«Λύγισε» την Μπασκόνια με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο!

Παίζοντας εξαιρετικά στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπασκόνια με 98-83 στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Αυτή ήταν η 2η νίκη του «τριφυλλιού» μετά την 2η αγωνιστική και το διπλό στο Βελιγράδι.

Το «τριφύλλι» έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε αρκετές λύσεις στην επίθεση, πέτυχε 60 (!) πόντους και έτσι έφτασε το ρεκόρ του στο 2-5 ελπίζοντας πως αυτό το αποτέλεσμα θα αποτελέσει έναυσμα για μία καλύτερη πορεία και ένα καλύτερο σερί στη συνέχεια.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ράντονιτς ήταν ο Ντουέιν Μπέικον. Ο Αμερικανός σημείωσε 16 πόντους με 5/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/4 βολές. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Ντέρικ Γουίλιαμς με τον ίδιο αριθμό πόντων (16). Ματέουζ Πονίτκα και Μάριους Γκριγκόνις ήταν εξαιρετικοί με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα. Ειδικά το πολύ καλό παιχνίδι του Λιθουανού μπορεί να αποτελέσει εφαλτήριο για μία εξαιρετική συνέχεια. Υπερπολύτιμοι σήμερα ήταν και ο Πάρις Λι με τον Γιώργο Παπαγιάννη. Ο Αμερικανοκαμερουνέζος πέτυχε 12 πόντους, ενώ ο αρχηγός των «πρασίνων» έκανε νταμπλ νταμπλ (10 πόντοι – 10 ριμπάουντ).

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η εκκίνηση της αναμέτρησης βρήκε την ομάδα του Ράντονιτς (για άλλη μία φορά φέτος) να μην έχει την απαιτούμενη ενέργεια στην άμυνα. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους Βάσκους να βρουν 2/2 σουτ από την περίμετρο με τους Σεντεκέρσκις και Χάουαρντ. Επιθετική «αιχμή» για τους γηπεδούχους ήταν ο Γουίλιαμς με 4 πόντους ενώ Παπαγιάννης και Γουόλτερς πέτυχαν τους υπόλοιπους «πράσινους» πόντους. Έτσι το πρώτο μισό του εναρκτήριου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό ισόπαλο (12-12) μετά από 2 καλάθια των Γουόλτερς και Παπαγιάννη. Μετά το τηλεοπτικό τάιμ άουτ το «τριφύλλι» πήρε για πρώτη φορά πρωτοπορία στο σκορ μετά από τρίποντο του Γουίλιαμς. Στην άμυνα οι «πράσινοι» ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά, ο Μπέικον έκλεψε τη μπάλα, έτρεξε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 17-12. Έτσι αφενός ο Παναθηναϊκός πήγε στο +5 (17-12) και αφετέρου διεύρυνε το σερί του στο 11-0. Ο Πεναρόγια κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό δεν άλλαξε ιδιαίτερα την κατάσταση. Οι «πράσινοι» κράτησαν την «ελαφριά» υπεροχή τους και τη μικρή διαφορά και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με την ομάδα του Ράνονιτς να προηγείται με +4 (22-18).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αναλώνονται σε λάθη εκατέρωθεν. Παρά το γεγονός πως με 1/2 βολές του Γουόλτερς και δίποντο του Μπέικον οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με +4 (25-21) ένα επιμέρους 6-0 της Μπασκόνια την έβαλε μπροστά με 25-27. Ο Πονίτκα έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (27-27) ενώ ο Κοστέλο απάντησε με το ίδιο… νόμισμα για το 27-29. Ένα μίνι σερί 3-0 έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά στο προβάδισμα (30-29). Το παιχνίδι μετά το πρώτο μισό της περιόδου έγινε σκληρό με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ενώ Τόμπσον και Κοτσάρ έκαναν το +3 (30-33). Ο Χάουαρντ βρήκε και τρίτο τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο κάνοντας το 30-36. Το μομέντουμ έλεγε Μπασκόνια. Οι φιλοξενούμενοι συντηρούσαν μία διαφορά 4-6 πόντους με το ημίχρονο να βαδίζει προς την ολοκλήρωση του. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι στο 38-43 υπέρ των Βάσκων.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό αντιμέτωπο με ουκ ολίγα προβλήματα. Η επίθεση δε λειτούργησε καλά ενώ η άμυνα σε αρκετές περιπτώσεις ήταν φλύαρη. Πάντως οι «πράσινοι» αντέδρασαν και με επιμέρους σκορ 9-0 προσπέρασαν στο σκορ για πρώτη φορά μετά από ώρα. Ο Χάουαρντ απάντησε αμέσως ωστόσο για το 47-48. Ο Μπέικον απάντησε, ξανά, από την περίμετρο κάνοντας το 50-48. Ο Γουόλτερς με καλάθι και φάουλ έστειλε τη διαφορά στους 4 (52-48) με γκολ-φάουλ. Στη συνέχεια ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή για το 53-48. Ο Πάρις Λι έστειλε τη διαφορά στους 6 πόντους (56-50) βρίσκοντας στόχο για πρώτη φορά έξω από τα 6.75 μετά από 4 άστοχες προσπάθειες. Η άμυνα συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά, αυτό έφερε κλεψίματα και εύκολους πόντους στην επίθεση. Έτσι με κάρφωμα του Παπαγιάννη και λέι – απ του Γουόλτερς η διαφορά έφτασε στο +10 (62-52) περίπου 03:00 πριν το τέλος της περιόδου. Οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με τους «πράσινους» στο +8 (67-59) μετά από buzzer beater δίποντο του Μάριους Γκριγκόνις.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρίποντα των Μαρίνκοβιτς και Γκριγκόνις. Έτσι οι «πράσινοι» παρέμειναν στο +8 (70-62) περίπου 35″ μετά την έναρξη της. Ο Γουίλιαμς κέρδισε το αντιαθλητικό φάουλ από τον Χάουαρντ. Ο Αμερικανός ευστόχησε σε 1 από τις 2 βολές κάνοντας το 71-62. Ο Γκεντράιτις μείωσε στους 6 (71-65) με τον Λι να «απαντάει» με τον ίδιο τρόπο για το 74-65. Ο Χένρι με 1/2 βολές μείωσε στους 8 αλλά ο Γκριγκόνις με ακόμη ένα τρίποντο έκανε το 77-66. Ο Μαρίνκοβιτς ανταπέδωσε με τρίποντο για το 77-69. Ο Γκριγκόνις σέρβιρε, ο Πονίτκα τελείωσε από κοντά για το 79-69. Ο Πάρις Λι, μετά από καλή άμυνα, με φλότερ έκανε το 81-69 περίπου 06:00 πριν το τέλος. Μία ωραία συνεργασία των «πρασίνων» έκανε το 83-69 με τελικό αποδέκτη τον Γκουντάιτις. Μπέικον και Σεντεκέρσκις διατήρησαν τη διαφορά στους 13 (85-72). Η διαφορά πήγε και στο +15 μετά από πολύ ωραία συνεργασία των Λι και Γκουντάιτις. Ο Λιθουανός σέντερ εκτέλεσε και συμπληρωματική βολή την οποία και αξιοποίησε για το 90-74. Ένα καλάθι και φάουλ του Τόμπσον και δύο βολές του Χένρι έφεραν το σκορ στους 11 (90-79) περίπου 87″ πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Χάουαρντ έριξε ακόμη περισσότερο τη διαφορά κάνοντας το 90-81. Το «τριφύλλι» δεν απειλήθηκε περαιτέρω και έτσι η αναμέτρηση τελείωσε με κάρφωμα του Πονίτκα για το 98-83.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83