Κυριαρχία απ’ την αρχή ως το τέλος!

Η έκταση του σκορ μαρτυράει μία απλή νίκη, όμως οι ευκαιρίες, ο ρυθμός και όλα τα στοιχεία της αναμέτρησης δείχνουν σαφέστατα πως ο Παναθηναϊκός “πάτησε” στο χορτάρι τον αιώνιο αντίπαλό του αποδεικνύοντας πολλά και κλείνοντας στόματα. Μεγάλη εμφάνιση από την ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη. Το 1-0 με λίγο περισσότερη αποτελεσματικότητα θα μπορούσε να έχει φτάσει σε διαστάσεις επιπέδου 4-0. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας κινήθηκε σε ρηχά νερά, αλλά από κει και πέρα το τριφύλλι πήρε το όπλο του και τα πράγματα δυσκόλεψαν πολύ για τον Ολυμπιακό.

Στο 15ο λεπτό συγκεκριμένα ο συνήθης ύποπτος Μάρκους Μπέργκ άνοιξε το σκορ, όταν ο Κλωναρίδης βγήκε τετ α τετ με το Καπίνο με το τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να αποκρούει αρχικά, αλλά εν συνεχεία η μπάλα έφτασε στον Σουηδό φορ, ο οποίος με εκπληκτικό μονοκόμματο σουτ άνοιξε το σκορ βάζοντας φωτιά στις κερκίδες της Λεωφόρου Αλεξάνδρας.

Καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκό πίεζε αφόρητα έχοντας εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και στο 19ο λεπτό ο Βιγιαφάνες είχε τεράστια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας, αλλά έπειτα από το γύρισμα του Κουλιμπαλί στο πρώτο δοκάρι, ο Καπίνο σε πρώτο χρόνο απέκρουσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Κλωναρίδης σούταρε δυνατά, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 33ο λεπτό της συνάντησης υπήρξε εκτέλεση φάουλ του Εμποκού με το Καπίνο να απομακρύνει, ενώ πάλι στο 40ο λεπτό ο Καπίνο απέκρουσε εξαιρετικά φάουλ του Εμποκού που ούτε σε αυτή τη φάση κατάφερε να χρηστεί σκόρερ.

Η μόνη αξιόλογη φάση των Πειραιωτών για το πρώτο ημίχρονο σημειώνετε στο 29ο λεπτό με το Ντομίνγκες να κάνει σπριντ και σέντρα από τα δεξιά, όμως ο Κουλιμπαλί πριν η μπάλα καταλήξει στον Ανσαριφάντ απομάκρυνε.

Οι Πειραιώτες στο πρώτο μισό της συνάντησης έπαιζαν πάρα πολύ σκληρά, ωστόσο σε ορισμένες περιπτώσεις μπορούμε να πούμε πως φτάνανε στα όρια του αντιαθλητικού, ενώ εν αντιθέσει το τριφύλλι παρουσίασε ένα εξαιρετικό ποδόσφαιρο.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης η πρώτη φάση ανήκει πάλι στον Παναθηναϊκό, αφού ύστερα από πάσα του Ζέκα ο Μπεργκ στην προσπάθεια να κάνει κοντρόλ έδωσε κατεύθυνση της μπάλας προς τα δίχτυα, ενώ ο Καπίνο γλίστρησε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 74 μεγάλη φάση για τον Παναθηναϊκό ξανά, όμως πάλι ο Εμποκού σε πλασέ εξ’ επαφής θα νικηθεί ξανά από τον Στέφανο Καπίνο, ο οποίος ήταν ο MVP της αναμέτρησης, τουλάχιστον για ό,τι έχει να κάνει για την ομάδα του Πειραιά.

Στο 81 και πάλι ο Παναθηναϊκός απειλεί τα ερυθρόλευκα καρέ με τον Εμποκού να εκτελεί στημένο, αλλά ο Λέτο δεν πιάνει καλά τη κεφαλιά και εκείνη καταλήγει άουτ.

Έπειτα ο αγώνας κύλησε προς την λήξη του χωρίς κάποια διαφοροποιήσει με τους πράσινους να παίρνουν μία πανηγυρική νίκη, να ικανοποιούν τους φιλάθλους τους και να τους κάνουν να προσμένουν καλύτερες μέρες, διότι η βάση αυτής της ομάδας, ο κορμός που έχει εν ολίγοις είναι πολύ καλός κι αν υπάρξουν απ’ του χρόνου κάποιες σωστές μεταγραφικές κινήσεις, τότε θα μπορούμε να κάνουμε λόγο για μεγάλα πράγματα που έρχονται.

Προς το παρόν όμως, ας μείνουμε στη σημερινή μέρα που ήταν το δίχως άλλο χαρούμενη για το Παναθηναϊκό και μακάρι στη συνέχεια του πρωταθλήματος το τριφύλλι να τελειώσει τις υποχρεώσεις του μαζεύοντας και τους εναπομείναντες 15 πόντους στα προσεχή 5 μάτς, ωστόσο ασφαλώς πέραν του πρωταθλήματος, υπάρχει και το κύπελλο που με τέτοιες εμφανίσεις σαν τη σημερινή δείχνει πως σίγουρα μπορεί να το διεκδικήσει με αξιώσεις.