Με αύρα Πιτίνο υπέταξε την Βαλένθια ο Παναθηναϊκός!

Παρόντος του Ρικ Πιτίνο ο Παναθηναϊκός υπέταξε την Βαλένθια με 91-80 στο ΟΑΚΑ και πέτυχε την δεύτερη σερί του νίκη κάνοντας το ρεκόρ του 4-3!

Ο Πεδουλάκης ξεκίνησε με τους Καλάθη, Φριντέτ, Τόμας, Μπέντιλ και Ουάιλι. Το πρώτο καλάθι για τους «πράσινους» το έβαλε ο Τζίμερ Φριντέτ μετά από 2 λεπτά αγώνα. Την σκυτάλη πήρε ο ΝτεΣόν Τόμας ανεβάζοντας την διαφορά στους 4, για λίγο όμως μιας και ο Φριντέτ άνοιξε λογαριασμό και έξω από τα 6.75 στέλνοντας την διαφορά στους 7. Οι Ισπανοί στην συνέχεια πλησίασαν και προσπέρασαν για λίγο με αποτέλεσμα οι παίκτες του Πεδουλάκη να ξυπνήσουν και να κάνουν ένα δικό τους 7-0 σερί ώστε να η διαφορά να επανέλθει στους 5. Το δεκάλεπτο τελείωσε στους ίδιους ρυθμούς με το σκορ στο 26-18.

Εδώ να σημειωθεί ότι στα τελευταία 7″ πέρασε στο παρκέ ο Νίκος Παππάς για πρώτη φορά στην φετινή Ευρωλίγκα!

Με παρόμοιο τρόπο άρχισε και η δεύτερη περίοδος αν και η Βαλένθια στην αρχή μάζεψε λίγο την διαφορά όμως ο Νίκος Παππάς φρόντισε να την επαναφέρει στους 8 πόντους. Φωτιά πήρε από εκείνο το σημείο και έπειτα ο διεθνής γκαρντ που με άλλο ένα τρίποντο και μία άλει ουπ πάσα στον Γιώργο Παπαγιάννη ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους. Κάπου εδώ να αναφερθεί πως ο Νικ Καλάθης έκατσε στον πάγκο για περίπου 10 σερί λεπτά κάτι που οφείλεται κυρίως στους Ραις και Παππά. Η Βαλένθια έκανε ένα 5-0 σερί και πλησίασε αλλά η είσοδος του Νικ Καλάθη άλλαξε τα δεδομένα και έδωσε νέα ώθηση στους γηπεδούχους κλείνοντας καπως έτσι το ημίχρονο όντας μπροστά με 45-35.

Οι Ισπανοί μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και από το πουθενά η διαφορά κατέβηκε στους 4 αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο μόλις 80″ δευτερόλεπτα μετά την έναρξή του. Τα προβλήματα δεν λύθηκαν, τουλάχιστον όχι σε άμεσο χρόνο, μιας και η διαφορά έπεσε στον 1 πόντο και γενικά για αρκετή ώρα η Βαλένθια έμεινε σε απόσταση ενός σουτ. Παρόλα αυτά ο Νικ Καλάθης πήρε πρωτοβουλίες και έδωσε είτε άμεσα είτε έμμεσα αρκετούς πόντους στην ομάδα. Στην συνέχεια οι παίκτες του Πονσαρνάου ισοφάρισαν ξανά και ο Πεδουλάκης άλλαξε το σχήμα του για να αλλάξει και την εικόνα της ομάδας. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 68-64.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλά στην τελευταία περίοδο για την οποία ο στόχος ήταν η βελτίωση της άμυνας μιας και στο προηγούμενο δεκάλεπτο δέχτηκε 29 πόντους. Οι παίκτες του Πεδουλάκη πέτυχαν ακριβώς αυτό και ανάγκασαν πολύ γρήγορα τον Πονσαρνάου να καλέσει τάιμ άουτ μιας και η διαφορά ανέβηκε απότομα στους 9. Δεν άλλαξαν και πολλά μετά από αυτό πάντως με την διαφορά να μένει σε παρόμοια επίπεδα για ώρα. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός κράτησε την διαφορά και πήρε την νίκη με 91-80 πετυχαίνοντας την δεύτερη σερί του νίκη βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 4-3!