Αχ…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 85-83 από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι στα πλαίσια του 3ου αγώνα των πλέι οφ της Ευρωλίγκα. Είχε τρίποντο νίκης με Ναν το «τριφύλλι», ο τελικός των τελικών την Πέμπτη.

Η αναμέτρηση:

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν δυναμικά και προηγήθηκαν με 7-0, με τους «πράσινους» να έχουν αρκετά προβλήματα στα πρώτα λεπτά του ματς. Το καλάθι του Λεσόρ έριξε την διαφορά στους πέντε (9-4) ενώ το καλάθι του Μήτογλου διαμόρφωσε το 13-11. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με +12 (23-11).

Με τρίποντο του Βιλντόσα, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 25-16 ενώ το καλάθι του Γκριγκόνις διαμόρφωσε το 28-21. Ο Κέντρικ Ναν… ξύπνησε και βοήθησε επιθετικά τους «πράσινους» (34-26), την ίδια ώρα που ο Βιλντόσα σκόραρε ξανά από τα 6,75 (36-29). Παρ’ ότι οι Ισραηλινοί πατούσαν καλύτερα στο παρκέ, η διαφορά δεν ξεπέρασε τους εννέα πόντους και το 46-37 ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίποντο του Κόλσον ανέβασε την διαφορά στους δώδεκα (51-39) ενώ το σουτ τριών πόντων του Κοέν διαμόρφωσε το 57-39. Ο Γκραντ με τρίποντο έριξε το προβάδισμα των Ισραηλινών στους δεκαπέντε (62-47).

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56,