Κυρίαρχος και στο Αζερμπαϊτζάν

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ με 2/2, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Καμπάλα με σκορ 1-2 και ο Απόστολος Μπουραντώνης γράφει για τη θετική εμφάνιση των «πράσινων», που περιμένουν τον αντίπαλό τους στην αυριανή κλήρωση.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε πολύ έτοιμος να ταξιδέψει στο Αζερμπαϊτζάν, ειδικά μετά την εμφάνισή του απέναντι στην Καμπάλα στο πρώτο παιχνίδι της Λεωφόρου. Το 1-0 ήταν σκορ πολύ επισφαλές, αλλά η εμφάνιση της ομάδας άξιζε ένα σκορ πολύ μεγαλύτερων διαστάσεων, με αποτέλεσμα να επικρατεί αισιοδοξία για τις ικανότητες της ομάδας, η οποία δεν έχει συμπληρώσει ακόμη το αγωνιστικό της παζλ. Ο στόχος των πλέι οφ ήταν πολύ ορατός και ζητούμενο για την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ήταν να επιβάλλει την κυριαρχία της στους γηπεδούχους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ώστε να τους σπάσει τον τσαμπουκά. Με το κίνητρο της εκδίκησης για το 2015 να παραμένει ζωντανό, ο Παναθηναϊκός έμπαινε στο γήπεδο της Καμπάλα με σκοπό να δώσει τον καλύτερο εαυτό του μέχρι την επόμενη αναμέτρηση, η οποία θα έχει σίγουρα μεγαλύτερες απαιτήσεις. Το προηγούμενο παιχνίδι στο γήπεδο της Λεωφόρου είχε ξεχαστεί γρήγορα και οι παίκτες του «τριφυλλιού» ένιωθαν ότι ξεκινούσαν από την αρχή, ούτως ώστε να παρουσιάσουν ένα πιο δυναμικό πρόσωπο απέναντι στην Καμπάλα και το πρόσωπο αυτό να μη συνδυαστεί μόνο με το αποτέλεσμα, αλλά και με θέαμα χορταστικό για τους φίλους της ομάδας. Δηλαδή, σκοπός δεν ήταν μόνο το σκορ πρόκρισης, αλλά ήταν εξ’ αρχής το διπλό.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης δεν επεφύλαξε κάποια έκπληξη στον αγωνιστικό χώρο, ως προς την ενδεκάδα που θα επιλέξει για τον Παναθηναϊκό. Συγκεκριμένα, ξεκίνησε με την ακριβώς ίδια με τη Λεωφόρο ενδεκάδα, βάζοντας τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα «πράσινα» γκολπόστ, τον Κουλιμπαλί στο δεξί άκρο της άμυνας, το Χουλτ στο αριστερό και τους Κολοβέτσιο, Μολέντο στο κέντρο της. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ξεκίνησε ξανά στο δεξί άκρο της μεσαίας γραμμής, ο Λουντ αγωνίστηκε στο αριστερό, ενώ οι Ζέκα και Κουρμπέλης έπαιξαν στο χώρο του κέντρου. Ο Άλτμαν αγωνίστηκε λίγο πιο μπροστά από τη μεσαία γραμμή, αλλά και λίγο πιο πίσω από τον προωθημένο Γκιγιέρμο Μολίνς σε ένα σύστημα που έφερνε σε 4-4-1-1.

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Καμπάλα και Παναθηναϊκό ξεκίνησε. Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν αρκετά κοινά στοιχεία με το παιχνίδι στο γήπεδο της Λεωφόρου, καθώς ο Παναθηναϊκός φρόντισε να στριμώξει την Καμπάλα και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε κοντά στο δεκάλεπτο, όταν χάθηκε το άχαστο. Από ωραίο γύρισμα του Λουντ, ο Άλτμαν τράκαρε με το Χατζηγιοβάνη και αστόχησε προ κενής εστίας. Στο 14′, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μια καλή στιγμή, καθώς από την πάσα του Ζέκα, ο Μολίνς σούταρε, αλλά βρήκε εμπόδιο στον Μπεζοτόσνι, που είχε εμφάνιση αντίστοιχη με αυτήν του πρώτου αγώνα. Στο 26′, εξελίχθηκε μια παρόμοια φάση, καθώς ο Ζέκα βρήκε ξανά το Μολίνς, που δοκίμασε να σουτάρει, αλλά βρήκε ξανά το στοπ στον Μπεζοτόσνι. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να πιέζει με το Χατζηγιοβάνη, που έκανε σέντρα στο δεύτερο δοκάρι και βρήκε το Ροντρίγκο Μολέντο, η κεφαλιά του οποίου, όμως, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της Καμπάλα. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ήρθε η πρώτη ουσιαστική απειλή από τους γηπεδούχους, όταν ο Μαλόουν έκανε ένα δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ. Λίγο αργότερα, έληξε το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να βρίσκονται σε λευκή ισοπαλία, που έδινε την πρόκριση στο «τριφύλλι».

