«Λύγισε» από την κούραση…

Ο Παναθηναϊκός εμφανώς κουρασμένος από τους τελικούς του League Cup «λύγισε» από την ανώτερη Κηφισιά και γνώρισε την ήττα με 1-3 σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

1ο σετ:

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με δύο πόντους (4-2). Η διαφορά αυξήθηκε στους τρεις πόντους με μπλοκ του Πανταλέων (8-5). Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κυριαρχούν στο σετ και προηγήθηκαν με πέντε (12-7).

Η Κηφισιά με μπλοκ μείωσε στον πόντο (14-13) και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ. Με τρεις συνεχόμενους άσσους του Ντε Πρα οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με δύο πόντους (14-16) αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Με μπλοκ του Παναγιώτη Πελεκούδα οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 16-16. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά μετά από ώρα με μπλοκ του Γιάκομπσεν (18-17) ενώ με ακόμη ένα μπλοκ, αυτή τη φορά του Τσάτσιτς η διαφορά διευρύνθηκε στους δύο πόντους (19-17).

Η Κηφισιά μείσωσε στον πόντο (22-21) και με άσσο του Μπατατζίμ ισοφάρισε στους 22 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ (23-24) όμως ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο έφερε ξανά στα ίσια το σετ. Η Κηφισιά έφτασε σε δεύτερο σετ μπολ (24-25) όμως ο Ανδρεόπουλος με επίθεση έδωσε «ζωή» στο «τριφύλλι».

Η Κηφισιά είχε ακόμη μία ευκαιρία να κατακτήσει στο σετ, πράγμα που έκανε χάρις σε μπλοκ άουτ που κέρδισε ο Μπατατζίμ (25-27).

2ο σετ:

Ισοδύναμες οι δύο ομάδες στην αρχή του δεύτερου σετ (7-7) χωρίς καμία εκ των δύο να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ. Πρώτος ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με δύο πόντους (10-8) με καρφί του Στάροβιτς. Το προβάδισμα διευρύνθηκε στους τρεις (13-10) με επίθεση του Σέρβου.

Με μπλοκ του Πανταλέων η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις πόντους (16-12) αναγκάζοντας τον τεχνικό της Κηφισιάς να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός έφτασε πρώτος στους 20 πόντους με πρώτο χρόνο του Σωτήρη Πανταλέων (20-15).

Οι «πράσινοι» έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ (24-18) και ο Γιάκομπσεν με πέρασμα έδωσε το δεύτερο σετ στον Παναθηναϊκό (25-18).

3ο σετ:

Η Κηφισιά μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με δύο πόντους (3-5). Με μπλοκ των φιλοξενουμένων η διαφορά παρέμεινε στους δύο (5-7) με τον Τσάτσιτς να παίρνει το μπλοκ άουτ και να μειώνει στους δύο (7-6).

Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 10-10 και μετέπειτα ισοφάρισαν ξανά με επίθεση του Στάροβιτς (11-11). Ο Στάροβιτς με χτύπημα στην ευθεία έδωσε πρβάδισμα στον Παναθηναϊκό (13-12). Η Κηφισιά με ένα γρήγορο δύο μηδέν πέρασε ξανά μπροστά (13-14).

Ο Μπάιερς με άσσο έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενος (17-18) όμως ο Πελεκούδας με μπλοκ έφερε ξανά στα ίσια το σετ (18-18). Ο Στάροβιτς με πολύ δύσκολο χτύπημα έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό (19-18). Η Κηφισιά επανήλθε για ακόμη μία φορά και με δύο συνεχόμενους πόντους πήρε κεφάλι στο σκορ (19-20).

Ο Ντε Πρα με άσο έδωσε προβάδισμα τριών πόντων (19-22) στην Κηφισιά και έβαλε πολύ δύσκολα στο «τριφύλλι». Η Κηφισιά έφτασε πρώτη σε σετ μπολ με τρεις ευκαιρίες (21-24). Ο Μπατζίμ έδωσε το σετ στην Κηφισιά (22-25) και μαζί έναν σίγουρο βαθμό από την αναμέτρηση.

4ο σετ:

Η Κηφισιά ξεκίνησε δυναμικά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε γρήγορα με τρεις πόντους (1-4). Ο Σωτήρης Πανταλέων με μπλοκ έφερε στα ίσια το σετ (4-4). Ο Πελεκούδας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε για ακόμη μία φορά το σετ (7-7).

Η Κηφισιά με επίθεση του Μπατατζίμ πέρασε μπροστά με δύο πόντους (10-12) με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλεί τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο (10-14) όταν ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος δέχτηκε μονό μπλοκ σε προσπάθεια για πάιτ.

Ο Ανδρεόπουλος με δύσκολο χτύπημα μείωσε στους τρεις (12-15) για τον Παναθηναϊκό. Η διαφορά παρέμεινε στους τρεις (14-17) με το «τριφύλλι» να είναι εμφανώς κουρασμένο και την Κηφισιά να κυνηγά κάθε μπάλα.

Η διαφορά ανέβηκε στου πέντε πόντους (14-19) με την Κηφισιά να φαντάζει το μεγάλο φαβορί για την νίκη. Ο Τσάτσιτς με επίθεση μείωσε στους τέσσερις (15-19) όμως η διαφορά ανέβηκε ξανά στους πέντε (15-20).

Με μπλοκ του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου η διαφορά έπεσε μετά από ώρα στους δύο (19-21) με τον τεχνικό της Κηφισιάς να καλεί τάιμ άουτ. Με χτύπημα από την γραμμή των τριών μέτρων ο Τσάτσιτς έκανε το 20-22. Ο Στάροβιτς με επίθεση μείωσε στον πόντο (22-23) και ο προπονητής της Κηφισιάς κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ.

Η Κηφισιά έφτασε στο σετ μπολ με δύο ευκαιρίες (22-24) με τον Στάροβιτς να σβήνει το πρώτο σετ μπολ (23-24).

Τα σετ: 25-27, 25-18, 22-25, 23-25