«Λύγισε» από την ΑΕΚ στο Μαρούσι

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-3 σετ από την ΑΕΚ στο κλειστό του Αγίου Θωμά στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Η αναμέτρηση:

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο ξεκίνημα του σετ (7-6), χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Η «ένωση» κατάφερε να «χτίσει» διαφορά τεσσάρων πόντων (16-20), βάζοντας δύσκολα στο «τριφύλλι». Οι «πράσινες» έκαναν μία τελευταία… αντεπίθεση με Ανθούλη και Γκρόθες, όμως η ΑΕΚ – εν τέλει – κατέκτησε στο σετ με 23-25.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυναμικά στο δεύτερο σετ, παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων από νωρίς (10-3). Το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη πάτησε ακόμη περισσότερο… γκάζι, εκτοξεύοντας το προβάδισμα στο +12 (17-5). Τελικά, ο Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το 1-1 στα σετ με 25-11.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο ξεκίνημα (8-8), με τον Παναθηναϊκό όμως να… τρέχει ένα σερί τεσσάρων πόντων και να ξεφεύγει με 12-8. Οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φέρουν το σκορ στα ίσια (15-15), με τις «πράσινες» όμως να αποκτούν ξανά σημαντικό προβάδισμα (19-16). Στη τελική ευθεία του σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με την ΑΕΚ να φτάνει στη κατάκτηση (23-25) και να κάνει το 1-2.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα, με τον Παναθηναϊκό να είναι σταθερά μπροστά (10-8). Οι «πράσινες», μετέπειτα, «έτρεξαν» ένα μεγάλο σερί και προηγήθηκαν με 19-10. Εν τέλει, το «τριφύλλι» κατέκτησε εύκολα το τέταρτο σετ με 25-17 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 4-1, όμως η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να προσπεράσει με 4-5. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 11-13 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 11-15, παίρνοντας τη νίκη με 2-3 σετ.

Τα σετ: 23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15