Νικηφόρο πέρασμα από το Λαύριο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε (82-91) το Λαύριο εκτός έδρας στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής της Basketleague. Το «τριφύλλι» παρατάχθηκε χωρίς Νέντοβιτς, Παπαγιάννη ενώ… ντεμπούτο επιστροφής έκανε ο Γιώργος Βόβορας.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης (8-7). Με τον Τζέρεμι Έβανς να σημειώνει από νωρίς τέσσερις πόντους, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (10-9). Το τρίποντο του Μουράτου έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων (18-13) στους γηπεδούχους. Με καλάθι του Νικολαΐδη στον αιφνιδιασμο, το Λαύριο έφτασε στο +10 (23-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -8 (25-17).

Ο Βασίλης Καββαδάς, με καλάθι και φάουλ, έριξε την διαφορά στους επτά (30-23). Το καλάθι του Κασελάκη «ψαλίδισε» ακόμη περισσότερο το προβάδισμα του Λαύριου, με τον Παναθηναϊκό να πλησιάζει στους δύο πόντους (32-30). Με 2/2 βολές του Ντάριλ Μέικον, οι «πράσινοι» πέρασαν μπροστά με 34-35. Το σουτ μέσης απόστασης του Έβανς έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (42-42). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους σαραντεπέντε πόντους (45-45).

Δύο συνεχόμενα τρίποντο του Μέικον έδωσαν… αέρα έξι πόντων στο «τριφύλλι» (45-51). Το 47-56 ανάγκασε τον Σάββα Καμπερίδη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ, καθώς ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με εννιά πόντους. Το τέταρτο τρίποντο του Γουίλιαμς, έριξε την διαφορά στους δύο (58-60) για το Λαύριο. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +11 (60-71).

Το τρίποντο του Οκάρο Ουάιτ ανέβασε την διαφορά στους ένδεκα (65-76). Με σουτ τριών πόντων του Περσίδη, οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους επτά (72-79). Οι 2/2 βολές του Τζέρεμι Έβανς ανέβασαν την διαφορά στους δέκα για το «τριφύλλι» (75-85). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα το Λαύριο με 82-91 και επέστρεψε στις νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 45-45, 60-71, 82-91