«Λευκή» ισοπαλία στην Αριδαία

Ο Παναθηναϊκός Β’ έμεινε στο 0-0 στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Αλμωπό, η οποία διεξήχθη στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League 2. Στους 23 βαθμούς και την 6η θέση του βορείου ομίλου οι «πράσινοι», στους 21 και την 9η θέση η ομάδα της Αριδαίας.

Ο αγώνας:

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο ημίχρονο, όπου κέρδισαν αρκετά φάουλ και κόρνερ, με το τέμπο πάντως να είναι αρκετά χαμηλό και τον δυνατό αέρα να δυσκολεύει τις προσπάθειες των δύο ομάδων. Ο Μαργκόνο απέκρουσε σε κόρνερ ένα φάουλ του Μανωλάκη στο 4’, ενώ οι «πράσινοι» -που προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις- είδαν τον Κυριόπουλο να κάνει μια ωραία ατομική ενέργεια από δεξιά στο 22ο λεπτό, αλλά να κόβεται τελευταία στιγμή.

Ο Αλμωπός συνέχισε να έχει την κατοχή και έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 25’, καθώς το ευθύβολο σουτ του Πέττα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Μια ακόμα προσπάθεια του Κέρθι, τρία λεπτά αργότερα, πέρασε λίγο πάνω από οριζόντιο δοκάρι. Ο Παναθηναϊκός Β’ είχε μια ακόμα ημιτελή ενέργεια στο 33’ με τον Κυριόπουλο, αυτή την φορά από αριστερά, που έκανε το γύρισμα. Η ομάδα της Αριδαίας κατέγραψε τη σπουδαιότερη φάση της στο 44’, με τον Μαργκόνο να βγάζει ενστικτωδώς το κοντινό πλασέ του Πέττα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε σαφώς καλύτερο ρυθμό, πιο «καθαρές» ευκαιρίες και ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να φτάνει πολύ κοντά στο 0-1 μόλις στο 47ο λεπτό, όταν από πολύ καλή ενέργεια του Ταβάρες από δεξιά, ο Κρυπαράκος έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά ο Τσιμπούκας έβαλε την κόντρα στο σουτ του. Η «απάντηση» από πλευράς Αλμωπού ήρθε έξι λεπτά μετά (53′), καθώς από γύρισμα του Μανωλάκη από αριστερά, ο Παπαδόπουλος σούταρε από θέση μέσα δεξιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μανωλάκη στο 67’, σε καλό σημείο έξω από τη μεγάλη περιοχή, βρήκε στο τείχος, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση η μπάλα στρώθηκε στον Βουτσά, το μονοκόμματο σουτ του οποίου πέρασε άουτ. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε στην δύναμη και τα πολλά γεμίσματα, χωρίς κάποια αξιοσημείωτη φάση, μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Μαργκόνο έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Τσιπούρα από τη μικρή περιοχή, από σέντρα του Παρασκευά από αριστερά.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Nτόκιτς, Σουλιώτης, Παρασκευάς, Τσιμπούκας, Μανωλάκης, Έππας (86’ Ρίβας), Κέρθι, Πατρινός (75’ Τσιπούρας), Ασλαμπάλογλου (76’ Μακρυδάκης), Πέττας, Παπαδόπουλος (75’ Ταχματζίδης).

Παναθηναϊκός Β’ (Αντωνίου): Μαργκόνο, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σιδεράς, Μαρτίνης, Καραμπάς (61’ Βουτσάς), Εμπό, Κυριόπουλος (84’ Αλμπάνης), Φουρτάδο (76’ Μαντσίνι), Ταβάρες (84’ Τερεζίου), Μπιλάλ (46΄Αγκοστίνιο).