«Λύγισε» στις λεπτομέρειες κόντρα στον Ολυμπιακό!

Πραγματοποιώντας ψυχωμένη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα, στις λεπτομέρειες, από τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Οι παίκτες του κ.Ανδρεόπουλου ηττήθηκαν με 2-3 από τους Πειραιώτες παίρνοντας, ωστόσο, έναν πόντο από την σημερινή αναμέτρηση. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της ομάδας στο πρωτάθλημα μετά από αυτή κόντρα στο Φοίνικα Σύρου στον Άγιο Θωμά (0-3), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volleyleague.

Το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό ήταν εξαιρετικό! Οι «πράσινοι» έχοντας ως όπλο το μπλοκ τους και τα καρφιά σε πρώτο χρόνο πήραν διαφορά τριών πόντων (9-6). Με την ίδια «συνταγή» συνεχίστηκε το σετ, γεγονός που έφερε τους παίκτες του κ.Ανδρεόπουλου στο +5 (18-13). Αυτό το προβάδισμα αξιοποιήθηκε με το καλύτερο δυνατό τρόπο από το «τριφύλλι» και, κάπως έτσι, το πρώτο σετ «βάφτηκε πράσινο» με 25-20. Η διακύμανση του σετ: 8-6, 16-13, 25-20

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν, από νωρίς, να πάρουν σημαντική διαφορά (2-7). Η εικόνα του σετ δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν, εκμεταλλεύτηκαν την κακή εικόνα του Παναθηναϊκού και πήραν μέχρι και διαφορά 9 πόντων (7-16)! Το υπόλοιπο σετ έγινε, ουσιαστικά, τυπική διαδικασία. Ο Ολυμπιακός το πήρε με 14-25 και ισοφάρισε σε 1-1. Η διακύμανση του σετ: 3-8, 7-16, 14-25

Το τρίτο σετ ξεκίνησε με λάθη εκατέρωθεν. Παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση, γεγονός που του έδωσε ένα μικρό, αλλά συνάμα, σημαντικό προβάδισμα (5-9). Στη συνέχεια οι «πράσινοι» ανέκαμψαν στο σετ και πλησίασαν μέχρι και τους 2 πόντους (13-15). Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι όταν με επιμέρους σερί 3-0 ο Παναθηναϊκός έφερε το σετ στα ίσια (16-16)! Το τελείωμα του σετ ήταν συγκλονιστικό! Ο Ολυμπιακός πήρε δύο φορές διαφορά τριών πόντων (17-20 και 20-23), ωστόσο ο Παναθηναϊκός καταθέτοντας ψυχή στο τερέν και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ράπτη κατάφερε να κάνει το 2-1 παίρνοντας το σετ με 25-23! Η διακύμανση του σετ: 5-8, 13-16, 25-23

Στο τέταρτο σετ μπήκαν καλύτερα οι Πειραιώτες. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού και πήραν «ελαφρύ» προβάδισμα (5-8). Αυτό το μίνι προβάδισμα παρέμεινε, ωστόσο οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ανέκαμψαν φέρνοντας το παιχνίδι στους 2 πόντους (12-14), ενώ λίγες στιγμές αργότερα φέρανε το σετ στα ίσια (16-16)! Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι». Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι στις λεπτομέρειες και πήραν το σετ με 23-25. Η διακύμανση του σετ: 5-8, 15-16, 23-25

Το τελευταίο σετ ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να έχουν μικρό προβάδισμα της τάξης των δύο πόντων (3-5). Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε εξαιτίας τόσο της καλής υποδοχής του Ολυμπιακού, όσο και των καλών καρφωμάτων των «πρασίνων». Στη συνέχεια, ωστόσο, οι Πειραιώτες με συνεχόμενους άσους κατάφεραν να πάρουν το σετ, και κατά συνέπεια το ματς, με 9-15 Η διακύμανση του σετ: 3-5, 8-10, 9-15