«Λύγισε» στο Φάληρο στο δεύτερο ημίχρονο!

Παρουσιάζοντας, σε αρκετά μεγάλο μέρος της αναμέτρησης, ένα αξιοπρεπέστατο πρόσωπο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-1 από τον Ολυμπιακό στο Φάληρο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι-οφ της Superleague. Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» είναι… ολοζώντανο στη μάχη της πρώτης τετράδας που οδηγεί στην Ευρώπη.

Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα του Μπόλονι έπεσε στην 5η θέση έχοντας 49 βαθμούς, δύο λιγότερους από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ που βρίσκονται στους 51. Επόμενο παιχνίδι με τον Άρη στη Λεωφόρο την ερχόμενη Κυριακή στις 15:00.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν, όπως αναμενόταν, αναγνωριστικά. Η πρώτη τελική προσπάθεια του ντέρμπι άνηκε στην ομάδα του Μαρτίνς. Ο Φορτούνης έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μασούρα και πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα (7′) οι γηπεδούχοι έφτασαν αρκετά κοντά στο να πετύχουν γκολ. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Διούδη. Με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου της αναμέτρησης οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με τον Γιουσούφ Ελ Αραμπί, το οποίο ωστόσο δε μέτρησε καθώς ο Μαροκινός φορ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Ο… μονόλογος των Πειραιωτών στην επίθεση συνεχίστηκε όταν στο 14′ το σουτ του Εμβιλά δεν ήταν αρκετό για να ανησυχήσει την «πράσινη» άμυνα.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου (22′) ο Ολυμπιακός απείλησε αλλά ο Μασούρας με κοντινό πλασέ αλλά αυτό ήταν αδύναμο και αυτό δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Διούδη που μπλόκαρε τη μπάλα άνετα. Στο ημίωρο της αναμέτρησης (30′) το «τριφύλλι» βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Σεμέδο ανέτρεψε τον Μακέντα, ο Ιταλός φορ κέρδισε το πέναλτι μετά τη χρήση του VAR μετατρέποντας το σε γκολ με την εύστοχη εκτέλεση του. Αυτό ήταν το 9ο γκολ του Μακέντα στο φετινό πρωτάθλημα.

Στο 34′ ο Μασούρας έγινε ξανά απειλητικός, αλλά το σουτ του το εξουδετέρωσε με ωραία επέμβαση ο Σωκράτης Διούδης κρατώντας το «μηδέν» στην άμυνα του «τριφυλλιού». Στο 45′ ήταν η ώρα του Χασάν να γίνει επικίνδυνος για την «πράσινη» εστία όταν το δεξί σουτ του πέρασε ελάχιστα έξω από την εστία του Διούδη. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου (45+3′) οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Χολέμπας έβγαλε τη σέντρα, ο Χασάν πήρε, ανενόχλητος, την κεφαλιά μέσα από την περιοχή του Παναθηναϊκού, ανάμεσα από Σένκεφελντ και Πούγγουρα, και την έστειλε στα δίχτυα εκμεταλλευόμενος την κακή εκτίμηση του Σωκράτη Διούδη. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Η πρώτη απόπειρα τελικής προσπάθειας στο δεύτερο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα του Μπόλονι. Ο Μολό βρέθηκε σε καλό σημείο από τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα αλλά αυτή ήταν συρτή, γεγονός που δε δυσκόλεψε τον Σα να μπλοκάρει τη μπάλα δίχως να απειληθεί ιδιαίτερα. Στο 54′ ο Διούδης παραλίγο να γίνει (ξανά) μοιραίος αλλά ο Πούγγουρας έσωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων διώχνοντας τη μπάλα κόρνερ με το στήθος. Στο 60′ ο Χασάν βρήκε τη μπάλα με το χέρι κι έτσι δε μέτρησε το γκολ του Ελ Αραμπί, ο οποίος, στη συγκεκριμένη φάση, εκμεταλλεύτηκε μία ακόμα κακή εκτίμηση του Διούδη απόψε. Έξι λεπτά αργότερα (66′) το «τριφύλλι» έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που δέχθηκε ο Αχιλλέας Πούγγουρας μετά από μαρκάρισμα του στον Χασάν με το χέρι του Έλληνα στόπερ να βρίσκει τον Αιγύπτιο.

Στο 72′ οι Πειραιώτες πήραν «κεφάλι» στο σκορ. Ο Μπρουμά έβγαλε σέντρα από τα δεξιά, ο Χασάν βρέθηκε στη πορεία της μπάλας και με προβολή «νίκησε» τον Σωκράτη Διούδη για το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα (76′) οι «πράσινοι» προσπάθησαν να γίνουν επικίνδυνοι μετά από ώρα αλλά η σέντρα-σουτ του Βιγιαφάνιες πέρασε έξω από την εστία του Σα ενώ ο Μακέντα ελάχιστα δε κατάφερε να μπει στη πορεία της μπάλας, ώστε να γίνει απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα.

Στο 82′ ο Χασάν έγινε, για ακόμη μία φορά σήμερα, απειλητικός αλλά η κεφαλιά του Αιγύπτιου δεν ήταν αρκετή να ανησυχήσει τον Διούδη. Ο Έλληνας κίπερ μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς προβλήματα. Στο 86′ ο Καρλίτος απείλησε από απόσταση, η μπάλα βρήκε στον Σεμέδο αλλά πέρασε κόρνερ χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα ο Σα. Δύο λεπτά αργότερα (88′) ο Ισπανός φορ λίγο έλειψε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια αλλά η πολύ ωραία του ενέργεια περνώντας δύο ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού, εξουδετερώθηκε από τον Σα. Στο 90+2′ ο Αιτόρ εκτέλεσε το φάουλ, ο Νιας πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς πήρε πολύ ύψος και έφυγε άουτ.

Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+6′) μπήκε ο «επίλογος» της αναμέτρησης. Ενώ όλοι οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν προωθηθεί σε κόρνερ με σκοπό να βρουν το γκολ της ισοφάρισης, ο Μπρουμά βγήκε στην αντεπίθεση και σε κενή εστία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1. Μετά την εν λόγω φάση ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης.