• Wednesday, December 12, 2018

Λάρισα-Παναθηναϊκός: Ένας απρόσμενα χαμένος τελικός

Ήταν 2007 και ο Παναθηναϊκός είχε φτάσει στο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος. Εκεί αντιμετώπισε την Λάρισα και ενώ οι φίλαθλοι των πρασίνων πίστευαν πως εύκολα η δύσκολα θα κατακτήσουν το τρόπαιο, εν τέλει η κατάληξη ήταν εντελώς διαφορετική και ο Απόστολος Μιχαηλίδης θα μας την θυμίσει και θα μας εισχωρήσει στα ενδότερα εκείνου του τελικού δείχνοντάς μας όλη την εξέλιξή του.

Ο αγώνας αυτός ήταν πολύ σημαντικός για τον Παναθηναϊκό, διότι έπειτα από το νταμπλ του 2004 είχε μείνει άτιτλος και η κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος το δίχως άλλο θα έδινε στους παίκτες μία ψυχολογική τόνωση αλλά και μία επιβράβευση των προσπαθειών τους. Στο Πανθεσσαλικό στάδιο λοιπόν όλα ξεκίνησαν στραβά για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Κόσλεϊ μόλις στο δεύτερο λεπτό άνοιξε το σκορ για την ομάδα της Λάρισας και έκανε από την αρχή τον Παναθηναϊκό να συνειδητοποίηση πως δεν θα περάσει ένα καθόλου εύκολο απόγευμα. Ένα δεκάλεπτο αργότερα η ομάδα των Αθηνών προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η κεφαλιά του Μάντζιου έπειτα από σέντρα του Νίλσον πέρασε άουτ χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα τον Κοτσόλη. Λίγα λεπτά αργότερα εκ νέου ο Μάντζιος προσπάθησε με σουτ να νικήσει τον πρώην τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού, όμως εκείνος απέκρουσε σταθερά. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 42ο λεπτό, ο Φέρστερ υποπίπτει στην εσχάτη των ποινών, αφού εντός της περιοχής της Λάρισας, γκρεμίζει τον Παπαδόπουλο και ο άσσος του Παναθηναϊκού, ο οποίος αναλαμβάνει και την εκτέλεση του πέναλτι διαμορφώνει το 1-1, δίνοντας ξανά την ελπίδα στους πράσινους και κάνοντας την ομάδα να πιστέψει πως τα δύσκολα πέρασαν και ο τελικός θα τους βρει νικητές, αφού κιόλας το χρονικό σημείο που επήλθε η ισοφάριση δίνει “φτερά” στους πράσινους και απογοητεύει τους Λαρισινούς.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός πιέζει και ένα σουτ του Παπαδόπουλου περνάει άουτ. Η Λάρισα όμως απαντάει στις ευκαιρίες και ο τελικός παίρνει μία άγρια ομορφιά με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται πολύ γρήγορα και το κοινό να παρακολουθεί έναν εξαιρετικό αγώνα. Ο Αντσουέ όμως στο 81ο λεπτό φεύγει σαν “σφαίρα” και από την μπαλιά που έγινε σχεδόν από την άμυνα ο παίκτης από την Καμπόν κατόπιν επικράτησής του στο σπριντ απέναντι στο Γκούμα αλλά και τον Μορίς φέρνει τη Λάρισα προ των πυλών από το να κατακτήσει ξανά ένα τίτλο 20 χρόνια μετά το πρωτάθλημα του 1987. Όμως, ακόμα και έτσι όπως είχαν διαμορφωθεί τα πράγματα, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να μην ηττηθεί. Έπειτα από σουτ του Λεοντίου στο 89 που εξουδετέρωσε ο Κοτσόλης, οι πράσινοι συνεχίζουν τις επιθέσεις “δαιμονισμένα” και κυριολεκτικά 2 δευτερόλεπτα πριν από την συμπλήρωση και του τελευταίου λεπτού των καθυστερήσεων που ήταν το 4ο, ο Μάντζιος βρίσκεται προ κενής εστίας με τον Κοτσόλη και τον Βενετίδη να ναι πεσμένοι και κανείς να μην μπορεί να κάνει τίποτα και να έχει όλο το τέρμα άδειο κυριολεκτικά και εκείνος να απέχει 3 μέτρα μόλις, εν τέλει ουσιαστικά σε μία ενέργεια που δεν κατάλαβε ποτέ κανείς αντί να σουτάρει, δίνει πάσα στον Κοτσόλη που ήταν όπως είπαμε πεσμένος δίπλα του, εκείνος γραπώνει την μπάλα και ο τελικός της περιόδου 2006-2007 τελειώνει με τη Λάρισα να είναι η μεγάλη νικήτρια και τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να συνειδητοποιήσει πως έχασε έναν τίτλο που πέραν πάσης αμφιβολίας ήταν το μεγάλο φαβορί πριν την έναρξη του τελικού για την κατάκτησή του!