Αυτοκτονία στο Τελ Αβίβ…

Μια σπουδαία ευκαιρία για είσοδο στην 4αδα έχασε ο Παναθηναϊκός στο Τελ Αβίβ όπου ηττήθηκε με 88-79 από την Μακάμπι.

Ο Πιτίνο ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη.

Οι «πράσινοι» μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι κυριαρχόντας και στις δύο μεριές του παρκέ βγάζοντας συνεχόμενες άμυνες και βρίσκοντας αρκετές λύσεις στην επίθεση, κυρίως κοντά στο ζωγραφιστό. Μετά από 5:30 οι φιλοξενούμενοι προεξάρχοντος του ΝτεΣόν Τόμας βρισκόντουσαν στο +11 (4-15). Η κυριαρχία του εξάστερου συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με την διαφορά μάλιστα να φτάνει τους 16 πόντους (13-29).

Στον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο με τον Παναθηναϊκό πλέον να κοιτάει, πρωτίστως, την διατήρηση της διαφοράς στα πολύ υψηλά επίπεδα που με τόσο κόπο την έφτασε. Όπως ήταν λογικό βέβαια η Μακάμπι αντέδρασε και κατέβασε την διαφορά στους 11 μετά από πολύ ώρα με το ρολόι να γράφει 5:30 πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στην συνέχεια οι Ισραηλινοί έβγαλαν άμυνες και πάρα τα άστοχα σουτ στην επίθεση χτύπησαν στην αχίλλειο πτέρνα του Παναθηναϊκού, δηλαδή τα ριμπάουντ. Τα συνεχόμενα επιθετικά έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες στην Μακάμπι που έριχνε σταδιακά την διαφορά και πήγε στο ημίχρονο στο -3 (43-46).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να θέλει να ανεβάσει και πάλι την διαφορά μιας και πλέον «ένιωθε» την ανάσα της Μακάμπι. Αυτό ως ένα βαθμό συνέβει μιας και οι πόντοι της διαφοράς έγιναν 8 μέσα σε δύο λεπτά. Βέβαια η Μακάμπι αυτήν την φορά δεν άφησε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει και πλησίασε ξανά σε απόσταση ενός σουτ με πέντε λεπτά να μένουν. Οι παίκτες του Πιτίνο έβγαλαν αντίδραση παρά την νέα επιστροφή της Μακάμπι και έφτασαν στο +10 πολύ γρήγορα. Με τους διαιτητές, ως συνήθως, να κάνουν τα δικά τους και τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να βάζουν τις βολές η τρίτη περίοδος έληξε με σκορ 65-69.

Στην τελευταία περίοδο η Μακάμπι κατέβασε αμέσως την διαφορά στο σουτ χάρη στον Ντόρσεϊ και το ματς έμοιαζε να ξεκινάει από την αρχή. Ο Ελληνοαμερικανός έφερε κυριολεκτικά το ματς στο μηδέν όταν με 7 λεπτά για την λήξη έκανε το 71-71. Στο επόμενο λεπτό οι δύο ομάδες αντάλλαξαν από δύο τρίποντα και ανέβηκαν αυτόματα κατά 6 πόντους η καθεμία στο σκορ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα φτάνοντας μάλιστα και στο +4 (81-77) με 4:30 να μένουν για το φινάλε. Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν σταμάτησαν εκεί και έφτασαν στο 86-79 με 2:35 να μένουν για το τέλος και το ματς να μοιάζει τελειωμένο. Ο Παναθηναϊκός ήταν άστοχος στο φινάλε και κάπως έτσι δεν κατάφερε να πλησιάσει ξανά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 43-46, 65-69, 88-79