«Λύγισε» στον τελικό από την ΑΕΚ

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Παναθηναϊκού ηττήθηκε από την ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου του Final – 4 της Άρτας με 1-3 σετ

Οι «πράσινες» εμφανίστηκαν μονάχα σε ένα σετ (2ο), στο πρώτο πραγματοποίησαν… μυθική αυτοκτονία μετά το 15-11 ενώ στο 3ο και στο 4ο οι «κιτρινόμαυρες» ήταν ανώτερες φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα

Πλέον η προσοχή στρέφεται στο πρωτάθλημα και στα πλέι-οφς που θα κρίνουν τον φετινό τίτλο.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με το μπλοκ της Μέντιτς (1-0). Η Σίλβα ανέβασε στροφές και αυτό έδωσε στην ΑΕΚ «αέρα» δύο πόντων (2-4). Το «τριφύλλι» αξιοποίησε την Ανθούλη, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της «Ένωσης» και με επιμέρους 4-0 πήρε διαφορά δύο πόντων (6-4). Τα λάθη στην «πράσινη» υποδοχή έφεραν την ΑΕΚ ξανά στην ισοπαλία (6-6) προτού η Ανθούλη κάνει το 7-6. Το μπλοκ του «τριφυλλιού» λειτούργησε και αυτό έδωσε διαφορά τριών πόντων (11-8). Αυτή η συνθήκη συνεχίστηκε και οι «πράσινες» έφτασαν μέχρι και το +4 (15-11). Από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε ένα άνευ προηγουμένου μπλακ άουτ. Η ΑΕΚ πραγματοποίησε ένα σερί 0-9 (!) και αυτό την έφερε στο +5 (15-20) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ. Οι νταμπλούχες προσπάθησαν να ανακάμψουν αλλά ήταν ήδη πολύ αργά (το 18-24 έγινε 21-24). Έτσι η Καλατάντζε σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-25 δίνοντας το πρώτο σετ στην ομάδα της.

Οι πρώτοι πόντοι του δεύτερου σετ ήταν, τρόπο τινά, μοιρασμένοι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν η μία κοντά στην άλλη μέχρι τους 5 πόντους (5-5). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη ανέβασαν στροφές και πήραν πολύ γρήγορα διαφορά +4 (11-7) μετά από υπέρβαση αναγκάζοντας την ΑΕΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά τη μίνι διακοπή η Ανάε με άσο έκανε το 12-7. Η εξέλιξη σε αυτό το σημείο του σετ θύμιζε αρκετά το πρώτο. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +5 (15-10) δείχνοντας έτοιμος για την ισοφάριση. Η Ανάε αποτέλεσε παράγοντα στο σετ και έτσι αυτό το πλεονέκτημα διατηρήθηκε ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και στους 6 πόντους (18-12) ενώ με νέο μπλοκ έκανε το 19-12. Ένας άσος της Γκρόθες κι ένα καρφί της Ανθούλη έφερε το +9 (21-12). Η Γκρόθες «έκλεισε» το σετ και διαμόρφωσε το 25-14 με το οποίο έγινε το 1-1 για τις «πράσινες».

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ. Η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε και τα λάθη του «τριφυλλιού» και προηγήθηκε από πάρα πολύ νωρίς με +4 (1-5). Η Σίλβα είχε το δικό της μομέντουμ και με χτύπημα στη διαγώνιο έκανε το 1-6. Αυτό ανάγκασε τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει άμεσα τάιμ άουτ. Μετά την επιστροφή των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ανακάμψει μειώνοντας ελαφρά το σκορ (4-7). Η Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου με άσο έκανε το 5-7 βελτιώνοντας ακόμη περισσότερο τη κατάσταση για τις «πράσινες». Αυτό δεν ήταν αρκετό για το «τριφύλλι» καθώς η ΑΕΚ «άνοιξε» ξανά τη διαφορά παίρνοντας απόσταση έξι πόντων (6-12). Ο κόουτς Καλμαζίδης χρησιμοποίησε και το δεύτερο τάιμ άουτ του. Αυτό έριξε προσωρινά τη διαφορά (8-12) αλλά η «Ένωση» συνέχισε να διατηρεί το μομέντουμ και τον ρυθμό του σετ στέλνοντας άλλη μία φορά τη διαφορά στο +6 (9-15). Ένα επιμέρους σερί 4-0 έδωσε νέο ενδιαφέρον στη ροή του σετ μειώνοντας τη διαφορά στο –2 (13-15). Το «κιτρινόμαυρο» τάιμ άουτ δεν απέδωσε άμεσα με τη διαφορά να μειώνεται στον πόντο (14-15). Η διαφορά παρέμεινε σε επίπεδα ελάχιστης τιμής με την Ανθούλη να «τραβάει» την επίθεση της ομάδας. Η Κωσταντινίδου και ένα αβίαστο λάθος της Παπαφωτίου έστειλαν την ΑΕΚ στο 17-20. Το μπλοκ της Μέντιτς διαμόρφωσε το 18-20 αλλά η ΑΕΚ άμεσα με χτύπημα της Νίζετιχ έστειλε το παιχνίδι στο +3 (18-21) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ με την Καλαντάτζε στη συνέχεια να κάνει το 18-22. Με εξαίρεση μια μικρή αντεπίθεση προς το τέλος του σετ (21-24) η κατάσταση δεν άλλαξε και έτσι ένα σερβίς άουτ της Μέντιτς έκανε το 1-2 για τους «κιτρινόμαυρους».

Το ξεκίνημα του τέταρτου σετ είχε στοιχεία ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στους πρώτους πόντους. Ένα σερί 3-0 της ΑΕΚ με μπροστάρη την Νίζετιχ έφερε το σκορ στο 5-8. Ο Καλμαζίδης αναγκάστηκε να πάρει εσπευσμένα το πρώτο του από τα δύο τάιμ άουτ στη προσπάθεια να αλλάξει το μομέντουμ του παιχνιδιού. Αυτό δεν έγινε πράξη καθώς η «Ένωση» διατηρούσε ακόμη τη διαφορά της τάξης των 3 πόντων. Τα λάθη συνεχίστηκαν και έτσι η διαφορά έφτασε και στους 4 πόντους (8-12). Οι «πράσινες» φάνηκαν να μη μπορούν να ανατρέψουν το σκηνικό και έτσι η ΑΕΚ εξακολουθούσε να έχει σημαντικό προβάδισμα. Ένα σερβίς της Σίλβα στο φιλέ και ένα τελείωμα της Παπαφωτίου έφεραν το σκορ στο 14-16. Η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια. Το μπλοκ της ΑΕΚ λειτούργησε στο χειρότερο, για το «τριφύλλι», σημείο και έτσι το σκορ έγινε 16-20. H κατάληξη του σετ ήταν «κιτρινόμαυρη» και το 20-25 έδωσε στην «Ένωση» τόσο το σετ όσο και το Κύπελλο Ελλάδος.

Τα σετ: (8-7, 15-16, 21-25) / (8-6, 16-11, 25-14) / (5-8, 14-16, 21-25) / (5-8, 12-16, 20-25)