«Αυτοκτόνησε» στο 88′ στο Αλκαζάρ!

Σε ένα μέτριο ματς όπου προηγούταν για πάνω από μια ώρα ο Παναθηναϊκός κατάφερε ξανά να μην κερδίσει φέρνοντας ισοπαλία 1-1 με την Λάρισα.

Σε έναν μέτριο αγώνα χωρίς πολλές ευκαιρία οι «πράσινοι» σκόραραν στο 26ο λεπτό με τον Φεντερίκο Μακέντα. Ο ρυθμός δεν ανέβηκε ουσιαστικά ποτέ, παρότι υπήρχαν μερικές ακόμα ευκαιρίες. Η μερική βελτίωση του Παναθηναϊκού, σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις του, δεν ήταν αρκετή για να του δώσει την πρώτη φετινή του νίκη.

Οι ενδεκάδες:

Λάρισα: Νάγκι, Φιλίπ, Μιχαήλ, Ηλιάδης, Μπέρτος, Σεσέροβιτς, Σπαρβ, Τρούγιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Τόρζε, Ντουρμισάι.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Σάντσες, Αγιούμπ, Κουρμπέλης, Μπουζούκης, Καρλίτος, Μακέντα, Αϊτόρ.

Πρώτο ημίχρονο:

Στην αρχή του αγώνα δεν υπήρχε καθόλου ρυθμός. Οι δύο ομάδες έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους και δεν απειλούσαν σε καμία περίπτωση. Ο Παναθηναϊκός είχε διάθεση να τρέξει, να προωθηθεί και να απειλήσει αλλά δεν τα κατάφερνε έως το 26ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, μετά από μια φάση διαρκείας έγινε το 0-1 με τελείωμα του Φεντερίκο Μακέντα προ κενής εστίας.

Παρόλο που σε εκείνο το σημείο φάνηκε ότι θα ανέβει ο ρυθμός του ματς, κάτι τέτοιο εν τέλει δεν συνέβη. Οι «πράσινοι» βέβαια μετά το πρώτο τέταρτο είχαν τον έλεγχο, αλλά χωρίς να απειλούν. Αυτό έγινε στο τελευταίο λεπτό του 45λέπτου με ένα μακρινό σουτ του Βέλεθ που πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Νάγκι.

Δεύτερο ημίχρονο:

Ο ρυθμός στο δεύτερο μισό δεν ήταν διαφορετικός. Ούτε γενικότερα η εικόνα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός με την κατοχή, προσπαθεί να απειλήσει χωρίς να τα καταφέρνει με ιδιαίτερη επιτυχία. Η πρώτη ουσιαστική φάση του ημιχρόνου έγινε στο 53ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόρζε από διαγώνια θέση, όμως απομάκρυνε ο Διούδης. Τρία λεπτά αργότερα ο Σάντσες απείλησε την εστία του Νάγκι με μακρινό σουτ το οποίο όμως πέρασε άουτ.

Στο 65ο λεπτό από ένα λανθασμένο γύρισμα του Σάντσες επωφελήθηκε ο Μιλοσάβλιεβιτς και πλάσαρε στα όρια της περιοχής τον Διούδη. Ο πορτιέρο του Παναθηναϊκού ήταν όμως εκεί και γλίτωσε τους «πράσινους» από την ισοφάριση. Η Λάρισα μπαίνοντας στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα έδειχνε να «ανεβαίνει». Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία ούτε να έχουν τον έλεγχο στον αγώνα οι «βυσσινί».

Μια ωραία ατομική προσπάθεια του Αϊτόρ έφερε τον Ισπανό απέναντι από τον Νάγκι στο 85′ αλλά το τελείωμα του Ισπανού ήταν κακό. Στο 88ο λεπτό από σέντρα του Τόρζε από τα δεξιά σκόραρε ο Πινακάς με κεφαλιά από την μικρή περιοχή. Κάπως έτσι το σκορ έγινε 1-1 και δεν άλλαξε έως το τέλος.