Όταν ήρθε η στιγμή να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο, ο Μαρίνος Ουζουνίδης προτίμησε να μην κάνει κάποια αλλαγή για τους φιλοξενούμενους, πιστεύοντας πως δεν ήταν ακόμη η κατάλληλη στιγμή για μια τέτοια ενέργεια. Στο 52′, ίσχυσε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου και η Καμπάλα άνοιξε το σκορ, ρίχνοντας στο καναβάτσο τον Παναθηναϊκό. Από το γύρισμα του Μόνροουζ, ο Μολέντο προσπάθησε να διώξει και έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, γράφοντας το 1-0, που έστελνε το παιχνίδι στην παράταση. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ουζουνίδης έβαλε το Λουτσιάνο στη θέση του Άλτμαν, ενώ στο 62′, έβαλε τον Καμπέσας στη θέση του Χατζηγιοβάνη. Στο 63′, ήρθε η απάντηση του Παναθηναϊκού, καθώς από τη σέντρα του Κουλιμπαλί και την κεφαλιά-πάσα του Μολίνς, o Λουντ έκανε ένα πολύ ωραίο σουτ, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Μπεζοτόσνι και ισοφάρισε για τους «πράσινους», οι οποίοι δε σταμάτησαν εκεί. Τρία λεπτά μετά, συνεργάστηκαν οι μεταγραφές του Παναθηναϊκού, διότι ο Λουτσιάνο έδωσε στον Καμπέσας, που απέφυγε τον Γκουρμπάνοφ και με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 1-2 που έκρινε ουσιαστικά την πρόκριση. Το γήπεδο άδειαζε και ο Παναθηναϊκός έψαχνε τον τρόπο να διευρύνει ακόμη περισσότερο το υπέρ του σκορ. Στο 82′, η μπάλα έφτασε στο Λουντ, που από πολύ κοντά αστόχησε, στέλνοντάς την ψηλά. Αυτή ήταν και η τελευταία ευκαιρία του Παναθηναϊκού, καθώς λίγα λεπτά μετά, ήρθε το σφύριγμα της λήξης του ματς, επισφραγίζοντας και επίσημα την πρόκριση της ομάδας στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρόκριση που αναζητούσε, ενώ, παράλληλα, εκδικήθηκε και την Καμπάλα, που τον είχε αφήσει εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων δύο χρόνια πριν. Ο ενθουσιασμός αυτός, όμως, θα πρέπει να κρατήσει για λίγο, διότι ο επόμενος γύρος θα είναι σαφώς δυσκολότερος. Ο Παναθηναϊκός θα είναι στους ανίσχυρους, κάτι που σημαίνει ότι στους πιθανούς αντιπάλους συγκαταλέγονται και ομάδες όπως η Μίλαν, που μπορεί να μη ζει τις δόξες του παρελθόντος, αλλά θα βάλει σίγουρα δύσκολα στην ομάδα, αν τη βρει στο δρόμο της. Ακόμη και στους ισχυρούς, όμως, υπάρχουν κάποιες πιο βατές ομάδες και μια τέτοια θέλει να βρει μπροστά του ο Παναθηναϊκός, ώστε να βρεθεί για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική σεζόν στη φάση των ομίλων της διοργάνωσης.

Εν κατακλείδι, ο Παναθηναϊκός κρατά μόνο τα καλά στοιχεία από αυτήν την αναμέτρηση, όσο βρίσκεται εν αναμονή των μεταγραφικών του εξελίξεων, αλλά και εν αναμονή της κλήρωσης του Γιουρόπα Λιγκ που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής και θα γνωστοποιήσει τον αντίπαλό του για τα πλέι οφ, που καλείται να προσπεράσει.