Ήττα από το Μαρκόπουλο… και τώρα «τρέχει»

Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός απέναντι στο Μαρκόπουλο και γνώρισε καθαρή ήττα με 3-1 σετ στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague των γυναικών. Τρίτη ήττα σε πέντε αναμετρήσεις στο ντεμπούτο του Απόστολου Οικονόμου.

1ο σετ:

Με άσσο της Κωνσταντέλου οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 0-2 στο ξεκίνημα, ενώ ο πρώτος χρόνος της Μεταξά ανέβασε την διαφορά στους τρεις (0-3). Το Μαρκόπουλο μ’ ένα σερί τριών πόντων ισοφάρισε σε 3-3. Με μπλοκ της Χουντέκοβα το «τριφύλλι» προηγήθηκε με δύο (4-6). Μετά από λάθος της Χουντέκοβα το Μαρκόπουλο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (7-6).

Με πόντο της Αρναούτη οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 9-8. Η Πέρεζ κέρδισε το μπλοκ άουτ και μείωσε στον πόντο για το «τριφύλλι» (11-10). Η Χαντάβα κόπηκε από το μπλοκ του Μαρκόπουλου, με την διαφορά να ανεβαίνει στους τρεις (13-10). Μ’ ένα σερί οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 14-14 ενώ με εκπληκτικό πόντο της Νείκοβα πέρασαν μπροστά (14-15).

Το Μαρκόπουλου «έχτισε» νέα διαφορά δύο πόντων (17-15), αναγκάζοντας τον Απόστολο Οικονόμου να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, με την διαφορά να ξεφεύγει στους πέντε (23-18). Με επίθεση της Χαντάβα οι «πράσινες» μείωσαν στους τέσσερις (24-20).

Τελικά το Μαρκόπουλο κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-20 και έκανε το 1-0 απέναντι στον Παναθηναϊκό.

2ο σετ:

Με επίθεση της Χουντέκοβα από τα τρία μέτρα ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δύο πόντων (1-3). Το Μαρκόπουλο αντέδρασε και ισοφάρισε 4-4. Με άσσο της Νικολογιάννη η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με δύο (6-4). Η Χαντάβα, με δυνατό χτύπημα, έφερε στα ίσια το σετ (7-7). Το Μαρκόπουλο, εκμεταλλευόμενο τα λάθη του «τριφυλλιού», κατάφερε να ξεφύγει ξανά με δύο (10-8).

Τα λάθη από τις παίκτριες του Απόστολο Οικονόμου συνεχίστηκαν, με την διαφορά να εκτοξεύεται στους πέντε (13-8). Η Κασδοβασίλη δέχτηκε το μπλοκ, με το Μαρκόπουλο να συνεχίζει το σερί (15-8) και την διαφορά να ανεβαίνει στους επτά. Η Χουντέκοβα κόπηκε από το μπλοκ του Μαρκόπουλου με την διαφορά να ανεβαίνει σε διψήφιο νούμερο (18-8).

Οι γηπεδούχες κατάφεραν να ξεφύγουν με δώδεκα πόντους (21-9). Τελικά το Μαρκόπουλο κατέκτησε πανεύκολα και το δεύτερο σετ (25-12), εξασφαλίζοντας τουλάχιστον έναν βαθμό από την αναμέτρηση.

3ο σετ:

Με επίθεση της Τσιτσιγιάννη οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 2-2. Η Χουντέκοβα, με τεχνικό χτύπημα, ισοφάρισε εκ νέου (4-4) για τον Παναθηναϊκό. Η Χαντάβα αστόχησε, με το Μαρκόπουλο να παίρνει το προβάδισμα (7-6). Μετά από άουτ επίθεση της Χουντέκοβα, οι γηπεδούχες ξέφυγαν με τέσσερις (10-6).

Με άσσο της Κασδοβασίλη ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (10-9). Το δυνατό χτύπημα της Χαντάβα μείωσε την διαφορά στους δύο (13-11) για το «τριφύλλι». Με νέα επίθεση της Ελληνίδας ακραίας, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 13-13. Η Χουντέκοβα, με τεχνικό χτύπημα, νίκησε το μπλοκ και έριξε την διαφορά στον πόντο (16-15).

Το Μαρκόπουλο συνέχισε να ελέγχει το ματς και να είναι το φαβορί για την κατάκτηση και του τρίτου σετ (20-17). Με άσσο της Κασδοβασίλη το «τριφύλλι» πλησίασε στον πόντο (21-20). Η Χαντάβα, με δυνατό χτύπημα, επανέφερε την διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (22-21). Με μπλοκ της Χαντάβα το «τριφύλλι» μείωσε ξανά στον πόντο (23-22).

Με άσσο της Ελληνίδας ακραίας το σετ ήρθα στα ίσα (23-23). Η Χαντάβα έστειλε την μπάλα στο φιλέ, με το Μαρκόπουλο να φτάνει στο ματς μπολ (24-23). Με επίθεση της Χουντέκοβα, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 24-24. Μετά από λάθος των γηπεδούχων ο Παναθηναϊκός έφτασε στο σετ μπολ (24-25).

Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με 24-26 και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του ματς.

4ο σετ:

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ στους πρώτους πόντους του τρίτου σετ (3-3). Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στους πρώτους δέκα πόντους του σετ (5-5). Με επίθεση της Χουντέκοβα οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με δύο (5-7). Η Μπράιαν, με δυνατό χτύπημα, έφερε στα ίσια το σετ (7-7).

Μ’ ένα σερί τεσσάρων πόντων το Μαρκόπουλο πέρασε μπροστά με δύο (9-7). Με επίθεση της Σάντζες οι «πράσινες» πλησίασαν στον πόντο (10-9). Η Χαντάβα μπλόκαρε την επίθεση του Μαρκόπουλου και έφερε στα ίσια το σετ (10-10). Με επίθεση της Σάντσεζ το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 12-12. Μετά από λάθος των παικτριών του Μαρκόπουλου ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (15-14).

Το Μαρκόπουλο κατάφερε να ξεφύγει με τρεις (18-15) σ’ ένα αρκετά κρίσιμο σημείο. Με μπλοκ της Χουντέκοβα οι «πράσινες» μείωσαν στον πόντο (18-17). Με επίθεση της Χουντέκοβα ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σετ (18-19). Το Μαρκόπουλο απάντησε στο σερί του «τριφυλλιού» και πέρασε μπροστά με 20-19.

Με επίθεση της Χουντέκοβα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 21-21. Η Σάντσεζ έστειλε την μπάλα άουτ και το Μαρκόπουλο προσπέρασε με δύο (23-21). Τελικά το Μαρκόπουλο κατέκτησε το σετ (25-21) και μαζί το τρίποντο απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-20, 25-12, 25-23, 24-26, 25-21