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ. Οι «πράσινοι» αναζητούν ακόμη μία καλή εμφάνιση, που θα κρίνει μάλιστα την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας.