«Λύγισε» στο φινάλε – «Απομακρύνεται» (κι άλλο) η Ευρώπη!

Με γκολ του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις, ο Παναθηναϊκός «πέταξε» δύο υπερπολύτιμους βαθμούς μένοντας στο 1-1 με την ΑΕΚ, στη μάχη που δίνει για την κατάληψη της πρώτης τετράδας του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Μπόλονι παρέμεινε στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 50 βαθμούς, 5 λιγότερους από την ΑΕΚ και 7 από Άρη και ΠΑΟΚ αντίστοιχα που βρίσκονται στους 57. Επόμενο παιχνίδι για τους «πράσινους» την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στον ΠΑΟΚ στην Τούμπα στις 15:00 το μεσημέρι.

Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ανήκει στην ΑΕΚ. Στο 5′ ο Γαλανόπουλος δοκίμασε το σουτ από μακριά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 8′ το «τριφύλλι» απάντησε στην ευκαιρία των γηπεδούχων. Ο Καρλίτος πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή αλλά ο Τσιντώτας με ωραία απόκρουση κράτησε το 0-0. Στο 11′ ο Βέλεθ παραλίγο να πετύχει το… αυτογκόλ της χρονιάς. Ο Βέλεθ έκανε τσαφ στην άμυνα αλλά για καλή του τύχη η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Διούδη.

Με τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών στην αναμέτρηση η ΑΕΚ απείλησε εκ νέου αλλά η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, από καλή θέση, βρήκε σε παίκτη του Παναθηναϊκού και έφυγε κόρνερ. Περίπου δέκα λεπτά αργότερα η «Ένωση» ξανά απείλησε με τον ίδιο τρόπο αλλά ο Διούδης μπλόκαρε τη μπάλα χωρίς πρόβλημα. Ουσιαστικά στο πρώτο μισάωρο της αναμέτρησης καμία από τις δύο ομάδες δε δημιούργησε κάποια μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει.

Στο 36′ η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Καρλίτος έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, έβγαλε εξαιρετική σέντρα και ο Ιωαννίδης με εξαιρετική κεφαλιά «νίκησε» τον Τσιντώτα κάνοντας το 0-1. Η τελευταία καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου (45+2′). Ο Αλμπάνης πήρε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά ο Διούδης μπλόκαρε σταθερά χωρίς πρόβλημα.

Το πρώτο σουτ του δευτέρου μέρους ανήκει στην ΑΕΚ. Ο Βασιλαντωνόπουλος δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Διούδης, με διπλή επέμβαση, κράτησε το «μηδέν» στην «πράσινη» άμυνα. Στο 53′ η ομάδα του Χιμένεθ ήταν ξανά απειλητική αλλά το γυριστό του Τσιγκρίνσκι πέρασε έξω από την εστία του «τριφυλλιού». Το «σφυροκόπημα» της ΑΕΚ συνεχίστηκε με αμείωτο ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 60′ ο Γαλανόπουλος έπιασε εξαιρετικό δεξί σουτ αλλά ο Διούδης με εξαιρετική επέμβαση «κράτησε» ανέπαφη την εστία του.

Στο 67′ ο Μάνταλος δημιούργησε μία ακόμη τελική προς την εστία όταν το απευθείας χτύπημα φάουλ του πέρασε έξω από τα δοκάρια του Διούδη. Η επόμενη αξιόλογη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 82′. Ο Λιβάι Γκαρσία βρήκε τον Ανσαριφάρντ στο ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε αρκετά έξω από την εστία του Διούδη, ο οποίος ωστόσο είχε τον έλεγχο της φάσης. Λίγες στιγμές αργότερα ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε στην κόντρα αλλά σε τετ-α-τετ «νικήθηκε» από τον Σωκράτη Διούδη.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90+2′) η ΑΕΚ έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Ο Μαχαίρας έκανε τη σέντρα και ο Λιβάι Γκαρσία με κεφαλιά «νίκησε» τον Διούδη για το 1-1. Στα επόμενα λεπτά το μόνο που ακολούθησε ήταν ένα γύρισμα του Λιβάι το οποίο μπλόκαρε ο Διούδης. Το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1